S rodičmi: Terrence a Marie Duffyovci zahynuli v roku 1986.

Muža, ktorý zavraždil rodičov Patricka Duffyho, pustili na slobodu

Patrick Duffy, alias Bobby Ewing, sa zo smrti rodičov stále nevie spamätať. Muža, ktorý ich zavraždil, pustili na slobodu

V čase, keď sa legendárny seriál Dallas vracia s novými príbehmi, jeden staronový sa vrátil do života Patricka Duffyho, alias Bobbyho Ewinga. Muža, ktorý pred rokmi zavraždil jeho rodičov, práve prepustili z väzenia.

Bez mihnutia oka

Na 18. november 1986 americký herec Patrick Duffy, ktorého preslávil práve seriál Dallas, nikdy nezabudne. Vtedy pri lúpežnom prepadnutí prišiel v zlomku sekundy o oboch rodičov.

Tragédia mu zmenila život, stala sa preňho nočnou morou. Patrickovým rodičom siahli na život dvaja tínedžeri pre pár drobných v pokladnici bistra. V čase návratu Dallasu na televízne obrazovky sa vracia do reálneho sveta spoza mreží dnes 45-ročný vrah Marie a Terrencea Duffyovcov. Dnes má Patrick 63, toľko mala jeho matka v čase násilného odchodu z tohto sveta. A netají, že aj on sa bojí o život. Kenneth Miller zabil jeho rodičov bez mihnutia oka. Druhým z dvojice kriminálnikov bol Sean Wentz.

Na slobode

Po správe, že Millera pustili na slobodu na podmienku, prežíva Patrick Duffy všetko znovu. Zhodou okolností je dnes v rovnakej oblasti, ako keď sa stala tragédia, v Texase. Tak, ako ho správa o prepustení Millera na slobodu šokovala počas nakrúcania, aj informáciu, že jeho rodičia už nie sú medzi živými, dostal uprostred filmovania. Vtedy mu prácu prerušilo zvonenie telefónu. Keď položil slúchadlo, rozplakal sa.

„Akoby mi rezali dušu, bol som úplne zničený,“ spomína dnes. V ten smutný novembrový deň mu totiž polícia oznámila, že jeho rodičov už niet, páchatelia ich zastrelili pri lúpežnom prepadnutí baru The Lounge v mestečku Boulder, v jeho rodnom štáte Montana - na svet prišiel v mestečku Townsend. Duffyovci zahynuli pre pár desiatok dolárov, viac v pokladnici chladnokrvní mladíci nenašli.

Budhista

Patrick Duffy to nikdy nemal ľahké, no vytrvalo kráčal za svojím snom stať sa hercom, hoci túžil aj po kariére športovca. Po niekoľkých menších rolách a hlavnej úlohe v americkom seriáli Muž z Atlantídy v roku 1978 prerazil seriálom Dallas, kde hral Bobbyho Ewinga, dobrého mladšieho brata zloducha J. R. Ewinga. Vo hviezdnych časoch zarábal 75-tisíc dolárov za epizódu.

Navyše zinkasoval bonus milión dolárov za návrat do príbehu po tom, čo jeho filmový hrdina umrel pri autonehode. Fanúšičky hystericky protestovali a vyžiadali si Bobbyho návrat do deja. Predtým, než prišiel závratný úspech, Duffy pracoval ako tlmočník pre balet, operu a orchester v štáte Washington. V tom čase stretol svoju neskoršiu manželku Carlyn Rosserovú, baletku spoločnosti First Chamber Dance Company v New Yorku. Prvý raz sa videli, keď čakala na autobus, bola to láska na prvý pohľad. Práve ona, sama budhistka, ho priviedla k budhizmu. Patrick Duffy ho praktizuje dodnes.

Zosobášili sa v roku 1974 v budhistickom chráme, v tom istom roku sa im narodil prvý syn Padraic Terrence. Po sobáši sa manželia presťahovali do New Yorku, Patrick vystupoval v malej šou a zároveň pracoval ako stolár. Neskôr sa dvojica presťahovala do Hollywoodu, herec živil rodinu ako vodič nákladného auta, ktoré zásobovalo tovarom kvetinárstvo. Popritom dostával drobné televízne a filmové úlohy a živil sa aj ako natierač. V roku 1979 sa manželom narodil syn Conor Frederick.

Chorá manželka

Rodina je pre Patricka všetkým. Po hektickom živote vo fabrike na sny už pár rokov žije na 240-hektárovom ranči v Oregone. Prezradil, že pre svojich blízkych rád varí. „Som skôr príležitostný ako pravidelný kuchár, v ponuke mám asi pätnásť receptov a tie pripravujem stále dookola. Rád sa vyberiem k rieke, chytím aj trinásťkilogramového lososa a potom ho položím na gril,“ prezrádza. Jeho pýchou je zeleninová záhrada. Ani život na vidieku nezaručuje bezproblémovosť. Už dlhšie sa stará o vážne chorú manželku.Bývalá baletka má občas problém udržať sa na nohách.

„Má umelé bedrové kĺby, umelé koleno a artrózu v celom tele. Zažili sme chvíle, keď nevedela sama prejsť z izby do izby. Niekedy som sa neodvážil nechať ju na ranči osamote. Teraz je to už lepšie, má dobrých lekárov, verím, že sa postaví na nohy,“ dúfa Patrick Duffy. Od starostlivosti o milovanú ženu ho neodradilo ani filmovanie. „Bral som ju na filmovačky so sebou, posadil do auta, v Los Angeles sme boli za dvanásť hodín. Cez deň som pracoval, ale ráno som jej bol vždy k dispozícii a večer s nadšením pre oboch navaril.“

Návrat

S dôverou sa pozerá aj na pokračovanie seriálu Dallas. Po dvadsiatich rokoch sa vracia príbeh omladený, s novým konceptom, no v podstate stavia na tom istom princípe - boji o moc a peniaze. Popri nových tvárach nechýbajú pôvodné. V seriáli sa objavil aj Larry Hagman, alias Džejár, potom však ako 81-ročný podľahol rakovine. „Pre mňa je to ako včera, Dallas sú staré pohodlné topánky, do ktorých sa vždy dá vkĺznuť,“ zhodnotil Patrick.

Po poslednom diele starých príbehov sa v roku 1991 rozlúčil s Hollywoodom a utiahol sa do pokojného Oregonu v snahe uniknúť pred náročným profesionálnym a pohnutým súkromným životom. „Život na vidieku sa mi páči, áno, som farmár,“ usmieva sa. A nepopiera, že z neho zároveň ostalo dosť zo seriálového Bobbyho Ewinga.

„Bobby som tak na 75 percent. Rád by som mal jeho peniaze, ale i tak sme si dosť podobní. Aj ja som rodinne založený, snažím sa byť dobrý manžel pre svoju ženu a dobrý otec pre moje deti,“ hodnotí. Priznáva, že vo vynovenom Dallase ide opäť o pokračovanie starých rodinných sporov a tentoraz sú to deti, ďalšia generácia, kto bojuje o majetky. Larryho Hagmana, až do jeho skonania boli blízki priatelia, označil za jedného z „najláskavejších ľudí“, akých poznal.

„Myslím, že hlavná téma - peniaze, moc a závisť - v príbehu ostala. Ľudí to preto tak zaujíma, že väčšina z nich sa na život bohatých a mocných rada pozerá,“ zhodnotil Patrick Duffy, známy aj z televízneho seriálu Step by Step, Krok za krokom. Dallas sa vrátil po dvoch desaťročiach na americké obrazovky v júni 2012, prvú epizódu si pozrelo takmer sedem miliónov divákov, spolu nakrútili desať nových častí. Po úspešnom návrate začala vznikať séria ďalších pätnástich epizód, do vysielania sa dostali koncom januára tohto roku.

Nikto nevie, kde sa skrýva

Nielen odchod blízkeho kolegu a priateľa Larryho Hagmana, zdravotné problémy manželky Carlyn, no najmä prepustenie zločinca, ktorý mu zobral rodičov, trápia Duffyho. „Zločin spáchaný na mojich rodičoch je ešte stále priveľmi prítomný. Nikdy na nich nezabudnem, boli to pre mňa najhodnotnejší ľudia,“ hovorí. Doteraz ho vždy, keď zazvoní telefón, obleje studený pot. Mimoriadne zle naňho vplýva fakt, že Keneth Miller je na slobode. Kde sa zdržiava, nevie nik. Povráva sa, že z Montany na severe Spojených štátov sa presťahoval do texaského Fort Worthu. Keď ho tam hľadali novinári, nenašli ho.

Strach neutají

Pre Patricka Duffyho je budhizmus spôsob, ako zvládnuť život čo najlepšie. Hoci priznáva, že ani on sám nie je vždy príjemný. „Aj ja mám svoje mínusy a som vďačný, keď mi to niekto pripomenie. Každý má rôzne vlastnosti. I ja viem byť zlý až príšerný, pokúšam sa však uprednostniť pozitívnu stránku ľudskej prirodzenosti a negatívne tendencie mať pod kontrolou,“ hovorí.

V súvislosti s minulosťou poznamenal: „Budhizmus zo mňa, myslím, spravil lepšieho človeka. Robí človeka vnímavejším, to, čo robíte, si viac uvedomujete. Kedysi som si nechcel priznať, že som sa správal či zachoval hrozne. Teraz si pri pohľade späť dokážem jasne uvedomiť, čo som urobil zle, a som odhodlaný svoje spôsoby zmeniť.“ Strach o svojich blízkych však pri myšlienke, že vrah Miller je na slobode a nikto nevie kde, utajiť nedokáže.


VIDEO Plus 7 Dní