Najlepší slovenskí blogeri: Zahviezdili Táslerova žena aj Sajfov brat

Ceny pre najlepších blogerov sú rozdané. Problémy robili len šialení umelci, ktorí trvali na svojej anonymite.

Už aj na Slovensku sú blogy a vlogy také rešpektované, že pred pár dňami oceňovali ich najlepších tvorcov. Bloger roka je udalosť, kde sa zišli takmer všetci nominovaní, ale aj tí, čo sa do internetového života ešte len plánujú ponoriť. Je zjavné, že pre istú vekovú kategóriu je už televízia historickým médiom.

Hlavné správy si dnes už pozrie málokto pod tridsať rokov. Mienkotvornú silu strácajú a na výslnie sa dostávajú individualisti so svojimi názormi online.

Tretia, no spokojná

Ceny pre najlepších blogerov sa udeľovali vo viacerých kategóriách. V sekcii cestovanie vyhral autor blogu Photo and Travelling. „Služobne“ najmladšia blogerka v tejto kategórii Anička Táslerová (31), manželka speváka Ivana Táslera, skončila tretia.

„Nečakala som to, aj keď to môže znieť ako klišé. Venujem sa môjmu blogu TraFam len necelý rok. Ešte aj môj otec mi pred galavečerom poslal SMS, že mi síce bude držať palce, ale nech rátam s tým, že na prvýkrát sa nechodí vyhrávať, ale len ,omrknúť‘ terén,“ prezrádza.

Nápad začať blogovať skrsol prozaicky. Z ciest písala blízkym siahodlhé maily o tom, čo s manželom zažívajú, a tie sa nakoniec „preklopili“ na blog. Za srdcovú záležitosť považuje Anička Áziu - napríklad Kambodžu, Filipíny a Japonsko -, aj keď na prvýkrát ju vraj neuchvátila. Musela jej dať šancu opakovane. Láka ju Afrika, lebo tam ešte nebola.

Čítajte viac:

Helikoptérou na večeru: Našim celebritám už nestačia "iba" luxusné reštaurácie

„Ivan zistil, že má v júli nejaké voľno, žiadne koncerty ani nahrávanie, tak trávime večery nad atlasom a rozhodujeme sa, kam vyrazíme,“ vraví. Cestovanie odporúča najmä párom - ako terapiu, ak sa ich vzťah dostal do slepej uličky.

„Mňa cestovanie naučilo väčšej trpezlivosti, tolerantnosti, schopnosti užiť si daný okamih, žiť pre prítomnosť. Tiež rešpektovať druhých, ich kultúru, názory, tradície.“

Treba zatnúť zuby

„Ak sa človek čo i len trochu zaujíma o miesta, kam cestuje, naučí sa kopu vecí, ktoré sa v škole na zemepise či dejepise sotva dozvie. A potom - vie to nakopnúť aj dlhodobý vzťah. Tí dvaja sú zrazu dlhšie odkázaní len jeden na druhého, prežívajú spolu nové zážitky. Je to skvelý únik zo stereotypu,“ odporučila Táslerová.

Najmenej zábavná časť je pre ňu cestovanie lietadlom. No už zistila, ako na to. „Napriek tisíckam nalietaných kilometrov mám stále paniku pri každej, aj menšej turbulencii. S tabletkami na spanie nemám dobré skúsenosti. Pomáha len pohodlné oblečenie a niečím sa zamestnať. Práve v lietadle som si zvykla písať blogy.“

Blogerský úspech oslávila Anička s kamarátkou, ktorá ju počas večera sprevádzala. Manžel Ivan hral v Londýne, preto sa z jej ceny tešil len na diaľku. „Hneď ako dohral, mi volal, aký je na mňa hrdý.“

Pôžitkári

Kategóriu gastronómia ovládla Silvia Horecká, ktorá vyhrala aj vlani. Na blogu radí ľuďom, ako využiť všetko zdravé vo svoj prospech a pripraviť si zároveň chutný pokrm. Na začiatku večera bola skeptická, neverila, že niekto môže vyhrať dvakrát za sebou, no fanúšikovia jej ukázali, že sa mýli.

Čítajte viac:

Do basy za názor: Blog o Gašparovičovi môže živiteľovi rodiny zmeniť život

„Venujem sa pomerne veľa kombináciám jednodruhových bezlepkových múk a tvorbe receptov z týchto surovín, čiže určite celiatici a ľudia s gliadínovými neceliatickými poruchami si tam nájdu svoje. Iritujú ma bludy v médiách, takže mám rada objasňovanie dezinformácií ohľadom stravovania a niekedy sa pri písaní aj celkom bavím.“

Podľa Silvie si ľudia môžu jedlom pomôcť v prevencii civilizačných chorôb a od niektorých chronických či zápalových ochorení. „Chudák lepok, obyčajný proteín, je obviňovaný pomaly zo všetkých neduhov vrátane zlého zraku.

A tomu dopomohli aj ,sci-fi‘ knihy Pšeničný mozog a Život bez pšenice. Ak by ľudia konzumovali menej výrobkov z obilnín a stavili na kvalitu, nemali by toľko negatívnych skúseností. Zdravá strava nie je žiadna veľká veda. To iba isté skupiny ľudí ju robia komplikovanou a nezrozumiteľnou, s cieľom zvýšiť obrat predaja svojich výrobkov,“ myslí si Silvia Horecká.

Hviezdil aj Sajfov brat

Cenu za najlepší firemný blog si odniesol Ján Cifra, brat známeho moderátora Sajfu. Keďže sa nedávno stal otcom, na raute sa nezdržal. V tej istej kategórii skončil tretí Andy Winson, ktorý vedie Akadémiu osobného rozvoja. Jeho rady posilnila aj kedysi škandalózna speváčka Ramada, neskôr redaktorka STV a šéfredaktorka lokálnych novín Lucia Ďuračová.

Winsonovi sa ozvala cez sociálnu sieť. „Napísala som mu, čo sa mi nepáči a čo by som zlepšila. Odpísal, že bude v Žiline a môžeme sa stretnúť,“ opísala stretnutie s motivátorom. Pre Andyho pracuje už vyše roka na pozícii publishing manažérky.

„Do budúcna plánujem, samozrejme, i vlastné projekty. Aj vďaka Andyho tréningom som sa posunula o veľký kus. Cítim, že sa raz pustím do písania knihy. Mám pocit, že by som mala a chcela napísať knihu - biografiu niekoho iného. Nejaké ponuky už boli, no nik ma neoslovil natoľko, aby som ponuku prijala. Viem však, že aj to príde.“

Zahalení

Večer si prišli užiť aj umelci z dua Troška Troska, ktorí dostali od moderátorky večera Kristíny Farkašovej divokú kartu a vďaka tomu vystrelili. Nastajlovaní v záhadných kostýmoch s obrovskými fascinátormi (doplnok do vlasov), ktoré mali ich tvár nechať v anonymite, získali nečakane druhé miesto v kategórii život, umenie a kultúra.

O kúsok ich predbehol LifeReset. No to im nevadilo. Hviezdami večera boli oni a s hrdosťou si z pódia odniesli cenu Menučko. „Náš koncept je o tom, ako v živote zlyhávame, väčšina ľudí sa chváli úspechmi a čo dosiahli. My tam píšeme životné trápnosti. Zverejňujeme aj nepríjemnosti našich kamarátov a bývalých lások, preto chceme byť v anonymite, aby netrpeli,“ opísali svoje rozhodnutie.

Dvojica z Troška Troska, ktorá vystupuje iba pod označením ON a ONA, opisuje úskalia lásky výhradne s mužmi. „Mám bývalého a je v komunálnej politike dosť akčný. Raz ma zobral na večierok, kde som sa obliekol na tento štýl. A všetci tí papaláši pozerali. Veľmi som sa tam hanbil.

Potom som pochopil, prečo vlastne nemôžeme byť spolu. Lebo on, keď chce byť úspešný v politike, tak nemôže mať po boku niečo takéto,“ opísal nám ON jednu zo svojich príhod.


VIDEO Plus 7 Dní