Dmitrij Rybolovlev patrí medzi sto najbohatších ľudí na svete. Jelena Rybolovlevová je jeho študentská láska.

Najdrahší rozvod: Zaplatí miliardár Rybolovlev exmanželke 4 miliardy frankov?

Ruský miliardár Dmitrij Rybolovlev sa môže stať rekordérom vo výške odškodného pre bývalú manželku.

Keď Jelena Rybolovlevová pred rokmi požiadala o rozvod, rozbehol sa kolotoč. Švajčiarsky súd rozhodol až teraz, no čakanie manželky ruského miliardára stálo za to. Ak Dmitrij Rybolovlev naozaj bude musieť zaplatiť požadovanú čiastku, zapíše sa do dejín ako rozvodový rekordér.

Štyri miliardy

Švajčiarsky súd rozhodol, že Dmitrij Rybolovlev (47) má svojej 48-ročnej bývalej manželke Jelene zaplatiť štyri miliardy švajčiarskych frankov, čo je 3,3 miliardy eur. Po dvadsiatich siedmich rokoch manželstva by sa z jeho študentskej lásky stala boháčka. Je však otázne, či jeden z najbohatších Rusov rozhodnutie súdu v Ženeve prijme.

Jeho advokátka Tetiana Bershedová uviedla, že sa pokúsi rozsudok „preveriť“. Ak sa nebude dať spochybniť, Rybolovlev príde o veľké peniaze. Hoci aj iní prominenti zaplatili bývalým partnerom či partnerkám obrovské čiastky, na Rusa nemajú.

Dokonca aj ruský oligarcha Roman Abramovič bývalej manželke Irine v roku 2007 podľa moskovských novín Vedomosti zaplatil „len“ tristo miliónov dolárov a platí výživné na ich päť detí.

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi sa rozviedol vo februári. Podľa rozsudku, ktorý ešte nebol právoplatný, by mal bývalej manželke Veronice platiť 1,4 milióna eur mesačne.

V roku 2011 vyvolal rozruch rozpad manželstva hollywoodskej hviezdy Mela Gibsona. Manželke po rozvode pripadla polovica jeho majetku, ktorého hodnotu znalci odhadli na 650 miliónov eur. Rybolovlevovci - ako ani Gibsonovci - nemajú sobášnu zmluvu, čo sa matke ich dvoch dcér, trinásťročnej Anny a dvadsaťštyriročnej Jekateriny, vyplatí.

Kali King vo väzení

Dmitrij Jevgenevič Rybolovlev sa narodil v ruskom Perme pri Urale. Podľa časopisu Forbes s majetkom odhadnutým na 9,5 miliardy dolárov patrí do stovky najbohatších ľudí na svete. Rybolovlev začal študovať medicínu v rodnom meste a krátko pracoval ako vodič sanitky v malej firme svojho otca.

Neskôr odišiel do Moskvy, zbohatol vďaka úspešným špekuláciám na burze, založil investorskú spoločnosť a súkromnú banku. Bezprostredne po páde komunizmu v roku 1991 získal spoločnosť na výrobu hnojív Uralkali.

O päť rokov zaznamenal jeho vzostup zlom. Muža s prezývkou Kali King - Kráľ draslíka, pre obsah draslíka v hnojivách, ktorým vďačí za obrovský majetok, súd obvinil ako objednávateľa vraždy jedného z konkurentov, odsúdil a poslal do väzenia. Po desiatich mesiacoch za mrežami ho pustili na slobodu, lebo korunný svedok prípadu odvolal svoju výpoveď.

Opustil Rusko

Po prepustení z väzenia Rybolovlev opustil Rusko a striedavo žil v New Yorku, Monaku a v Cologny pri Ženevskom jazere. Práve zo švajčiarskeho sídla v roku 2004 začal riadiť svoj podnik a zveľaďovať majetok. Keď sa s manželkou Jelenou rozhodli postaviť tam kópiu zámku Petit Trianon za 86 miliónov - originál je vo francúzskom Versailles -, švajčiarske úrady promptne zasiahli.

Stavbu pre hrubé porušenie stavebného zákona a výrazné prekročenie prípustnej výšky budovy zakázali. Ako spomienka na plánované hniezdočko lásky, keď medzi Jelenou a Dmitrijom bolo všetko v poriadku, ostala obrovská výkopová jama. V roku 2005 Rybolovlev v Ženeve založil obchodnú spoločnosť London Stock Exchange, ktorá razom zaznamenala pozoruhodný vzostup.

Tieň Ruska však Rybolovleva zasiahol aj v cudzine. V roku 2010 údajne pod nátlakom bývalého premiéra, bývalého i terajšieho prezidenta Vladimira Putina predal svoj balík akcií spoločnosti Uralkali v hodnote 6,7 miliardy dolárov Sulejmanovi Kerimovi, ďalšiemu ruskému oligarchovi a jednému z najbohatších ľudí na svete.

Milovník luxusu

Dmitrij Rybolovlev má rád luxus. V roku 2008 od amerického kráľa nehnuteľností Donalda Trumpa kúpil jeho dom Maison de L’Amitié na pláži v Palm Beach za 96 miliónov. Rozloha? Tritisíc štvorcových metrov.

V roku 2011 kúpil staršej dcére Jekaterine apartmán na newyorskom Manhattane neďaleko Central Parku za 88 miliónov dolárov. Podľa časopisu Forbes to bola „najväčšia transakcia jednotlivca v histórii mesta“. Podľa amerických médií má 627 štvorcových metrov, pričom len terasa s priamym výhľadom na mesto má 193 štvorcových metrov. Sedem šatníkov a miestnosť s vlastným barom sú samozrejmosťou.

K Rybolovlevovmu majetku patrí umelecká zbierka Pabla Picassa a Vincenta van Gogha v hodnote sedemsto miliónov dolárov, dve súkromné lietadlá, jachta za sto miliónov dolárov. Nechýbajú početné luxusné sídla.

Dokonca od klanu Onassisovcov za 117 miliónov eur kúpil rodinný ostrov Scorpios, ktorý by mal teraz podľa rozhodnutia súdu pripadnúť jeho bývalej manželke Jelene.

AS Monaco a daňové raje

Dmitrij Rybolovlev je aktívny športovec, lyžuje, je mu blízke jazdectvo aj futbal. S Romanom Abramovičom svojho času podporili ruských olympionikov. Pokúsil sa vstúpiť do futbalového klubu FK Dynamo Minsk ako investor, to sa mu však nepodarilo.

Dnes je s podielom šesťdesiatsedem percent akcií prezidentom futbalového klubu AS Monaco. Vstúpil doň v roku 2011, zachránil ho pred krachom a hodlá tam postupne investovať ešte aspoň sto miliónov eur.

Od roku 2013 je členom správnej rady futbalovej spoločnosti jeho staršia dcéra Jekaterina aj miliardárova osobná advokátka Tetiana Bershedová. Dmitrij Rybolovlev sa drží v ústraní, médií aj verejnosti sa stráni. Sem-tam ho však možno uvidieť na tribúne monackého Štadióna Ľudovíta II. Podporuje renováciu kostolov a podieľal sa aj na stavbe nového kultúrneho centra vo švajčiarskom Gstaade.

Po predaji akcií spoločnosti Uralkali zarobil najmä vďaka holdingovým spoločnostiam. Financie presunul na bankové kontá v daňových rajoch - na Panenských ostrovoch, kde má hlavné sídlo aj jeho firma Odella, a na Cypre, kde má podiely v najväčšej banke Bank of Cyprus.

Rozvodová vojna

Práve na Cypre sa pred rokmi zosobášil s Jelenou. Rozhodnutie ukončiť manželstvo Jelena odôvodnila manželovými častými neverami. Ich rozvodová vojna trvala dlhých šesť rokov, švajčiarsky súd vyniesol ortieľ až teraz. Sumu, ktorú má Rus zaplatiť exmanželke, vyčíslil presne na 4 020 555 897 švajčiarskych frankov.

Jelenin advokát Marc Bonnant v súvislosti s rozsudkom z 13. mája poznamenal, že ide o najdrahší rozvod v histórii. Navyše Rybolovlev musí Jelene, ktorá dostala aj právo na výchovu ich neplnoletej dcéry Anny, nechať pozemky v Gstaade v hodnote stošesť miliónov eur a nehnuteľnosti v Ženeve, kde dvojica naposledy žila.

Ostať by jej malo i sídlo v Cologny, nábytok a klenoty. Dmitrij Rybolovlev dnes žije v Monaku, kúpil tam najdrahší apartmán na svete Belle Epoque za 308 miliónov dolárov, predtým patril bankárovi Edmondovi Safraovi. Má tri spálne, bazén, domáce kino, zopár šatníkov, fitnes, wellness, bezpečnostnú miestnosť s kamerovým systémom, s nepriestrelnými sklami a pancierovými stenami.

Uspejú?

Hoci ide o rekordnú porozvodovú sumu, nič nie je definitívne. Rybolovlevova advokátka zopakovala, že sa odvolajú. Navyše, dostať sa k miliardám z oligarchovho konta nebude ani „technicky“ jednoduché. Väčšinu peňazí, ktoré manželia Jelena a Dmitrij mali, v roku 2005 previedli na kontá na Cypre.

A Švajčiarsko, kde bol rozsudok vynesený, nemá dohodu o práve vymáhať ich. Je teda možné, že napriek rozsudku bude mať muž, ktorého médiá prezývajú Mlčiaci, posledné slovo. Zdá sa, že sa o majetok nebojí. Svojho času Dmitrij Rybolovlev prezradil heslo, ktorým sa riadi - Strach je začiatok konca.

502 Bad Gateway

502 Bad Gateway


nginx/1.8.1

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní