Americký prezident Warren Harding udržiaval mimomanželský pomer s Carrie Phillipsovou pätnásť rokov.

Najhorší prezident USA: Warrena Hardinga preslávili najmä sexaféry

Warren Harding je považovaný za jedného z najhorších prezidentov v histórii Spojených štátov. Zrejme mal však celkom iné priority ako spravovať krajinu. Dlho utajované listy milenke odhaľujú šťavnaté detaily jeho mimomanželskej aféry, ktorá nebola jediná.

V rebríčkoch historikov, ktorí hodnotia prínos amerických prezidentov, končí pravidelne na chvoste. Vo svojom úrade v rokoch 1921 – 1923 bol nevýrazný a bez nápadov. USA sa v časoch jeho pôsobenia zmietali v korupcii a kríze.

Zapamätateľným sa stal Warren Harding najmä svojimi mimomanželskými vzťahmi. Jeden z nich zdokumentovali ľúbostné listy Carrie Phillipsovej. Americký súd v roku 1964 rozhodol, že ostanú pol storočia utajené. Na verejnosť sa dostali v júli 2014.

Bohyňa v ľudskej podobe

Donchuan Harding si bol dobre vedomý svojej slabosti. „ Nie som vhodný na túto funkciu a (keby záležalo odo mňa, pozn.) nikdy by som tu nebol,“ vyhlásil, keď sa v roku 1921 dostal do Bieleho domu. Kandidovať za prezidenta ho doslova dokopala jeho o päť rokov staršia žena Florence, ktorá bola – na rozdiel od manžela – ambiciózna a sebavedomá.

Nepomohlo jej to ale udržať si manželovu vernosť. Keď na scénu vystúpila jej krásna kamarátka Caroline Fulton Phillipsová, Harding sa zaľúbil a s mladšou milenkou podvádzal Florence celých pätnásť rokov. Aféru zdokumentovali listy, ktoré jej posielal a nešetril v nich slovami chvály.

„Milujem ťa viac než celý svet,“ napísal na jednej z neuveriteľných 900 strán svojej korešpondencie. Obdivoval jej „vzrušujúce pery, dokonalé stehná a neporovnateľné prsia“ a nazýval ju „bohyňou v ľudskej podobe“.

Šťavnato jej opisoval, ako ostal sedieť doma nahý pred krbom a myslel na ňu. „Nenásytná túžba po tebe mi spôsobuje priam bolesti. Mám pocit, že nepocítim úľavu, kým si nedáme dlhý divoký a hlboký bozk a kým si nevnorím tvár do tvojich mäkkých pŕs,“ napísal milenke ešte v septembri 1913. Bol s ňou až do roku 1920, kým sa nestal hlavou Spojených štátov.

50 rokov pod zámkom

Harding pobudol v kresle amerického prezidenta iba dva roky, v auguste 1923 zomrel ako 57-ročný. Súčasníci o jeho úradovaní nemajú vysokú mienku. Okrem Phillipsovej mal celý rad ďalších žien, napríklad Susie Hodderovú alebo 22-ročnú dobrovoľníčku v prezidentskej kampani Nan Brittonovú.

Hardingovi potomkovia o utajené milostné listy Carrie Phillipsovej celé desaťročia bojovali, až napokon dospeli ku kompromisu. Knižnica amerického Kongresu intímnu korešpondenciu sprístupnila v júli.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní