Päť minút pred dvanástou: Aplikáciu na šaty našívali Maríne krátko predtým, než vyšla na scénu. Herečke róbu vytvoril Boris Hanečka.

Módu galavečera k slovenskému predsedníctvu zachránili Kráľovičová s Hanečkom

Kráľovnou galavečera k nášmu predsedníctvu v Rade EÚ sa na poslednú chvíľu stala herečka Marína Kráľovičová.

Dámy nechceli nič riskovať, takže do novej budovy Slovenského národného divadla prúdili v smútočnej čiernej. Galavečer k slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ nakoniec rozžiarila tá najskúsenejšia - Marína Kráľovičová.

V zákulisí prežívala osemdesiatdeväťročná herečka stres ako pred skutočnou premiérou. Veď veľkolepú róbu na nej návrhári došívali krátko predtým, než vyšla na scénu.

Vynašla sa

Marína sa mala slova ujať hneď po prezidentovi Andrejovi Kiskovi. V útrobách SND držala pred zrkadlom papier so svojou rečou, ktorú si opakovala, a okolo nej sa krútili návrhári Boris Hanečka a Dagma Hilbertová.

„Posledné aplikácie došívame naozaj v hodine dvanástej,“ prezradil nám známy módny tvorca, ktorý toho dva dni a dve noci pred galavečerom veľa nenaspal.

Skončia v múzeu?: Šaty Maríny Kráľovičovej vznikli za dva dni a dve noci.
Skončia v múzeu?: Šaty Maríny Kráľovičovej vznikli za dva dni a dve noci.
Foto: Július Dubravay

Skončia v múzeu?: Šaty Maríny Kráľovičovej vznikli za dva dni a dve noci. „Bolo to spontánne,“ tvrdí ich autor. Foto: Július Dubravay

Aj keď organizátori vraj slávnostný večer chystali tri mesiace, v skutočnosti veľa nechali na účinkujúcich. Z nich mnohí vystúpili bez nároku na honorár - pokladali za česť reprezentovať Slovensko. Vo vlastnej réžii si zháňali aj kostýmy. A keďže Marína býva v susedstve s učiteľkou odevnej tvorby na VŠVU Dagmar Hilbertovou, požiadala ju o pomoc.

Pedagogička sa hneď spojila so svojím úspešným žiakom Borisom Hanečkom. „Chceli sme si od neho požičať róbu, ale on hneď povedal - pre Kráľovičovú a požičať?! To treba ušiť,“ vyzradila nám herečkina dcéra Jana.

Jarmila Lajčáková- -Hargašová: Nádherné, vkusné šaty. Oceňujem zladenie topánok s body v telovej farbe. Rafinované a šik. Kabelku by som volila čiernu.
Jarmila Lajčáková- -Hargašová: Nádherné, vkusné šaty. Oceňujem zladenie topánok s body v telovej farbe. Rafinované a šik. Kabelku by som volila čiernu.
Foto: Vlado Benko jr.

Aj outfit Jarmily Lajčákovej-Hargašovej sa vydaril. Foto: Vlado Benko jr.

Skončí v múzeu?

Marína, ktorá na divadelných doskách účinkuje už vyše sedemdesiat rokov, protestovala proti zlatej farbe. Honosnou látkou nechcela pútať pozornosť. „Ale Boris vyhlásil, že kráľovná javiska musí mať kráľovskú zlatú. Netušil, aká bude scéna, ale trafil to dokonale.“

Podľa dizajnéra práve brokát „hrá“ na kameru najlepšie. No hoci je Hanečka známy tým, že do návrhov si nenechá príliš hovoriť, s Marínou si padli do oka.

„Ako každá dobrá herečka vie zhodnotiť, čo si má na seba obliecť. Bol som rád, že módu cíti, že s návrhármi dokáže komunikovať,“ pochvaľoval si módny tvorca.

„Vedeli sme, že to má byť scénické, veľkorysé. Tak sme začali spontánne kombinovať. Každý chcel niečo iné a naše predstavy sa niekde preťali.“ Výsledkom boli obopínajúce šaty s efektnou sukňou, ktorú si herečka neskôr na recepcii mohla odopnúť.

„Marína bola nadšená. Viete, jej heslo je, že žena musí dobre vyzerať aj v truhle. V divadle jej za celú kariéru šili nádherné kostýmy, ale tieto šaty patria k najkrajším. Je to veľdielo, ktoré patrí niekam do vitríny do múzea,“ myslí si jej dcéra.

Ako ohodnotila outfity dám na galavečere módna štylistka Andrea Ziegler? Pozrite si FOTOgalériu.


  • kd
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní