Ťažký týždeň: Podľa kamarátov herec v sobotu takmer neodohral predstavenie.

Milan chcel len preparkovať, tvrdí Ondríkova priateľka. Bonzli ho polícii?

Herec Milan Ondrík si sadol za volant s 1,92 promile. Z opice sa vyspal v policajnej cele a úsmev mu zamrzol, keď sa dozvedel ortieľ.

Ondrík si opitý sadol za volant v hlbokej noci zo soboty na nedeľu na parkovisku Divadla Andreja Bagara v Nitre. Po pár sekundách zastavili muži zákona jeho Suzuki Swift a dali mu fúkať.

Hercov dych vyčaroval na drägeri „úctyhodných“ 1,92 promile alkoholu. Na dve noci skončil v cele policajného zaistenia a hrozil mu až rok za mrežami. Doma ho zatiaľ s plačom čakala jeho polovička herečka Zuzka Moravcová so synom Adamom a štvortýždňovou dcérkou Alžbetkou.

Čo tomu predchádzalo?

Talentovaný umelec prežil sobotu v poriadnom strese. Podľa jeho kamarátov celý deň nakrúcal a vyzeralo to, že večerné predstavenie Testosterón, ktoré mal odohrať v Nitre, vôbec nestihne. „Mal veľmi ťažký deň, dokonca sme mali za neho pripravený záskok,“ hovorí riaditeľ nitrianskeho divadla Ján Greššo.

Ondrík na poslednú chvíľu dorazil s vyplazeným jazykom a divácky obľúbenú inscenáciu odohral. Po tom, čo poslednýkrát padla opona, sa kolektív v čisto mužskom zložení zišiel v divadelnom bufete.

Milan Ondrík bol dlhoročným členom nitrianskej scény, no pred dvoma rokmi ho zlanárilo Slovenské národné divadlo a odvtedy pôsobí pod Zoborom už iba externe. S bývalými kolegami sa preto vídava sporadicky, a tak si mali po dlhšom čase čo povedať. A zrejme aj vypiť.

„Nič zásadné sa neoslavovalo, že by boli všetci rozbití alebo tak… Mesto bolo plné ľudí a policajti si asi urobili akciu, nafúkli to. Pokojne mohli nechať Milana, nech si preparkuje,“ hovorí jeden z jeho kolegov.

Ondríkova láska Zuzana Moravcová potvrdzuje, že narodenie dcérky jej partner oslávil už pred mesiacom a za jeho aktuálnym alkoholovým intermezzom nebolo nič vážnejšie. Skôr ju zarazila iná vec.

Jej muž totiž tvrdí, že chcel svoje vozidlo o pol druhej v noci iba preparkovať. V zhone a strese pred predstavením vraj strieborný Swift odstavil iba narýchlo. „Dopočula som sa, že chcel iba preparkovať, no keď Milana zobrali, auto bolo odstavené až za rampami vo výjazde z parkoviska. Neviem, či s ním niekto manipuloval…“ zamýšľa sa Ondríkova partnerka.

Herca policajti zastavili pár ulíc od jeho bytu. Objavili sa aj informácie, že umelca mohol niekto z jeho okolia strážcom poriadku šikovne nabonzovať. „S Milanom som telefonovala krátko a neviem si predstaviť, že by mu chcel niekto takýmto spôsobom ublížiť. Žeby nejaký žiarlivý kolega? Takto som nad tým nepremýšľala, veď jeho majú všetci radi,“ hovorí Zuzka Moravcová.

Chlapec z Oravy: Pred zábavou nikdy neutekal. Na snímke na oslave Jozefa Dóczyho, vľavo. Foto: Július Dubravay

Plač aj smiech

Herečka, ktorá je v súčasnosti na materskej dovolenke, dve noci tŕpla strachom. „Samozrejme, bol plač aj smiech, ale podchvíľou mi volajú jeho kamaráti, či niečo nepotrebujem,“ povedala nám Zuzana v čase, keď sa o Ondríkovej vine či nevine chystal rozhodovať nitriansky okresný súd v superrýchlom konaní.

Tridsaťtriročného vyučeného rezbára priviedla do pojednávacej miestnosti policajná eskorta. „Bolo super,“ pochvaľoval si chvíle strávené za mrežami herec, pričom na jeho tvári nechýbal úsmev. Asi po dvadsiatich minútach si z úst sudcu vypočul verdikt. V tom momente mu už do smiechu príliš nebolo. Rozsudok znel - peňažný trest tisíc eur a rok bez vodičáku.

Divadelník sa nechcel k trestu vyjadriť, len zhodnotil svoj pobyt za mrežami: „Bolo to v pohode, bol som tam sám.“ Na otázku prečo siahol po poháriku, len poznamenal: „Mal som ťažký týždeň. Aspoň som si na samotke dva dni oddýchol.“

S vážnym výrazom však podotkol, že to nikomu neodporúča zopakovať.

Oslavoval už pred mesiacom: Keď sa mu narodila dcéra Alžbetka. Na snímke s priateľkou Zuzkou a so synom Adamom. Foto: Michal Smrčok

Bez vodičáku môže piť

Milan Ondrík žije so svojou rodinou v Nitre, no pre pracovné vyťaženie a kvôli zárobkom trávi väčšinu týždňa v hlavnom meste. „Ja sa starám o deti a on zarába. Máme to podelené. Samozrejme, že mi za ním býva smutno, ale taká je doba. Aj preto si vážime každú chvíľku spolu,“ pousmeje sa jeho partnerka. Bude teda na svojho milého dávať väčší pozor? „To akože, aby už nepil? Veď teraz môže, vodičák mu už zobrali,“ zažartuje tmavovláska. „Dospelý človek si môže vypiť, to je legálne. Problém vidím v tom, keď si sadne v takom stave za volant,“ podotýka šéf divadla Ján Greššo.

Čítajte viac:

Herec Milan Ondrík šoféroval pod vplyvom alkoholu. Vyrazia ho z divadla?

Nie sú obyčajní smrteľníci?

Keď sa Milana Ondríka pred pár rokmi spýtali, na čo najradšej míňa peniaze, jeho odpoveď bola veľavravná. „Na zábavu, na podniky, na alkohol, ale nie cigarety,“ chválil sa rodák z Oravy, ktorý vyrástol na veľkom statku, kde ako malý pásol kravy. Teraz sa herec zaradil ku komandu potúžených prominentov za volantom.

Psychologičku Evu Jaššovú početná partia veselých celebrít neprekvapuje. „Mediálne známi ľudia majú nadmerne vysoké sebavedomie, zrejme si dôverujú, že vďaka svojmu šarmu a popularite na policajtov pri kontrole zapôsobia,“ hovorí.

Podľa Jaššovej nie je ani vylúčené, že ešte nedávno by podobnú situáciu riešila policajná hliadka iba dohovorom. Vzhľadom na to si prominentní vodiči navykli na istú toleranciu.

„Možno majú dojem, že nie sú obyčajní smrteľníci, že na nich platia iné pravidlá, a to negatívne vplýva na ich sebadisciplínu. Vlastne pre umelcov je príznačná črta bohémskosti, ktorá im síce pomáha pri tvorbe, ale pri dodržiavaní pravidiel je táto vlastnosť rušivá, lebo znižuje ich zmysel pre zodpovednosť.“

Klub veselých šoférov

Alkohol za volantom je najväčšou hrozbou slovenských ciest, trestá sa odobratím vodičského preukazu, pokutou aj väzením.

Športovci s pohárikomV polovici októbra zastavili policajti po zápase KHL v Bratislave auto Toyota Land Cruiser, v ktorom sa viezol hokejista Roman Kukumberg. Namerali mu 1,17 promile alkoholu. To, že ho polícia chytila, údajne nebola náhoda. „Niekto zavolal políciu, že Kukumberg pije a chystá sa autom preč,“ povedal vtedy zdroj pre denník Plus JEDEN DEŇ.

Pred rokmi spôsobil veľký rozruch futbalista 1. FC Košice Albert Rusnák, keď viezol kolegu futbalistu Milana Čvirka a v dvestokilometrovej rýchlosti narazil do lampy. Rusnák utrpel ťažké zranenie, Čvirk prudký náraz neprežil. Po polroku sa za prípadom urobila bodka. Vodičovi, ktorému namerali 0,33 promile, vymerali symbolický trest rok odňatia slobody podmienečne a odobratie vodičáku na dva roky.

Horšie dopadol ďalší športový pirát ciest, hokejista Marcel Hanzal. Aj on viezol kolegu, futbalistu Štefana Blaha, ktorého pre neprimeranú jazdu vo svojom aute zabil.

V krvi mu bezprostredne po nehode namerali 1,5 promile alkoholu. Hrozil mu trest odňatia slobody na štyri až desať rokov, napokon vo väzbe strávil dva roky. Veľkým trestom pre neho je určite aj to, že k profesionálnemu hokeju sa už nemohol vrátiť, pretože v base utrpel úraz.

Asi najúspešnejší sú v poľovačke na opitých prominentov v Nitre. Už pred štyrmi rokmi tu zastavili speváka Mária Kulyho Kollára, keď si podľa vlastných slov „preparkovával“ auto. Po dychovej skúške mu namerali 1,25 promile alkoholu, čo ho stálo štvormesačný zákaz šoférovania. Pred dvoma rokmi zas v Nitre zadržali futbalistu Miroslava Stocha, ktorý sa po meste vozil v žltom Ferrari s 1,17 promile alkoholu. Zadržali mu vtedy vodičský preukaz.

Zabudnuté prípady „Bola som veľmi nešťastná,“ vysvetľovala v roku 2007 exmoderátorka Silvia Kušnírová, keď s alkoholom v krvi havarovala. Policajti ju podrobili dychovej skúške a 1,56 promile u brunetky nikto nečakal. Odobrali jej vodičský preukaz a zaplatila pokutu.

Vedome sa s alkoholom za volant posadila aj účastníčka reality šou Farma Nikola Komorová. Po nameraní 1,31 promile ju hliadka vyzvala, aby predložila vodičský preukaz, no slečna vodička ho pri sebe nemala. Nemálo, 1,42 promile, namerali v krvi aj spevákovi Lukášovi Adamcovi. Počas jazdy na križovatke v Košiciach nedal prednosť v jazde druhému autu, ktoré do neho narazilo v plnej rýchlosti. Pri nehode sa ľahko zranili dve ženy, takže Lukášovi vzali na pár mesiacov vodičák a zaplatil pokutu tisícpäťsto eur.

Trestu neušiel ani mladý herec Ján Alžbetkin. V júni po nespútanej párty si za volant sadol s 1,63 promile v krvi. Po dvoch dňoch v policajnej cele ho odviedli v putách na okresný súd, kde mu vymerali štyri mesiace s podmienečným odkladom na skúšobnú lehotu dva roky. Okrem toho si nádejný herec dva roky nesmie sadnúť za volant.

Rekordéri S 2,85 promile v krvi vedie rebríček podgurážených VIP šoférov Braňo Mojsej. Po dychovej skúške ho zbavili vodičského preukazu, odviedli do cely predbežného zadržania a o dva dni mu súd vymeral trest zákaz viesť tri roky motorové vozidlo a peňažný trest tisíc eur.

V súčasnosti sa pozornosť verejnosti najviac upriamuje na Evu Varholíkovú-Rezešovú. Podľa výsledkov laboratórneho vyšetrovania uskutočneného po vlaňajšej nehode, pri ktorej prišli o život štyria ľudia, mala v krvi 1,5 promile alkoholu. (ek)


VIDEO Plus 7 Dní