Konečne sa vyspí: Adela po rokoch zmení životný štýl.

Mohla by kopať v záhrade a písať knihy, plánuje pre Adelu Jozef Banáš

Po pätnástich rokoch v rádiu priznáva Adela Banášová, že nevie, čo bude, ale jej otec už má pre ňu plán.

Z éteru sa ľuďom prihovárala dlhých pätnásť rokov. Teraz sa vyhľadávaná moderátorka rozhodla túto etapu svojho života ukončiť a spustila tým vlnu mediálneho humbugu. Jej ranný rozhlasový formát, ktorý moderovala s dlhoročným kamarátom Matejom Sajfom Cifrom, bol úspešný, preto sa polemizuje, prečo sa rozhodla pre dramatický krok. Ako prvé každému napadla príprava na materstvo, o ktorom moderátorka dlho sníva.

„Je to všetko v rukách toho hore. Rada by mala dieťa, vek na to má a my by sme radi mali vnúča. Teraz bude Slovensko fandiť. Adela ideš, Modrák ideš,“ zasmial sa Adelin otec, ktorý by prírastok do rodiny bral všetkými desiatimi.

Priateľka tanečníka Petra Modrovského zase tvrdí, že dôvod jej konca v rádiu, ktoré vždy milovala, je prozaický. „Isté obdobia človek cíti ako naplnené a vnútorne vie, že cesta ide inakadiaľ. Neodchádzam v zlom, ale s tými najlepšími spomienkami a bez túžby ísť do iného rádia. Srdcom tam ostávam aj ako súčasť nejakých projektov,“ hovorí.

Adeliným priaznivcom napadlo, že pohodovejší životný štýl si zvolila kvôli plánovanému tehotenstvu s Petrom Modrovským. Foto: Emil Vaško

Už iba spomienky

Na začiatky v rádiu si blondínka ešte stále živo spomína. „Môj prvý deň v rádiu nebol deň, ale noc. Najprv ma nechali vysielať v noci, potom skoro ráno cez víkend a tak postupne ma púšťali na éter boží. Mala som strašný stres, ale splnil sa mi asi najväčší pracovný sen v živote,“ priznáva moderátorka, ktorá v rozhlase prešla takmer všetkými vysielacími časmi a svoj post si poctivo vydrela. Z pamäti vytiahla aj to, ktorý hosť ju počas kariéry zaujal najviac.

„Veľmi ma bavil pán Martin Huba, lebo bol zaujímavý a prekvapivo vtipný. Bavili ma tiež vedci, ktorí ma prekvapili humorom a informáciami. Boli to pekné časy, keď k nám ráno chodievali hostia,“ hovorí moderátorka, ktorej počas niekoľkých rokov šéfoval v rádiu známy donchuan Boris Kollár. Štíhla plavovláska pritom neriešila, o koho ide. „Dlho som nevedela, kto je môj šéf a že existuje. Zistila som to asi po pol roku.“

Ťažké rána

Moderátorka vždy preferovala rádio pred televíziou, tvrdila, že ju ranná šou naštartuje do celého dňa. No posledné obdobie namiesto od siedmej začínala vysielať už od šiestej. Adela, známa zdravým životným štýlom, si pritom na dostatok spánku vždy potrpela. Každý pracovný deň vstávala v nekresťanskú hodinu, preto chodievala do postele pomerne včas.

„Málokedy si idem ľahnúť tak neskoro, že mi ráno budík rozpíli hlavu. Zaspávam o desiatej a teším sa z toho, lebo mám kvalitný spánok, ktorý na život potrebujem. Nie som typ, čo ťahá od nevidím do nevidím. Sedem rokov sme vysielali od siedmej, potom už od šiestej." "Začiatky boli ťažké, posunula som sa o dve hodiny - lebo sme zároveň nabiehali na letný čas. No teraz sa budím desať minút pred budíkom. Pokojne si počkám, kým zazvoní, a pripravím sa na to, čo ma čaká. Moje telo si na to, pravdupovediac, nikdy nezvyklo. Ale kvôli rádiu som vstávala relatívne bezbolestne.“

No jej spolupracovník a dlhoročný kamarát Sajfa, ktorý by mal mať od septembra vlastnú popoludňajšiu šou, je vraj teraz rád, že si konečne bude môcť ráno podriemať. „Po siedmich rokoch ranného vstávania sa veľmi teším na zmenu biorytmu,“ prezradil Matej Sajfa Cifra. Od septembra tak ranný vysielací čas preberie po slávnom páre Milan Junior Zimnýkoval a Marcel Forgáč.

Robí tajnosti

Svoje plány do budúcna Banášová zatiaľ tají. „Vnímam to ako prestávku a neviem, čo bude. Ale v takejto situácii som sa ocitla častejšie vďaka vlastnému rozhodnutiu a nikdy som to neľutovala. A pre informáciu, všetci sme na tom rovnako. My si len myslíme, že vieme, ako bude, ale nevie to nikto,“ filozofuje tajnostkársky.

Zaujímalo nás preto, či sa blondínka, ktorá pôsobí ako vorkoholik, bude iba tak ponevierať a vysedávať so založenými rukami. „Čo by ste robili vy, keby ste nemuseli o piatej vstávať? Ja budem spať trochu dlhšie a rána budem mať bez zhonu. Práve dnes som sa dozvedela, že v Belgicku majú ľudia nárok na ročnú kariérnu prestávku platenú štátom, aby sa vyhli vyhoreniu. Takže nerobím nič výnimočné. Navyše mám veľa aktivít a vždy je čo robiť. Ale život nie je skutočne naplnený vtedy, keď je naplnený diár.“

To, že je hviezda Rannej šou prepracovaná, potvrdil aj jej otec Jozef Banáš. „V šoubiznise je už šestnásť rokov, potrebuje si oddýchnuť. Proste potrebuje vypnúť. Večer robila televízie, išla spať o druhej v noci a potom o piatej ráno vstávala. Čo viem stopercentne povedať, tak rádio je pre ňu stále srdcová záležitosť. To nie je pre ňu zamestnanie, ale emócia.“

Keď sa bude Adela nudiť, má pre ňu už prichystaný program. „Mám taký tajný sen. Keď teraz bude mať viac času, možno si sadne a bude písať. Píše veľmi vtipne. Takže by som si vedel predstaviť dve veci, čo by mohla robiť - kopať u nás v záhrade a písať nejakú dobrú knižku,“ povedal rozhodne Jozef Banáš.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].