Liz a Michael: Dve velké hviezdy sa kamarátili.

Mŕtvoly zarábajú: Liz Taylor tromfla kamaráta Jacksona

Elizabeth Taylorová zosadila z trónu Michaela Jacksona, s ktorým sa, kým obaja žili, kamarátila.

Mnoho slávnych ľudí zarába aj po smrti. Podľa nedávneho prieskumu vlaňajšiemu rebríčku príjmov spomedzi nebožtíkov kraľuje herečka Elizabeth Taylorová, ktorá z trónu zosadila svojho kamaráta Michaela Jacksona. Hmotné potešenie vo forme miliónov im je nanič, pripadlo pozostalým.

Rekordná

Americký časopis Forbes je známy zostavovaním rebríčkov. Nebráni sa ani zoznamu tých, čo sú na onom svete, no stále zarábajú. Elizabeth Taylorová umrela na jar 2011, no so sumou 210 miliónov dolárov za rok sa stala najlepšie zarábajúcou nežijúcou osobnosťou. Odkiaľ sa vzalo toľko peňazí? Aukčná sieň Christie’s vydražila umenie a klenoty z herečkinej pozostalosti.

Na druhom mieste skončil na radosť dedičov kráľ popu Michael Jackson - zomrel v júni 2009 - so zárobkom 145 miliónov dolárov. Zdrojom jeho príjmov sú najmä tantiémy. Na treťom mieste je kráľ rokenrolu Elvis Presley so ziskom 55 miliónov dolárov - na druhý svet odišiel v auguste 1977.

Štvorkou sa stal Charles Schulz, autor komiksu Peanuts. Vďaka príbehom smoliara Charlieho Browna a psa Snoopyho sa pozostalí mohli potešiť sume 37 miliónov dolárov. Podľa odborníkov na svet majetných rok 2013 bude opäť patriť Michaelovi Jacksonovi. Úspech dražby pozostalosti Liz Taylorovej, ktorému vďačí za prvú pozíciu, sa už nezopakuje.

Perly a diamanty

Záujem o to, čo si herečka na druhý svet nemohla vziať, je pozoruhodný i pre jej priaznivcov a znalcov života tejto hviezdy strieborného plátna. Napríklad známu perlu nazývanú La Peregrina z pozostalosti držiteľky Oscara vydražili za 11,8 milióna dolárov. Aukcia, na ktorej ponúkali aj obrazy, klenoty a oblečenie slávnej Liz, vyniesla 154 miliónov dolárov. Výborne sa predáva tiež jej parfum White Diamonds - zaznamenal zisk 75 miliónov dolárov.

Šperky z pozostalosti Liz Taylorovej. Foto: Profimedia.sk

Michael Jackson zarába najmä na predaji hudby, Elvis Presley stále profituje z turistickej atrakcie Graceland, múzea jeho osobného života a kariéry, ale aj z predaja hudby. Hudba vynáša i legende reggae Bobymu Marleymu - skončil piaty so ziskom sedemnásť miliónov dolárov. Okrem hudby mu peniaze priniesla aj firma na výrobu nápojov, ktorá bodovala mimoriadne vyhľadávaným „nápojom na uvoľnenie“ Marley’s Mellow Mood.

Pozrime sa aj na ďalšie priečky. Na šiestej pozícii je John Lennon, jeho dediči sú bohatší o dvanásť miliónov dolárov. Siedma skončila nesmrteľná Marilyn Monroe so zárobkom desať miliónov dolárov. Rovnakú sumu si pripočítal Albert Einstein, slávny vedec a držiteľ Nobelovej ceny. Deviatkou je detský spisovateľ Theodor Seuss Geisel, známejší ako Dr. Seuss. Jeho knižky zarobili deväť miliónov dolárov. O milión menej pribudlo dedičom filmovej legendy Steva McQueena, ktorý uzatvára prvú desiatku.

Honorár za Kleopatru

Momentálna jednotka Elizabeth Taylorová slušne zarábala aj počas života. V roku 1987 firma Parfums International po nej prvý raz pomenovala svoju voňavku, potom nasledovali ďalšie. V polovici deväťdesiatych rokov sa stala aj vďaka zisku za parfumy v rebríčku časopisu Forbes jednou z najbohatších žien Spojených štátov amerických. V roku 1994 sa hodnota herečkinho osobného majetku odhadovala na viac ako 600 miliónov dolárov.

Vynášali jej aj úlohy vo filmoch. Vplyvný agent Kurt Frings so štúdiami 20th Century Fox pre ňu dohodol titulnú rolu v monumentálnom filme Kleopatra. Snímky s čiernovláskou sa považovali za spoľahlivú investíciu, a tak štúdiá súhlasili s honorárom milión dolárov, čo bola v tom čase - v roku 1963 - rekordná odmena pre herca.

Neskôr sa Elizabeth stala aj spoluproducentkou Kleopatry, čo pre ňu znamenalo zisk sedem miliónov dolárov. Dokonca si presadila, že nezahrá Kleopatru ako vypočítavú zvodkyňu - taký bol pôvodný zámer -, ale ako ženu, ktorá verí ideálom, bojuje za pokoj na svete a je ochotná vzdať sa časti moci.

Film nebol lacný, nakrúcanie bolo komplikované. Taylorová počas neho dva razy vážne ochorela, mala problémy s pľúcami a trpela anémiou. Predpokladané náklady dva milióny dolárov zďaleka nestačili, film stál až 37 miliónov. Zrodil sa však jeden z najznámejších eposov kinematografie s nezabudnuteľnou Liz v hlavnej úlohe.

Za rolu vo filme Kleopatra dostala Taylorová milión dolárov. Na zábere s Richardom Burtonom. Foto: Profimedia.sk

Idol gejov

Elizabeth Taylorová vedela získať peniaze rôzne. Napríklad v roku 1964 založila spolu so svojou veľkou láskou, s dvojnásobným manželom, hercom Richardom Burtonom, trpiacim hemofíliou, organizáciu Fundraising, prostredníctvom ktorej zbierala peniaze na výskum tejto choroby. Keď v roku 1981 vypukla v USA pandémia aidsu a spoločnosť sprvu spájala túto chorobu výhradne s homosexuálmi, bola Taylorová v roku 1985 prvou osobnosťou v krajine, ktorá popularitu využila na upriamenie pozornosti na tento problém.

Stala sa predsedníčkou benefičného združenia Commitment of Life, jeho zisk putoval na projekty v prospech liečenia chorých na aids. V roku 1991 založila vlastnú spoločnosť Elizabeth Taylor AIDS. Uvedené spoločnosti celé roky podporovala, ešte v roku 1998 osobne vystúpila na akcii Fundraising v Santa Monice. Vďaka opakovanému účinkovaniu v dielach homosexuálnych autorov, spomeňme Tennesseeho Williamsa a jeho slávne dielo Mačka na rozpálenej plechovej streche s Paulom Newmanom v roku 1958, sa stala aj idolom gejov.

Osem ráz vydatá

V roku 2000 hračkárska firma Mattel priniesla na trh tri bábiky Barbie s podobou Elizabeth Taylorovej. Počas kariéry ju médiá, rôzne organizácie či združenia pasovali za najkrajšiu ženu na svete. Americký filmový inštitút ju zaradil na siedme miesto rebríčka dvadsiatich piatich najväčších legendárnych filmových herečiek americkej histórie. Popartový umelec Andy Warhol Liz v šesťdesiatych rokoch opakovane maľoval.

K jej priateľom a obdivovateľom patril aj Michael Jackson, ktorý pre ňu napísal pieseň Elizabeth, I Love You. Kamarátili sa od roku 1984. Žena, ktorá prišla na svet v Londýne ako Elizabeth Rosemond Taylorová, celosvetovú slávu dosiahla ako detská hviezda a filmu ostala verná až do poslednej chvíle, však po celý život hľadala lásku. Držiteľka dvoch Oscarov - za filmy Butterfield 8 a Kto sa bojí Virginie Woolfovej? -, ktorej britská kráľovná Alžbeta II. udelila šľachtický titul, bola osem ráz vydatá. Mala tri biologické a jedno adoptívne dieťa - synov Christophera, Michaela, dcéru Liz a osvojenú Mariu.

Po herečkinej smrti jasnovidec John Cohan tvrdil, že v mladosti porodila aj dcéru Norah, no poskytla ju na adopciu, aby si „nezničila povesť“. Vzťah matky a prvorodenej dcéry podľa Cohana nebol dobrý, Norah ju nemala v láske a po celý čas ju odmietala. Taylorová sa nevyhla ani problémom s alkoholom, s posledným manželom, stavebným robotníkom Larrym Fortenskym, sa zoznámila na protialkoholickom liečení, zosobášili sa v roku 1991. Rozviedli sa po štyroch rokoch a Liz tvrdila, že si ju zobral pre peniaze.

Rada bola hviezdou

Taylorovej filmová kariéra trvala viac ako päťdesiat rokov. Medzi prvými pochopila, čo dokáže propagácia seba samej. Zároveň sa ako prvá vzoprela bosovi Louisovi B. Mayerovi zo štúdií MGM, ktorému sa všetci bezvýhradne podriaďovali, a odhodlala sa mať vplyv na vlastnú kariéru. Keď štúdiá opustila, získala voľnosť a začala si budovať imidž. Cítila, že herectvo nie je iba film, ale aj vystúpenia, akcie, fototermíny, médiá, súkromie.

Jej životopisec J. Randy Taraborrelli napísal: „Učila sa hrať Elizabeth Taylorovú, bola to jej práca na plný úväzok. Milovala byť hviezdou a len zriedka sa, na rozdiel od iných prominentov, sťažovala na to, čo takýto život prináša.“ Od roku 1981 žila vo svojej veľkej vile v Bel Air, v roku 2003 pre zdravotné problémy so srdcom zavesila herectvo na klinec, no vystupovala v televízii, poskytovala rozhovory.

Umrela 23. marca 2011 v losangelskej klinike Cedars Sinai na zlyhanie srdca. Pohreb bol o deň neskôr na cintoríne Forest Lawn Memorial Park. Rakva s jej telom na základe jej predsmrtnej požiadavky pätnásť minút meškala.

Tromfla aj Winfreyovú

Pozoruhodné je, že Mačka na rozpálenej plechovej streche je v týchto dňoch opäť aktuálna. V podaní dvadsaťsedemročnej hollywoodskej herečky Scarlett Johanssonovej na Broadwayi. Dostáva za ňu honorár štyridsaťtisíc dolárov za týždeň, bežný honorár je dvadsaťkrát nižší.

A ešte jedno prekvapenie - Angličanka s fialovými očami a havraními vlasmi netromfla iba Michaela Jacksona, ale aj živú celebritu s najvyšším ziskom za vlaňajšok. Majsterka talkshow Oprah Winfreyová si podľa časopisu Forbes na konto pripísala o 45 miliónov dolárov menej ako nebohá Elizabeth Taylorová.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní