Mark Zuckerberg (28) - Facebook, Palo Alto

Megavily či skromné sídla - ako žijú IT boháči?

K majetku sa dostali celkom určite vďaka svojej hlave, svojim schopnostiam. Nepotrebovali žiadne zlaté padáky ani iné „rýchle“ peniaze. O to viac významní šéfovia počítačových firiem prekvapujú, že nebývajú v megavilách, ako by sme na našom malom Slovensku akosi automaticky očakávali. Samozrejme, sú aj takí, ktorým dvadsať kúpeľní nestačí. Nech sa páči, vstúpte do súkromia počítačových gigantov!

Mark Zuckerberg (28) - Facebook, Palo Alto

Foto: profimedia.sk

Zakladateľ najväčšej sociálnej siete býva v jednoduchom bielom dome v Palo Alto v Kalifornii za 4,8 milióna eur, čo je vzhľadom na jeho možnosti naozaj skromný výber.

Ešte viac prekvapuje, že na vilu s piatimi spálňami a piatimi kúpeľňami si vzal hypotéku, ktorú bude splácať tridsať rokov. O Markovi je však známe, že peniaze nezvykne rozhadzovať.

Bill Gates (56) - Microsoft, Seattle

Foto: profimedia.sk

Spoluzakladateľ počítačovej firmy Microsoft, ktorého majetok sa odhaduje na 60 miliárd amerických dolárov, býva so svojou manželkou Melindou a s troma deťmi v unikátnom sci-fi objekte pri Washingtonskom jazere neďaleko amerického Seattlu.

Každý návštevník tejto inteligentnej stavby s množstvom elektronických systémov dostane pri vchode mikročip, vďaka ktorému Gates presne vie, aká teplota či intenzita osvetlenia jeho hosťovi vyhovuje.

Za megavilu, v ktorej je 6 kuchýň, 7 spální, 24 kúpeľní a toaliet, ale aj divadlo, obrovská knižnica či garáž pre 28 áut, zaplatil boháč viac ako 80 miliónov eur.

Jack Dorsey (35) - Twitter, San Francisco

Foto: profimedia.sk

Muž, ktorý založil mikroblogovaciu sieť Twitter, na svojom pohodlí určite nešetrí! Za dom na úpätí skál v San Franciscu dal takmer 8 miliónov eur.

Okrem luxusného vybavenia nehnuteľnosti si Dorsey užíva nádherný výhľad na Golden Gate Bridge a San Francisco Bay. Prekvapuje azda len to, že tento super boháč má k dispozícii iba dve spálne...

Tim Cook (51) - Apple, Palo Alto

Foto: profimedia.sk

Výkonný riaditeľ spoločnosti Apple žije v nenápadnom dome v Palo Alto v Kalifornii. Cena jeho nehnuteľnosti sa odhaduje na 1,5 milióna eur. Šokuje fakt, že donedávna mal dom iba prenajatý.

Na otázku, prečo býva tak skromne, kedysi odpovedal: „Nechcem zabudnúť na to, z akých pomerov pochádzam a to, že bývam v takomto prostredí, mi v mojom zámere pomáha. Peniaze nie sú pre mňa motiváciou.“

Marissa A. Mayer (37) - Yahoo, Palo Alto

Foto: profimedia.sk

Bola jedným z prvých zamestnancov Google, dnes je šéfkou amerického internetového gigantu Yahoo. Vďaka majetku vo výške takmer 250 miliónov eur si táto príťažlivá žena, ktorá má povesť vorkoholičky a matematického génia, môže dovoliť naozaj úžasný život.

Napríklad vilu v kalifornskom Palo Alto s piatimi spálňami a so šiestimi kúpeľňami... Býva v ňom so svojím s manželom, právnikom a investorom Zacharym Boguom a ich dvojmesačným bábätkom. Za dom zaplatili vyše 4 milióny eur.

Michael Dell (47), - DELL, Austin

Foto: profimedia.sk

Zakladateľ tretej najväčšej firmy na výrobu počítačov žije spolu s rodinou v texaskej metropole Austine. Na kúpe luxusnej vily s obrovským pozemkom nešetril.

K dispozícii má osem spální, trinásť kúpeľní, vnútorný aj vonkajší bazén a takisto miestnosť na cvičenie. Za toto svoje bývanie vysolil 14,4 milióna eur.

Meg Whitman (56), Hewlett Packard, Atherton

Foto: profimedia.sk

Súčasná prezidentka úspešnej firmy Hewlett Packard, ktorá vo februári 2009 ohlásila kandidatúru na guvernéra Kalifornie, žije v klasickej vile v meste Atherton v Kalifornii. Rodinný dom má jednoduché čisté línie, vnútri nenájdete viac ako tri spálne.

Byt v lastúre

Foto: profimedia.sk

Takýto nezvyčajný dom, ktorý pripomína lastúru, navrhol mexický architekt Javier Senosian. Zaujímavý objekt pôsobí, akoby ho vyplavilo samo more.

Architekt, ktorý sa vo svojej tvorbe rád inšpiruje prírodou, vytvoril otvoreným interiérom naozaj veľkorysý priestor. Presvetľujú ho veľkoplošné nerozbitné okná.

Aj vo vagóne prežijete

Foto: profimedia.sk

Dôkazom je Američanka Marcia Weber z New Jersey, ktorá býva v železničnom vagóne. Vyradený vagón si kúpili spolu s manželom ešte v roku 1975. Opravili ho a spočiatku využívali iba na rekreáciu.

No po tom, ako sa Marcia s mužom rozviedla a prišla aj o prácu, sa do vagóna nasťahovala natrvalo. Celé roky ho postupne upravovala, až sa jej podarilo vytvoriť z vagóna síce malé, ale plnohodnotné bývanie.


VIDEO Plus 7 Dní