Minister Maďarič básnikom. Napísal šteklivé texty pre kamaráta

Premiérovi Robertovi Ficovi sa to v hlave hemží asociáciami na najstaršie remeslo, no o nič menej pikantné nie sú ani myšlienky či voľnočasové aktivity jeho ministrov.

Tak napríklad bývalý šéf rezortu školstva Juraj Draxler vydal vlani knižnú prvotinu Petra a hneď v úvode ju odpálil odvážnymi sexuálnymi scénami. No a minulý týždeň sa zas ako autor diela pretkaného erotikou predstavil minister kultúry.

Marek Maďarič otextoval nový album speváka Marcela Palondera Posledné tango a rozhodne nejde o sociálnodemokratickú agitku, práve naopak. Valí sa z neho jeden horúci verš za druhým. „Snívam o stretnutí s neznámou ženou. Chcem byť pretnutý vášňou neskrotenou,“ popúšťa politik uzdu svojej fantázii.

Na krste
Na krste
Foto: Emil Vaško

Na krste: Minister Maďarič otextoval nové cédečko Marcela Palondera. Foto: Emil Vaško

Nikto ho nemá rád

Marek Maďarič, hoci ako autor dlhé roky tvoril pre divadlo, televíziu aj rozhlas, do populárnej hudby sa nikdy nestaral. Ani ako tínedžer. „Poznáme sa asi dvadsaťsedem rokov, ešte zo školy,“ hovorí Marcel Palonder, ktorý si mladého Marka nepamätá ako rebela. „Vôbec sa odvtedy nezmenil. Bol presne taký, aký je dnes - slušný, príjemný, múdry človek,“ ospevuje spevák dávneho priateľa.

Umelecky sa spojili už ako zrelí muži. Mohla za to náhoda, lebo minister sa nikdy ako textár necítil. „Svojím spôsobom ma odklial až muzikál, ktorý som pred troma rokmi napísal. Tam som to prvý raz skúsil a zdalo sa mi, že mi to ide,“ uviedol Maďarič, a tak neskôr pridal hudobnú zložku aj do svojej divadelnej hry Dáma bez kamélie.

Marcel Palonder: Maďariča spoznal spevák takmer pred tridsiatimi rokmi, vraj bol taký istý ako dnes.
Marcel Palonder: Maďariča spoznal spevák takmer pred tridsiatimi rokmi, vraj bol taký istý ako dnes.
Foto: Emil Vaško

Marcel Palonder: Maďariča spoznal spevák takmer pred tridsiatimi rokmi, vraj bol taký istý ako dnes. Foto: Emil Vaško

Režisér Martin Čičvák sa však rozhodol, že dielo zrealizuje len ako činohru.

Zostali pesničky, ktoré zhudobnil Henrich Leško. Ponúkli ich Marcelovi Palonderovi - a tomu sa páčili. „Tak som mu potom napísal nejaké texty špeciálne pre neho,“ povedal nám politik. I keď verš „Mám päťdesiat, malý plat a nikto ma nemá rád“ určený pre Palondera môžu jeho odporcovia považovať aj za autobiografický. Až na ten plat, samozrejme.

Čo je povrchné?

„Pre mňa bolo vzrušujúce byť v kontakte so skladateľom. Niečo som napísal, potom prišiel so žiadosťou, aby som niečo skrátil alebo vynechal. Potom to Marcel nahrával. Pracovali sme tímovo, ich pripomienky som akceptoval ako začínajúci autor,“ vysvetľuje Maďarič, ako vznikol album, ktorý je pre neho textárskym debutom. „Čo je v päťdesiatke dosť trápne. Kde iní končia, tam ja začínam,“ zamyslel sa minister minulý týždeň na krste albumu.

Ministrov obľúbený film: Posledné tango v Paríži vyvolal svojho času vlnu pohoršenia.
Ministrov obľúbený film: Posledné tango v Paríži vyvolal svojho času vlnu pohoršenia.
Foto: Archív

Ministrov obľúbený film: Posledné tango v Paríži vyvolal svojho času vlnu pohoršenia. Foto: Archív

Vo vzduchu vtedy visel škandál, v ktorom sa práve zmietal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Ten sa niekoľko dní sťažoval médiám, že organizoval veľké spoločenské akcie k predsedníctvu EÚ, hoci nikdy nemal skúsenosti s ich organizovaním. Zaujímalo nás, či mu nechcel Marek Maďarič ako skúsený minister kultúry vypomôcť. „Neurazte sa, ale to je taká povrchná otázka. Každý z nás, aj v rámci predsedníctva, má svoje úlohy. Teraz som pomerne šťastný, že som včera zavŕšil najťažšie veci. Mal som Radu ministrov kultúry v Bruseli. Každý z nás v tejto agende odpracoval svoje,“ dodal ako člen slovenskej vlády.

Kamaráti: Na krste albumu si Marek Maďarič najlepšie rozumel s moderátorom a hercom Petrom Marcinom.
Kamaráti: Na krste albumu si Marek Maďarič najlepšie rozumel s moderátorom a hercom Petrom Marcinom.
Foto: Emil Vaško

Kamaráti: Na krste albumu si Marek Maďarič najlepšie rozumel s moderátorom a hercom Petrom Marcinom. Foto: Emil Vaško

Stíha všetko

No a kedy teda Marek popri náročnom ministrovaní stíhal tvoriť? „Je to vždy inak. Jeden príklad - keď sme pripravovali tento album, Marcel raz povedal, že by mal rád na cédečku tango. Nie som veľmi hudobne vzdelaný, ale okamžite mi naskočila asociácia s mojím obľúbeným filmom Posledné tango v Paríži. A na druhý deň som napísal text Posledné tango, ktorý je vlastne prerozprávaním toho filmu. Múza vás môže kopnúť kedykoľvek,“ odhalil Maďarič, akým spôsobom mu prišiel na um kontroverzný film, plný odvážnych erotických scén, s Marlonom Brandom.

Ministrov obľúbený film: Posledné tango v Paríži vyvolal svojho času vlnu pohoršenia.
Ministrov obľúbený film: Posledné tango v Paríži vyvolal svojho času vlnu pohoršenia.
Foto: Emil Vaško

Ministrov obľúbený film: Posledné tango v Paríži Maďariča pri textovaní inšpirovalo. Foto: Archív

Za oveľa inšpiratívnejšie však iní umelci označujú časy, keď im nie je najlepšie. Platí v prípade slovenského ministra, že čím väčší korupčný škandál vlády, tým lepšie umelecké dielo? „Politika ma v tomto určite neovplyvňuje, ale určité životné situácie áno,“ reaguje minister, ktorý sa pohybuje medzi dvoma tábormi. Od Smeru prechádza do umeleckého prostredia, ktoré býva k vládnej garnitúre extrémne kritické. A naspäť, takže by sa mohol cítiť ako medzi dvoma mlynskými kameňmi. „Niekedy to tak môže vyznieť, ale nezabúdajte, že dramaturgom a scenáristom som bol ešte v čase, keď som nebol v politike, takže mám prirodzene v tejto komunite veľa priateľov a známych,“ vysvetlil Maďarič podstatu svojej „obojživelnosti“.


  • kd
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní