Patrik Tkáč (43) s manželkou: Finančník z J&T Finance Group (510 mil. eur).

Milionár Tkáč neovláda pravidlá. Vínu chce dať názov "chateau"

Známy boháč čaká na ochrannú známku Chateau Devín, hoci v dorábaní vína jeho rodina nemá žiadnu tradíciu.

Slovenským boháčom už nestačí kupovať si luxusné autá, vily, jachty či akademické tituly. Budujú si meno, vytvárajú novú slovenskú šľachtu, a tak potrebujú ešte viac. Rozhodli sa vlastniť tradičné označenie, ktoré patrí skôr k európskej elite.

Označenie „chateau“ už stáročia znamená nielen kvalitné vína, evokuje zámok či hrad, ale jeho vlastník sa zvyčajne radí medzi dobrú partiu. A po takom niečom zatúžil aj známy milionár Patrik Tkáč z finančnej skupiny J&T.

Na Facebooku sme nedávno objavili jeho stránku Chateau Devín, na ktorej vás víta s pohárom vína a aktuálne informuje o svojich kulinárskych a vinárskych cestovateľských zážitkoch. A nielen to. Zrejme aby sprostredkoval podobné zážitky aj ostatným, podal si žiadosť o prihlásenie ochrannej známky chateau a podniká prvé kroky na výrobu i predaj vína pod týmto označením.

Až potiaľ by bolo všetko v poriadku. Lenže podľa najnovších európskych pravidiel je tradičné označenie chateau vyhradené špeciálne pre francúzske, talianske a luxemburské vína. Ide v Tkáčovom prípade o neznalosť zákonov alebo ich ignoráciu?

Známeho milionára sme požiadali o reakciu. „Prosím o trochu trpezlivosti. Toto je súkromná Patrikova záležitosť mimo J&T. Preto je na ňom, ako sa k tomu postaví,“ reagoval na naše otázky hovorca J&T Maroš Sýkora.

Stavia vilu aj buduje vinice

Ešte v lete minulého roka sme v PLUS 7 DNÍ písali o veľkolepých plánoch Patrika Tkáča. Netají, že v lokalite Zlatý roh uprostred devínskych vinohradov buduje honosné sídlo. Za suseda bude mať milionára Alexeja Beljajeva, neďaleko má luxusnú vilu ďalší finančník z J&T Ivan Jakabovič.

Hlavnou časťou sídla bude rodinný dom, jeho celková úžitková plocha presahuje slušných tritisíc štvorcových metrov. Okrem vily sa úspešný finančník rozhodol revitalizovať zanedbané vinice a hrozno, ktoré dopestuje, vraj bude spracovávať vo vlastnom vinárstve.

„Objekt bude slúžiť ako rodinná vínna pivnica,“ uvádza sa v dokumentoch, ktoré predložil stavebník úradom. Okrem rodinnej pivnice bude súčasťou vinárstva polyfunkčný objekt s degustačnými miestnosťami.

Budova so zelenou strechou bude mať jedno nadzemné podlažie a trojpodlažné pivničné priestory určené práve na výrobu vína. „Podľa všetkého plánuje výstavbu vinárstva. Zatiaľ vysádzal vinohrady,“ potvrdil nám nemenovaný jurský vinár podnikateľské zámery známeho finančníka. „Teraz pobehal francúzske vinárstva. Myslím si, že ide postaviť veľké vinárstvo,“ uznanlivo dodal.

Podľa našich informácií Tkáč spolupracuje s enológom a importérom španielskych vín Miroslavom Fondrkom. „My sme sa spolu o vínach len bavili, zatiaľ nespolupracujeme. A k tomu sa ja vyjadrovať nebudem,“ reagoval na naše otázky Fondrk.

Na margo označenia chateau odvetil, že predsa na Slovensku ho používa viacero vinárstiev. Na upozornenie, že niektoré aj nezákonne a proti európskym smerniciam, reagoval: „Tak asi máte lepšie informácie ako ja.“

Čítajte viac:

Boháč Tkáč chce zatieniť všetkých: Pri Devíne buduje rajskú záhradu!

Chateau bez tradície?

Vlani v lete sme ešte netušili, že Patrik Tkáč zatúžil nielen po luxusnom sídle a pestovaní viniča, ale i po označení chateau. Nuž, nebolo by na tom nič zlé, predsa len, slovenské vína sú kvalitné a zopár rokov dobýjajú svetové trhy. Ale tu známy boháč i filantrop zrejme stúpil trochu vedľa. Tradičné označenie chateau už roky riešia takmer všetci európski vinári. Vrátane slovenských.

„Takých, čo používajú chateau, je aj na Slovensku viac, a pritom viem, že to označenie nemôžu používať,“ potvrdil nám náš zdroj verdikt európskych smerníc.

Podľa údaja z registra ochranných známok Úradu priemyselného vlastníctva o značku Chateau Devín presne pred rokom požiadala eseročka KPRHT4. Jej nepriamym majiteľom je Patrikova sestra Andrea Tkáčová.

Podľa našich informácií konanie o registrácii stále prebieha. O vyjadrenie sme preto požiadali aj kompetentný úrad. Zaujímalo nás, či môže poskytnúť ochrannú známku, ak to vylučujú európske zákony. Podobné kauzy už riešili naši západní susedia. Reguly Európskej únie sú vraj jasné: chateau je zakázané - tvrdia svorne českí vinári.

Napríklad moravské vinárstvo Chateau Lednice, ktoré má značku registrovanú od februára 2009, ju podľa rozhodnutia úradu môže používať len na propagáciu a na reklamných materiáloch, nie však na etiketách fliaš.

„Čo sa týka používania označenia chateau, treba dať do pozornosti zákon číslo 313/2009 o vinohradníctve a vinárstve. Umožňuje vinárom používať na etiketách tradičný výraz chateau pre vína s chráneným označením pôvodu alebo vína s chráneným zemepisným označením. Zároveň vymedzuje podmienky použitia tohto tradičného výrazu,“ citovala nám všeobecné znenie zákona riaditeľka odboru známok a dizajnov Úradu priemyselného vlastníctva Zdena Hajnalová.

A dodala, že vraj oni nie sú kompetentní poskytnúť nám informácie o jednotlivých žiadostiach ani sa vyjadrovať k tomuto zákonu, ktorý spadá pod gesciu ministerstva pôdohospodárstva. Ale inak nevidí problém, prečo by sa na Slovensku s tradíciou označenia chateau nemohlo pokračovať.

Polopate - ak vyhoviete slovenským zákonom, ochranná známka chateau vám bude pridelená. Na margo verdiktu v Česku povedala, že na Slovensku máme inú vinársku tradíciu.

Nuž, je pravda, že napríklad spoločnosti, ktoré si značku chateau zaregistrovali pred rokom 2002, ju môžu používať bez ohľadu na smernicu. Ohrozené tak nie sú napríklad etikety spoločnosti Chateau Belá či Chateau Topoľčianky. Avšak v prípade nových vinárstiev sme predsa len odkázaní na smernicu EÚ.

Čítajte viac:

Miliardár Tkáč si urobil radosť: Toto ťahal cez pol zemegule

Mlčia, ale podporujú ho

Ako sme sa presvedčili, napriek vzájomnej rivalite sú slovenskí vinári k sebe navzájom lojálni. O názor sme totiž požiadali viacerých, ale po zistení, na koho sa pýtame, sme dostali zamietavú odpoveď. Alebo aspoň žiadosť o anonymitu.

„Skôr by som túto jeho aktivitu bral pozitívne. Lebo ak ide budovať vinárstvo, tak to nejde robiť pre peniaze. A takých je málo. Pokiaľ viem, on ešte oficiálne neprodukuje víno. Neviem, či už dal na stôl nejakú fľašu. Ak to nemá na vinete, tak vlastne nič neporušuje,“ povedal nám jurský vinár.

Ako sme však pochopili, ak Tkáčovi slovenské úrady ochrannú známku vydajú a nenájde sa nikto, kto ho bude žalovať za porušenie európskej smernice, môže víno s označením chateau bez akýchkoľvek problémov predávať. Nuž, a kto už by len žaloval Tkáčovcov?


VIDEO Plus 7 Dní