Dojatý: Róbert Bezák sa lúčil so Slovenskom a prišlo aj na slzy.

Musím zostať chlapom a neprejavovať emócie, priznal Bezák

Róbert Bezák sa na Pohode rozplakal, zo Slovenska sa sťahuje do Talianska.

Vlani na hudobnom festivale Pohoda prekvital čierny trh s lístkami a hoci podľa znalcov mal byť teraz jeho program najsilnejší za posledné roky, pred vchodom do areálu už špekulanti nepostávali. Najmilší koncert si však návštevníci festivalu aj tak zorganizovali sami.

Jedno poobedie si neznámy chlapec sadol ku klavíru, ktoré sú v čase festivalu porozmiestňované po trenčianskom letisku, a po chvíľke sa okolo neho zhrčili desiatky návštevníkov. Zrazu sa len navôkol rozliehalo zborové „a vííín“. Tublatanku, Müllera, Táslera a ďalších slovenských interpretov hral návštevníkom na želanie.

„Kedy budeš na hlavnom stejdži?“ pokrikovali na neho nadšene a nosili mu pivo, len aby vydržal čo najdlhšie a oni si mohli schuti zaspievať rodnou rečou. Neplánovaný koncert trval vyše dvoch hodín a ľuďom akoby vyfúkol z hlavy zvučné mená, ktoré organizátori do Trenčína pozvali.

Vypredané: Posledný lístok sa však predal len pár hodín pred skončením festivalu. Foto: Juraj Roščák

Samá hviezda

A veruže to boli áčkové hviezdy. Už vo štvrtok večer prebiehali okolo speváka americkej alternatívno-rockovej skupiny Smashing Pumpkins hotové manévre. Predtým, než Billy Corgan predstúpil pred novinárov, jeho manažment preskúmal cestu do presscentra a dal vypnúť zvuk vo vedľajšom kinematografe.

Až po riadnej chvíli sa ukázal spevák obkľúčený ochrankármi. Divadlo však hral len jeho štáb, v skutočnosti sa Billy rozhovoril a napriek prvotnému zákazu povolil, aby si ho organizátori mohli nakrúcať do svojho dokumentu. Na pódiu už išlo o skutočnú alternatívu. Ľudia sa sťažovali na tiché ozvučenie a šéf festivalu Michal Kaščák musel neskôr vysvetľovať, že išlo o rozhodnutie zvukára americkej kapely a pravdepodobne umelecký zámer.

Ďalší ťahák festivalu, austrálsky spevák Nick Cave, bol zas temný i záhadný zároveň. S novinármi nekomunikoval, dokonca dal fotografom podpísať zmluvu, že za snímanie prvej pesničky koncertu zaplatia jednu libru. No v kontakte s publikom zmenil imidž, tak ho zelektrizoval, že sa mu podarilo vytlieskať si prídavok, ktorý na festivaloch nebýva zvykom.

No potešili aj nenápadnejší interpreti, za všetkých spomenieme moderátora a speváka Marka Ebena, ktorý do Trenčína pricestoval z nablýskaného sveta filmového festivalu v Karlových Varoch. Aj so svojimi dvoma bratmi hral na Pohode prvý raz. „Nie je ľahké dať kapelu dohromady, lebo každý má svoje vlastné projekty,“ povedal nám.

„Takže nehráme často, maximálne štyrikrát za mesiac, ale zas nemáme ponorku a viac si to užijeme. Dnes som sa troška bál, či bude čeština priechodná, ale vyzeralo to úplne v pohode.“ Hneď po vystúpení sa bratia Ebenovci ponáhľali domov. „Cestujem až do Karlových Varov, ďalej sa už vlastne ani nedá. To je taký zvláštny pracovný rozvrh, že na hodinu hrania máte desať hodín cestovania,“ dodal pred odchodom rodinne založený moderátor.

Prekvapenie

Nakoniec, rodinný charakter mal aj celý festival. Už pred vchodom sa vytváral dlhý rad dospelých, ktorí tu registrovali svoje deti. Ako keby každý rok pribúdali návštevy zložené zo všetkých generácií vrátane starých rodičov. So synom Harlowom sa na Pohodu vrátila moderátorka Vera Wisterová a jej manžel Jeremy. Dorazil aj nový držiteľ Stanley Cupu Michal Handzuš s manželkou Zuzanou a ročným synom Tomášom. „Tak, ako vyzerám,“ odpovedal s rukou aj nohou v dlahe na otázku, ako sa cíti.

Debata s Bezákom: Sledoval ju aj dochrámaný Michal Handzuš a Dominik Graňák, vpravo. Foto: Juraj Roščák

S dcérou Emou sa ukázala Hedviga Malinová, ktorú sme stretli v zákulisí jedného z debatných stanov. A to vo hviezdnej spoločnosti. Na pódiu sa práve striedali emeritný arcibiskup Róbert Bezák a český exminister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. A keď prišla bývalá premiérka Iveta Radičová, našli si chvíľku, aby všetci v uzavretom stane prehodili slovo.

O príchode odvolaného arcibiskupa nikto netušil. V programe ho uvádzali ako prekvapenie a zdalo sa, že o jeho návšteve nemal potuchy ani prítomný kňaz Anton Srholec, ktorého sme zastihli v čase, keď sa cez festivalový areál náhlil z debaty o utečencoch na debatu o bezdomovcoch.

„Som tu skôr ako veterán, zástupca starého sveta. Pánboh na mňa zabudol, asi preto ma posiela sem. Dá sa povedať, že tak ako mladí ľudia, už aj ja žijem od Pohody do Pohody,“ rozprával osemdesiatštyriročný kňaz, ktorý sa tešil viac na klasické koncerty než na divoké kapely. „Uznávam to, ale ten rytmus je už nad moje sily,“ dodal s otvorenou mysľou a keď sme sa ho spýtali, či na festival nemieri aj jeho priateľ Róbert Bezák, začal obšírne. „Neudržiavam s ním kontakt, nemám na neho adresu ani si netelefonujeme. Žijem vo svojom svete ako červ, keď je zavŕtaný v tráme.“

Najvyťaženejší: Anton Srholec behal z jedného diskusného stanu do druhého. Foto: Juraj Roščák

Z Pohody do Talianska

O pár hodín už stál Róbert Bezák na pódiu jedného zo stanov, aby sa rozlúčil so Slovenskom, a Anton Srholec ho sledoval zo zákulisia. Na záver sa k nemu pripojil a tak, ako pápež František prosil veriacich o požehnanie, aj on žiadal od divákov požehnanie pre svojho priateľa. Keď prehovoril slovami: „Bože, hospodine, ďakujeme ti za tvojho služobníka Róberta, snažil sa byť naším priateľom, bratom…“ odvolaný arcibiskup si začal pretierať oči. „Nezdalo sa vám to, bol som dojatý a sám som z toho prekvapený. Musím zostať chlapom a nemôžem veľmi prejavovať emócie, ale je to pre mňa dojímavé,“ priznal Róbert Bezák týždenníku PLUS 7 DNÍ.

Napriek všetkému požíval na festivale status rockovej hviezdy. Diváci dychtivo čakali na každé jeho slovo, plakali spolu s ním, tlieskali mu postojačky, médiá sa o neho bili pomaly viac než o headlinerov.

„Toto je z núdze cnosť, beriem to z úcty k vašej práci. Jeden priateľ mi povedal - vieš, to už nie je len tvoj vlastný príbeh. Ty sa môžeš ísť schovať a žiť ho potichu, ale keď vnímaš, že ľudia ho prežívajú s tebou a nachádzajú v ňom niečo, čo ich vztyčuje, tak potom je to už náš príbeh a ty máš povinnosť v ňom zostať,“ vysvetlil nám Bezák s tým, že si potrebuje vyčistiť hlavu a do Trenčína sa prišiel rozlúčiť pred odchodom do cudziny.

„Záujem ľudí je fajn, ale bojím sa, že ma to vyčerpáva. Pocity bolesti nie sú tie, ktoré by som chcel mať v sebe. Cítim sa ešte dosť silný, mladý a plný energie a vízie. A keď toto už nie je, skôr som z toho smutný.“ A keď sme z neho páčili, kam sa to chystá, dodal: „Chcel by som zostať v Európe, napíšte Alto Adige alebo Južné Tirolsko. Ak chcete bližšie určenie, poviem moderná Verona. Ale už viac nepoviem,“ usmial sa, hoci v skutočnosti potvrdil, že zo Slovenska predsa len odchádza do Talianska.

Ku kauze Róbert Bezák sa na festivale vyjadroval aj český exminister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. A to po tom, čo si pozrel diskusiu nášho odvolaného arcibiskupa z prvého radu. „Také prípady sa diali niekoľkokrát v dejinách cirkvi. Musíme si uvedomiť, že Vatikán je úradnícke teleso staré dvetisíc rokov. Pokúste sa reformovať len obecný úrad a potom si predstavte, že musíte reformovať Vatikán,“ zhodnotil triezvo český knieža, ktorý na slovenský festival nezablúdil prvý raz.

„Bol som tu pred troma rokmi. Potom som mal inú prácu, tak som nemohol. Ale teraz, chvalabohu, ma od pravidelnej práce oslobodil pán prezident, takže tu môžem byť. Vidíte, všetko má svoje výhody,“ glosoval nedávny prezidentský kandidát, ktorý sa mal na Pohode stretnúť s dávnymi priateľmi zo Slovenska. A, čuduj sa svete, tešil sa aj na slovenské pivo.

„Ale až po diskusii. Keby som začal pred ňou, tak by to nebolo dobre. Pred diskusiou iba vodu,“ upozornil nás. Ako sa ukázalo, urobil dobre, lebo na trenčianskom pódiu, aj keď sa na to mnohí tešili, nezaspal. Nemal šancu, ako jediný hosť na javisku musel byť stále v strehu. Na spánok to českého politika, ktorý vraj už nemá toľko síl ako kedysi, vôbec neťahalo. Ešte neskoro večer sme ho stretli, ako sa s priateľmi potuluje po festivalovom mestečku.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní