Nový rozmer: Jaroš v sebe objavil detskú dušu a najnovšie tvorí pre škôlkarov.

Miro Jaroš má nový biznis, začal tvoriť pre škôlkarov

Miro Jaroš kontroluje deťom čisté zuby a učí ich čarovné slovíčka.

Keď Miro Jaroš v roku 2004 účinkoval v historicky prvej speváckej súťaži SuperStar, nik neveril, že urobí kariéru, možno ani on sám.

Dnes jeho piesne rotujú v rádiách, spomedzi všetkých superstaristov vydal ako jediný album s výberom hitov a vo vlastnom vydavateľstve pomáha nádejným talentom, napríklad Dominike Mirgovej. Najnovšie sa venuje tvorbe aj pre škôlkarov.

Detská duša

Ponuku napísať pesničku pre detský projekt Veselé zúbky bral Miro Jaroš s rezervou. „Oslovila ma istá sieť obchodov, ktorá chcela v rámci svojho osvetového programu učiť deti správne si umývať zúbky a potrebovali na to chytľavú pesničku. Bolo to veľmi milé, ale nebol som si istý, či to vôbec dokážem. Napísal som ju však za desať minút. Ešte žiadnu pieseň som nenapísal tak rýchlo,“ hovorí hrdo.

Po tom, čo sa pieseň Veselé zúbky ujala v materských školách a absolvoval sériu vystúpení pre deti v nákupných centrách, oslovilo ho knižné vydavateľstvo. S ponukou vydať sériu náučných kníh pre najmenších s motivačnou pesničkou.

„Tak vznikla ďalšia pieseň s názvom Čisté rúčky. Cédečko s touto pesničkou je súčasťou knižky s rovnakým názvom. Deti sa pomocou pesničky aj knižky s nádhernými ilustráciami učia hravou formou, v akých situáciách si treba umývať ruky,“ hovorí.

Dodáva, že pre veľký ohlas pripravuje ďalšiu pesničku, tentoraz o zázračných slovíčkach, a ústrednú pieseň do celovečerného animovaného filmu Chrobáčikovia. „Neplánovane som sa teda dostal k detským projektom a zistil som, že mám v sebe veľký kus detskej duše.“

Zreinkarnoval Mirgovú

Približne pred dvoma rokmi sa mu podarilo naštartovať kariéru vtedy už polozabudnutej speváčky Dominiky Mirgovej. „Je veľmi talentovaná, len som mal pocit, že nespolupracuje so správnymi ľuďmi. Vždy zaspievala pesničku, ktorá bola síce dobrá, ale ničím výnimočná. Sľúbil som jej hit a naozaj sa nám to podarilo. Pieseň s názvom Nová sa stala hymnou všetkých ľudí so zlomeným srdcom.“

No vychrlil pre ňu i ďalšie skladby. „Kto je on, Labuť, L.A.S.K.A. Swing a najnovšou hitovkou je pieseň s názvom Je koniec, ktorá dosiahla na YouTube za tri týždne milión pozretí. Dominika je v súčasnosti najproduktívnejšou slovenskou speváčkou, ktorá ako jedna z mála prerazila do rádia so slovenčinou. Považujem to za veľký úspech, ale pýtam sa, prečo sa slovenskí speváci hanbia za svoju rodnú reč a schovávajú sa za angličtinu."

Spravil zázrak: Miro Jaroš vrátil na výslnie kolegyňu zo SuperStar Dominiku Mirgovú. Foto: archív M.J.

"Rádiá vraj tvrdia, že slovenskí poslucháči nechcú počúvať slovenskú hudbu, tak sa tvária, že sú zahraniční. Potom však nech speváci neplačú, že nemajú akcie a sú bez peňazí. Ako si môžu zarobiť, keď bežný človek, čo počúva rádio, ani netuší, že mu spieva Slovák?“ čertí sa muzikant, ktorý sa po dlhšom čase začal venovať aj vlastnej tvorbe.

„Môj nový singel s názvom Navždy sám je o tom, čo som naozaj prežil. O tom, čo sa môže stať, keď sa dvaja rozídu v zlom, a kliatba, ktorej je jeden z nich vystavený, sa naplní.“ Či však napíše aj skladbu o komplikovanom vzťahu so svojím otcom, zatiaľ nevie. „Možno časom. Ešte nie som s mnohými vecami úplne vyrovnaný, tak by to nešlo,“ prezradil.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní