Kate a malá princezná Charlotte nie sú len členky kráľovskej rodiny, ale aj obchodná značka. "Kráľovské" suveníry sú vo Veľkej Británii obľúbené.

Monarchia je zlatá baňa. Britskú ekonomiku ťahajú mama a bábätko!

Kráľovská rodina napriek kritike mnohých zarába Veľkej Británii obrovské peniaze. Len "hodnota" Catherine ako značky je podľa finančných expertov 6,6 miliardy eur!

Hoci republikáni tvrdia, že monarchia je prežitok a na kráľovskú rodinu krajina dopláca, opak je pravda, značka Windsorovci zarába a väčšina Britov kráľovstvo podporuje.

Pri posilnení sympatií pomohol príchod neurodzenej Kate Middletonovej, dnes manželky princa Williama vojvodkyne Catherine. Popri anketách potvrdzujúcich jej popularitu má brunetka hodnotu ako obchodná značka. Dcéra Charlotte ju podľa prognózy môže čoskoro dobehnúť.

Kate, Charlotte, George

Princezná Charlotte je síce drobná, no ak ide o prosperitu britskej ekonomiky, predstavuje obrovský hnací motor, stala sa synonymom konjunktúry kráľovstva. Hneď po mame Kate je dievčatko druhým najdôležitejším členom kráľovskej rodiny.

Len tento rok finančný obrat vďaka výrobkom s jej dotykom dosiahol 140 miliónov eur, ako odhadla londýnska firma Brand Finance, zaoberajúca sa hodnotou obchodnej značky.

Rebríček vedie vojvodkyňa Catherine. „Efekt Kate“ za rok 2015 dosiahol 210 miliónov eur. Podieľa sa na tom konfekčné oblečenie, ktoré vzápätí, ako sa v ňom objavila, vypredali. Finanční experti vyrátali celkovú hodnotu Catherine ako značky od počiatku jej pôsobenia vo vládnucej dynastii na 6,6 miliardy eur.

Charlotte je na svete oveľa kratšie, no jej celkovú hodnotu odhadli na 4,4 miliardy eur. Na tretiu pozíciu odsunula svojho brata, prvorodeného syna Catherine a Williama princa Georgea. Ani jeho hodnota nie je zanedbateľná - 3,3 miliardy eur.

Čítajte viac:

Najbohatší šľachtici Európy: Alžbeta II. je pri nich chudobná príbuzná

Bežné šaty

Kate Middletonová si získala sympatie Britov aj tým, že neváhala obliecť si šaty bežných značiek, medzi jej obľúbené patrí Reiss. Debru Reissovú, návrhárku značky, vojvodkyňa Catherine uznáva. Boli to práve šaty Reiss, ktoré má na sebe na zásnubnej fotografii. Aj na oficiálne stretnutie s manželkou prezidenta USA Michelle Obamovou si vzala oblečenie značky Reiss.

Firma Reiss si vplyv Kate uvedomovala, ako prvá hovorila o „efekte Kate“, až sa napokon vžil ako zosobnenie Katinej propagácie výrobkov. Na odštartovanie efektu stačilo, že vojvodkyňa si na seba šaty Reiss nielen dala, ale aj „výborne a úžasne“ v nich vyzerala. Vtedy málokto tušil, že ide o konfekciu.

Pozornosť, ktorej sa vďaka tomu značke dostalo, bola podľa jej predstaviteľov neuveriteľná. Zo dňa na deň internetová stránka Reiss skolabovala, v krátkom čase totiž pripojiť sa na ňu a objednať si také isté šaty túžili milióny záujemkýň. Z butikov firmy šaty mizli rekordne rýchlo.

Čítajte viac:

Od Henrichových žien po Harryho striptíz: Škandály britských monarchov

Prvá bola Diana

Zviditeľňovanie členov kráľovskej rodiny začala prvá žena korunného princa Charlesa princezná Diana. Na svet priviedla princov Williama a Harryho. Pár rokov po rozvode a tragickej smrti Lady Di v Paríži pri autonehode sa Charles oženil so svojou láskou z mladosti a milenkou počas manželstva s Dianou Camillou Parker-Bowlesovou. Sú spolu dodnes.

Princezná Diana dosiahla status mediálnej ikony už počas svojho života. Na celom svete bola populárna, dlho ju považovali za najznámejšiu a najviac fotografovanú ženu.

Na pozíciu hviezdy sa definitívne dostala v novembri 1985, keď s Charlesom boli na oficiálnej návšteve prezidentského páru Spojených štátov amerických Ronalda a Nancy Reaganovcov. Po oficiálnom stretnutí nasledoval banket.

Deviateho novembra Diana tancovala s americkou filmovou hviezdou Johnom Travoltom v East Room Bieleho domu na hudbu z legendárneho filmu Horúčka sobotňajšej noci.

Hoci tanec trval necelých desať minút, niet pochýb, že to bol rozhodujúci okamih v Dianinej premene na svetoznámu osobnosť. Zároveň stagnujúca kariéra Johna Travoltu chytila druhý dych a jeho sláva opäť začala stúpať.

Čítajte viac:

Svadbu nechcel ani jeden! Charles odmietal bulimičku, Diana záletníka

Hriešne drahé šaty

Diana bola obľúbená aj pre veľké srdce, venovala sa dobročinnosti. Na myšlienku, aby svoje bálové šaty vydražila pre dobrú vec v New Yorku, prišiel starší syn William. Diane sa myšlienka páčila a stala sa prvým členom kráľovskej rodiny, ktorý takýto nápad doviedol do konca.

Mesiac vyberala medzi svojimi plesovými šatami šitými na mieru, aby pomohla tým, ktorí potrebujú peniaze. Okrem iných do dražby dala tmavomodré šaty značky Victor Edelstein, v ktorých tancovala s Travoltom. Anonymný záujemca ich vydražil za 222 500 dolárov.

Kým sa však Lady Di menila na mediálnu hviezdu s obrovským vplyvom, jej manželstvo prechádzalo krízou. Napokon stroskotalo - v roku 1992 oznámili rozchod. Škandály, ktoré ich spolužitie sprevádzali, monarchii uškodili.

Po rozvode Diana stratila titul kráľovská výsosť, ostala však členom kráľovskej rodiny. Dodnes sa hovorí, že v rokoch 1985 a 1986 mala pomer so svojím osobným strážcom Barrym Mannakeem. Jej ďalší milenec James Hewitt tvrdil, že Diana mu o Barrym povedala.

V lete 1986 Dianu a Barryho vraj pristihli Charlesovi bodygardi a Mannakeeho z kráľovskej služby okamžite prepustili. Rok nato zomrel pri nehode na motorke. Diana vraj bola presvedčená, že ho zavraždili.

Aj Dianin život sa skončil tragicky. Auto, v ktorom sa viezla s vtedajším priateľom Dodim, synom egyptského miliardára Mohammeda al-Fayeda, v obrovskej rýchlosti narazilo do stĺpa v cestnom tuneli L’Alma v Paríži. Dodi bol na mieste mŕtvy, princezná umrela na následky vnútorných zranení. Správa o jej smrti vyvolala šok na celom svete.

Čítajte viac:

Drsná kritika vojvodkyne Kate: Zasekla sa v 16. storočí

Šaty pre každú Angličanku

Ako nedávno vysvitlo, vojvodkyňa Catherine - vraj na pokyn princa Charlesa, jej svokra - nemá bodygarda muža, chráni ju žena. Windsorovci sa poučili z minulosti a Catherine je ušetrená nástrah vzťahu s niekým, kto jej stále pri nej.

V tom, čo začala princezná Diana, pokračuje Kate, hoci inak. Ide príkladom a oblieka si konfekciu, teda šaty, ktoré si môže kúpiť každá Angličanka.

Trend naberá na obrátkach a malá Charlotte láme rekordy. Experti prorokujú, že čoskoro predbehne Kate, veď za štyri mesiace, čo je na svete, obohatila britskú ekonomiku o viac ako 4 miliardy eur.

Už typ kočíka, vintage, v akom ju priviezli na krst, sa okamžite stal hitom. Firmu Prams With Pizazz, ktorá kočíky vyrába, ľudia zasypali objednávkami. Aj z vlnenej prikrývky sa stal okamžite šláger. Charlotte ju mala na sebe pri svojom prvom verejnom predstavení vo dverách nemocnice krátko po príchode na svet.

Svoje urobili aj suveníry a fľašky alkoholu, ktorý ľudia mohli piť na zdravie kráľovského potomka. Vysoký zisk prinieslo aj narodenie jej brata princa Georgea, no Charlotte boduje viac.

Čítajte viac:

Alžbeta II. by sa mohla vzdať trónu. Má ale dôležitú podmienku

Päťdesiat miliárd

Britská kráľovná Alžbeta II. začiatkom septembra prekonala rekord v dĺžke vládnutia svojho predka, kráľovnej Viktórie, dovtedy najdlhšie panujúcej kráľovnej. Práve pri tejto príležitosti firma Brand Finance zverejnila odhad ceny Windsorovcov ako obchodnej značky.

Z finančného hľadiska je monarchia pre Britov výnosný podnik. Tento rok členovia kráľovskej rodiny sprostredkovane zabezpečili zisk 1,6 miliardy eur, okrem iného plynúci z turizmu a zo služieb s ním spojených.

Celková hodnota obchodnej značky Windsorovci je podľa Brand Finance päťdesiat miliárd eur. Ak k tomu pripočítame nehnuteľnosti a klenoty kráľovskej rodiny, suma vystúpi na 78 miliárd.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní