Opustená: Už má len dcéru. Aj tá žije ďaleko od nej, v Amerike.

Naďa Urbánková žije ako mníška: Desať rokov bez sexu

Sex je pre mňa už pasé. Od roku 2002 žijem ako mníška, priznáva česká speváčka Naďa Urbánková

Znásilnená vlastným otcom, pôrod mŕtveho dieťatka, tri rozvody, rakovina pŕs a absolútny finančný krach. Päťnásobná zlatá slávica Naďa Urbánková, ktorá predala milióny platní, dnes žije v skromných pomeroch, v malej bytovke v obci Želiv.

Z Prahy sa odsťahovala po tom, čo ju jej posledný manžel priviedol na mizinu. Odvtedy žije sama. „Muža na vášnivý vzťah už nepotrebujem ani nechcem, ale je pravda, že mi veľmi chýba obyčajné pohladenie. Oveľa viac než sex. O ňom vlastne veľa neviem, pretože väčšinu svojho života som bola vydatá,“ vyznala sa pre PLUS 7 DNÍ.

Ako mníška

Ako štrnásťročnej jej veštkyňa predpovedala hviezdnu umeleckú kariéru aj tragický bolestný život. Na ozajstné šťastie si mala počkať až do staroby.

„Mala pravdu. Ibaže štyridsaťroční ľudia mi vtedy pripadali už ako úplní starci. Keby mi niekto povedal, že po sedemdesiatke budem ešte spievať a zapĺňať sály, neverila by som. Je skvelé užívať si po tom všetkom, čo sa mi stalo, každý deň. Smutná som iba z toho, že dcéra trávi veľa času v ďalekej cudzine,“ sťažuje sa Naďa, no muža na vzťah či voľné chvíle už radšej nechce. „Nezanevrela som na nich, ale už som opatrnejšia. Dôležité je neustále rozdávať lásku. Láska nie je len o sexe, ako si mnoho ľudí myslí…“ hovorí niekdajšia krásavica česko-slovenskej hudobnej scény.

Osud sa však s jej výzorom pohral. Zatiaľ čo v mladosti okúzľovala perfektnou postavou s nádhernými nohami, dnes má nadváhu. Nezávidí v tomto smere kolegyniam, ku ktorým bola príroda milosrdnejšia? „Nikdy. Čo absolútne v sebe nemám, je závisť. Nikdy som nikomu nič nezávidela. Či už je to Helena, Hana, alebo Karel, prajem im. Závisť je negatívna energia, ktorá vám spraví len žalúdočné vredy.“

Kedysi a dnes: Jej bezchybná postava je dávnou minulosťou. Foto: Erik Kollárik, profimedia.sk

Uvoľnila miesto

Prvú poriadnu facku od života dostala Naďa už ako malé dievčatko, keď ju ako deväťročnú znásilnil otec a zakázal jej o tom hovoriť. Dlho preto netušila, čo sa stalo. „Mlčala som už aj preto, že mama by niečo také neuniesla.“ Krátko po nepríjemnej skúsenosti otec zomrel a napriek traume Naďa nespomína na svoje detstvo s trpkosťou. Udalosť ju však poznačila psychicky, takže si dlho nevedela nájsť partnera.

Namiesto toho rozbehla spevácku a hereckú kariéru. V roku 1972 otvorila päťročný maratón zlatých slávikov, až kým ju z trónu najobľúbenejšej speváčky nezosadila Hana Zagorová. „Niekoľko rokov mi bola v pätách, na druhom či treťom mieste. Potom som si uvedomila, že mi tikajú biologické hodiny a chcem dieťa. Začala som hľadať kvalitného chlapa a odmietať koncerty a vystúpenia v televízii, takže som jej uľahčila cestu na moje miesto,“ spomína na svoju rivalku.

Podvádzal ju s Popoluškou

Naďa sa stiahla zo scény, vydala sa za kolegu z divadla Karla Urbánka a po ôsmich rokoch sa rozviedla. „Po tom, čo som porodila mŕtve dievčatko, sme spolu už nedokázali žiť. Mala sa volať Simonka. Veľmi zle som to prežívala a on začal piť,“ hovorí s trpkosťou. Dcéra Jana sa jej narodila až v druhom manželstve s tlmočníkom a hercom Jánom Nemejovským. Ani toto manželstvo však nevydržalo a po piatich rokoch sa skončilo rozvodom.

Po ňom začala žiť s hercom Josefom Abrhámom. Po ôsmich rokoch vyšlo najavo, že ju podvádza s kolegyňou Libušou Šafránkovou, takže ho opustila. S odstupom rokov však tvrdí, že ho milovala najviac zo všetkých mužov.

Na mizine

Z tretieho manželstva s Josefom Havlíkom sa spamätáva dodnes. „Po revolúcii v roku 1989 som bola sklamaná z ľudí, ktorí nám sľubovali krajšie zajtrajšky. Bolo medzi nimi plno eštebákov. Preto keď mi prišiel do cesty muž v ružovom Cadillacu zo Švajčiarska a šepkal mi nežnosti, nechala som sa zmiasť a odsťahovala sa s ním do Zürichu, kde liečil deti. Hovorila som si, že dcéra bude chodiť do výborných škôl a ja už budem len domáca pani, veď vyoslavovaná som už dosť. Lenže začali sa diať čudné veci.

V Protivíne chcel postaviť sanatórium a všetky úradné dokumenty vystavoval na moje meno. To sanatórium bol, samozrejme, veľký „tunel“. Zneužil naivné trdlo a už to nešlo zastaviť. Pripravil nás úplne o všetko. Nemali sme kde spať ani čo jesť. Boli sme s dcérou absolútne na mizine. Neostávalo mi nič iné, len zatnúť zuby a pracovať, aby som sa z toho dostala. Nakoniec, vďaka tej skúsenosti, som zistila, že človek vlastne takmer nič nepotrebuje. Len sa niekde v teple vyspať, uvariť si kávu a dieťaťu nakúpiť veci do školy.“

Davidovu pomoc odmietla

Keď si o jej zúfalej situácii prečítal v novinách Michal David, zatelefonoval jej. „Povedal, že čokoľvek budem chcieť, zaplatí za mňa. A že to nebude pôžička, ale dar od neho. Vraj mám pamätať, že sa môžem na neho kedykoľvek obrátiť. Neprijala som to, ale nikdy mu to nezabudnem,“ hovorí speváčka, ktorú na dne zasiahla ďalšia rana. Rakovina prsníkov.

„Po sérii chemoterapií som prišla o vlasy aj o oba prsníky. Ale vedela som, že budem žiť. Nádory boli síce obrovské, nedostali sa však, našťastie, ďalej do tela. Zatiaľ sa cítim dobre, nič tam vraj už nemám,“ klope na drevo.

Za všetky bolesti osudu je Naďa Urbánková vďačná. Verí, že keď sa po reinkarnácii opäť narodí, už ju nič nebude trápiť. „Mám svoju teóriu. Dušička je niekde, kde sa má veľmi dobre, až kým nedostane echo, že má ísť k Pánu Bohu. Ten jej povie, že už sa flákala dosť a je čas ísť na Zem. Duša dostane na výber buď ťažký život, ktorým si urýchli príchod do nirvány, alebo život v bohatstve, šťastí a láske, ktorý sa na karme nepodpíše. Ja som si vybrala ťažšiu formu života, takže po smrti už budem mať všetko zaplatené. Keď sa znova narodím, chcela by som byť vynikajúca lekárka alebo slávna operná speváčka,“ spriada plány a v obci Želiv, kde žije, si už dokonca kúpila hrobové miesto. „Vidím naň z okna svojho bytu…“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní