Darček k štyridsiatke: Kate Mossová je na štvrtom mieste, narodeniny oslávi pózovaním pre pánsky magazín.

Modelky na vrchole: Žiaria aj po tridsiatke

Prinieslo topmodelke Gisele Bündchenovej šťastie číslo 33?

Gisele Bündchenová už pred nejakým rokom prekročila dvadsiatku a rozlúčila sa aj s tridsiatkou. Dve trojky veku jej však priniesli šťastie, ocitla sa na vrchole rebríčka najlepšie zarábajúcich modeliek. Zároveň pokorila predstavu, že úspešná je len slobodná mladá kráska bez záväzkov. Kariéra, manželstvo, dieťa: Brazílčanka je vydatá matka. Môže sa tešiť nielen z veľkorysých honorárov, ktoré ju posadili na trón pre najlepšie zarábajúcu modelku za posledných dvanásť mesiacov. Zároveň je zosobnením emancipovanej a samostatnej ženy našich čias, ktorá si popri kariére udržala pevný vzťah a priviedla na svet potomka. Podobne je na tom dvojka rebríčka Miranda Kerrová. S manželom Orlandom Bloomom, známym hercom, vychovávajú dvojročného syna Flynna. Tretia v rebríčku Adriana Lima sa v roku 2009 vydala za srbského basketbalistu Marka Jarica.

V novembri toho istého roka porodila dcéru Valentinu, v septembri 2012 druhú, Siennu. Podobne ako jednotka rebríčka je Brazílčanka. Gisele Bündchenová od júla 2012 do júla 2013 zarobila závratných 42 miliónov dolárov. Peniaze jej okrem peknej tváre a postavy priniesla aj samostatnosť a obchodný duch. Najviac zbohatla ako obchodníčka, zmluvy v súvislosti s vlastnou kolekciou spodnej bielizne, módnych doplnkov a značky prírodnej kozmetiky s jej menom sa jednoznačne oplatili. Gisele nezaváhala ani pri podiele v obuvníckej spoločnosti v krajine, kde sa narodila, a opäť to bol zásah do čierneho. Na vrchol rebríčka časopisu Forbes sa dostala už siedmy raz ako najlepšie zarábajúca modelka. Manželka hráča amerického futbalu Toma Bradyho počas kariéry prezentovala značku Alexander McQueen a objavila sa na veľkom počte obálok módnych časopisov, napríklad ELLE, Vogue a Harper’s Bazaar. Teraz je novou tvárou značky Chanel. K synovi Benjaminovi, ktorý sa narodil v roku 2009, v decembri 2012 do rodiny pribudla dcéra Vivian Lake.

Podnikavá

Miranda Kerrová z krajiny protinožcov zarobila podstatne menej ako Bündchenová, no 7,2 milióna dolárov ju vynieslo na druhú pozíciu. Výhodným artiklom na speňaženie sa stala nielen vlastná značka, ale najmä tvár. Predala ju na propagáciu výrobkov viacerých spoločností a zrejme i vďaka jej úsmevu zaznamenali vysokú predajnosť. Aj ona stavila na vlastnú značku prírodnej kozmetiky. V roku 2007 predvádzala spodnú bielizeň Victoria’s Secret a odvtedy sa jej priam sypú lukratívne pracovné ponuky. Mirandin záujem sa nesústredil iba na predvádzacie mólo. Spolupracuje aj s leteckou spoločnosťou Quantas a so španielskou módnou značkou Mango. S vlastnou biokozmetikou Kora prenikla na ázijský trh. Obe, Gisele aj Miranda, sú okrem iného dôkazom, že známa značka spodnej bielizne razantne otvára dvere k úspechu aj v iných oblastiach.

Jednou zo silných ambícií tejto značky je medzinárodná prítomnosť. Komu americká firma ponúkne zmluvu, môže rátať so záujmom firiem na celom svete. Nie je náhoda, že šesť modeliek z desiatich v rebríčku Forbes má zmluvu práve so značkou Victoria’s Secret.

Najstaršie

V prvej trojke je so zárobkom šesť miliónov dolárov ďalšia modelka Victoria’s Secret Adriana Lima. Mnohokrát sa objavila na obálke časopisov Vogue, Marie Claire, predvádzala pre značky Anna Sui, Christian Lacroix, Giorgio Armani, Valentino. Stala sa tvárou kozmetickej značky Maybelline, tento rok je aj v kalendári Pirelli. Má tridsaťdva rokov a predvádza najmä spodnú bielizeň, a to už od roku 2000, medzi úspešnými kolegyňami je služobne najstaršia. Skutočne najstaršia v desiatke najúspešnejších je Angličanka Kate Mossová - na štvrtej pozícii. Je to fenomén, popri veku je stále žiadaná na celom svete. Zmluvu má podpísanú s firmou Versace, s kozmetickou značkou Rimmel, predvádza okuliare pre Vogue. Britská módna ikona sa vlani objavila v mnohých kampaniach a na nejednej prehliadke, za čo zinkasovala 5,7 milióna dolárov.

Svoje telo nepokladá za lukratívne len ona, ale aj iní. To je zrejme dôvod, prečo chce štyridsiate narodeniny osláviť v Evinom rúchu pózovaním pre pánsky časopis. V roku 2011 sa vydala za gitaristu skupiny The Kills Jamieho Hincea, v roku 2002 priviedla na svet vo vzťahu s vydavateľom Jeffersonom Hackom dcéru Lily Grace. Tridsaťdeväťročná Mossová predstihla najmladšiu z prvej päťky takmer o milión dolárov. Dvadsaťpäťročná Číňanka Liu Wen si vychutnáva piate miesto s ročným zárobkom 4,3 milióna dolárov.

Nové tváre

Medzi nováčikmi v zozname najlepšie zarábajúcich krások sú dve doteraz neznáme tváre. Nielen Číňanka Liu Wen, ale aj Portoričanka Joan Smallsová. Čínska supermodelka je zároveň prvá Aziatka, ktorá sa dostala do prvej desiatky. Pomohla jej najmä zmluva so značkou Esteé Lauder, tá ju oslovila ako prvú Číňanku. Narodila sa v Jonk Čou v provincii Chu-nan, rodičia, obaja úradníci, sa strachovali o jej budúcnosť. Bola totiž príliš chudá a vysoká a to je v Číne skôr na príťaž, ideál krásy je tam v porovnaní s Európou úplne iný. Vyštudovala turizmus a rozhodla sa zo svojho „nedostatku“ vyťažiť. Hlavná cena v New Silk Road World Model Contest v roku 2005 bol počítač, tak sa prihlásila do tejto súťaže modeliek, aby ho získala. Nepodarilo sa, ale ponúkli jej prácu. Už v máji 2007 bola na titulke čínskej mutácie časopisu FHM, neskôr sa tešila z obálky Vogue a Harper’s Bazaar.

V roku 2009 Liu ako prvá z východnej Ázie stála na predvádzacom móle Victoria’s Secret. Od roku 2009 žije v New Yorku, hoci rodina jej mimoriadne chýba, preto si s ňou denne skypuje. Čínsku kuchyňu objavila vo štvrti Chinatown, v tej našej sa podľa nej príliš málo korení. Joan Smallsová zarobila za dvanásť mesiacov 3,5 milióna dolárov. Exotická kráska, vlastným menom Joan Rodriguezová, spolupracovala so značkami Gucci, Lacoste, Givenchi, Roberto Cavalli, Calvin Klein, objavila sa na obálkach prestížnych módnych časopisov. Rafinovanú bielizeň Victoria’s Secret prvýkrát predvádzala v roku 2011. A ktoré krásky sa ešte zmestili do prvej desiatky? Šiesta je Hilary Rhodová (26), ktorej na konto pribudli štyri milióny dolárov, siedma Carolyn Murphyová (38), jej konto stučnelo o 3,6 milióna dolárov.

Nasleduje dvadsaťpäťročná Joan Smallsová s príjmami o stotisíc menšími, blondína Candice Swanepoelová s trojkami - 3,3 milióna, desiatku so sumou 3,2 milióna dolárov uzatvára dvadsaťdeväťročná Lara Stonová, čerstvá mamička.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní