Najviac ma naučil Indián, hovorí obľúbený herec z JOJky

Herec Marko Igonda chce získať poľovný lístok. Príroda a stopovanie zveri ho nabíjajú energiou.

Tajná vášeň Marka Igondu (43) je odhalená! Keď si herec, ktorý už vyše trinásť rokov žije v Prahe, nájde pár dní voľna, dokáže zmiznúť z hektického života lusknutím prstov.

Takmer s istotou ho nájdete behať po horách Považského Inovca. Pre rodáka z Trnového pri Žiline je to osudová destinácia z dvoch dôvodov. „Je tu revír, ktorého užívateľom je môj brat, a druhý dôvod je ten, že toto miesto ma svojou energiou a charizmou dobíja. Inšpiruje ma, čo je zas nevyhnutné pre moje herecké poslanie,“ prezradil nám. Jeho „baby“, teda dcéra Mária Aneta a manželka, česká herečka Hana Ševčíková (47) - mimochodom, Mařenka zo seriálu Arabela -, túto záľubu rešpektujú.

Rodina to rešpektuje: Dcéra Maňa a manželka Hana Ševčíková k poľovaniu vzťah nemajú.
Rodina to rešpektuje: Dcéra Maňa a manželka Hana Ševčíková k poľovaniu vzťah nemajú.
Foto: profimedia.sk

Foto: Profimedia.sk

Aj keď k tomu nemajú vzťah, berú to ako tatovu výsostne chlapskú záležitosť a do poľovačiek mu nerozprávajú. Chatu, kde trávi väčšinu svojho voľného času, predstavil v jojkárskom programe Na chalupe. PLUS 7 DNÍ prezradil, čím si ho poľovníctvo získalo a aké má méty.

Stopár

K poľovaniu sa dostal náhodou. Vyrastal v hore, trávil tam veľa času, až mu jedného dňa brat dohovoril: „Keď venuješ prírode toľko pozornosti, prečo si nespravíš poľovný lístok? Spýtal som sa ho načo. Tak mi vysvetlil, že kvôli znalostiam je to prínosné. Mal pravdu - je toho naozaj veľa, čo ešte neviem. Horu som vždy vnímal skôr cez seba. Asi nastal čas brať to aj ako životný štýl,“ objasnil. Najviac času vraj trávi v hore stopovaním, a to nielen zveri, ale aj seba. „Tam mám čas zastaviť sa a analyzovať. Pociťujem tam symbiózu medzi prírodou, vesmírom a celé to zastrešuje inštinkt,“ dodáva tak trochu filozoficky. Najradšej má príbehy, čo kto v lese zažil. Stretnutia s divou zverou a všetko okolo toho. „Vzťah medzi človekom a zverou je špecifický. Ja toto prepojenie rešpektujem ako niečo, čo presahuje ľudskú spoločnosť,“ opisuje. Žiadnu dramatickú príhodu však Marko Igonda z rukáva nevytiahol, vraj si ich necháva na „živé rozprávanie“.

Vyrastal v horách: Známy herec Marko Igonda čaká na poľovný lístok. Príroda ho nabíja energiou.
Vyrastal v horách: Známy herec Marko Igonda čaká na poľovný lístok. Príroda ho nabíja energiou.
Foto: TV JOJ

Foto: TV JOJ

„To musíte prísť a pri ohni prežijete čas, ktorému sa ani kniha nevyrovná,“ vraví a dodáva, že „spoločným ukazovateľom je vždy strach. Keď sa transformuje na rešpekt, tak ste vyhrali“.

Trofeje nezbiera

Marko Igonda ešte nemá poľovný lístok, teda nemá ani žiadnu trofej, ktorou by sa popýšil. Po žiadnej ani netúži. Jediné, čo je pre neho smerodajné, je skvelý zážitok. „Zatiaľ som žiadateľ o poľovný lístok. Ale ako stopár som už našiel veľa trofejí,“ hodnotí spokojne. Ak raz bude mať možnosť okúsiť divú prírodu aj za hranicami Slovenska, rád by sa pozrel do Afriky a do Ázie.

Nie je dobrý kuchár: Umelec Marko Igonda si myslí, že varenie mu nejde, ale s dochucovadlami to vie.
Nie je dobrý kuchár: Umelec Marko Igonda si myslí, že varenie mu nejde, ale s dochucovadlami to vie.
Foto: TV JOJ

Foto: TV JOJ

To si však nechá až na dni, keď sa bude považovať za skúseného. Zatiaľ si dopraje v Považskom Inovci hrniec dobrého guláša, aj keď sebakriticky priznáva, že nie vždy sa mu podarí. „Nie som dobrý kuchár, ale viem variť rýchlo a efektívne. No potrpím si na ingrediencie.“ Obľubuje recepty starých bardov, ktoré okrem chuti majú podľa herca hlbší význam.

„Nemajú len fantastickú chuť, ale aj poznanie a múdrosť,“ vraví Igonda a na ilustráciu spomenie svoju obľúbenú scénu z filmu Slavnosti sněženek, ktorá sa stala kultovou. Dve partie poľovníkov sa v nej nevedia dohodnúť, ako uloveného diviaka pripravia - či „se zelím“, alebo „se šípkovou omáčkou“. „Nech to vyznie akokoľvek, poľovník, ktorý zver uloví, má vždy pravdu. A keď je to kamarát, treba ho podržať,“ vraví. Marka Igondu si diváci pamätajú z mnohých filmov a seriálov, naposledy z jojkárskych Prázdnin.

Predviedol chatu: V Považskom Inovci ukázal herec svoje útočisko.
Predviedol chatu: V Považskom Inovci ukázal herec svoje útočisko.
Foto: TV JOJ

Foto: TV JOJ

Prijal by úlohu poľovníka či horára? „Samozrejme! Viem si takéto nakrúcanie živo predstaviť. Veď čo viac si môže herec priať, ako nakrúcať film s tematikou, ktorá mu je blízka, a v prostredí, ktoré ja osobne s pokorou volám - chrám.“

Učil sa od Indiánov

Chalupa v Považskom Inovci Igondovi veľakrát poslúžila aj ako miesto na ničím a nikým nerušenú prípravu na filmové úlohy. Nacvičil tam už mnohé postavy. „Každý herec má nejakú tú svoju kuchyňu. Nie na varenie, ale na kumšt. Neviem, ako to vyzerá, keď sa pripravujem na rolu. Možno to niekedy pôsobí, že nie som úplne svojprávny. Preto o tom pomlčím. Každopádne, je to proces tvorenia a to je nadčasový pocit. Asi v každej mojej stvárnenej postave sú gény mojich predkov. Je tam kus role, hory, zveri a slnečnej lúky,“ vraví. Veľa ho naučil aj kamarát Indián, s ktorým sa zoznámil, keď žil v Amerike.

Pracovali spolu na včelej farme. „Mal som tam kamaráta, volal sa Jerry. Bol Indián a ako sme spolu pracovali, viedli sme popritom nekonečné dialógy. Učil ma prežiť v prírode a všetko, čo k tomu patrí. No najviac ma naučil, ako sa nezlomiť, a to uhlom pohľadu na daný problém. Nikdy nemal zlú náladu. Jeho odpoveď na všetko bola - Take it easy, nechaj to tak.“


VIDEO Plus 7 Dní