Predbehol ju: Pôvodne chcela speváčka šesťdesiatku oslavovať vo veľkom v septembri, narodeninovú párty presunula kvôli Mirovi Žbirkovi.

Narodeninový koncert Gombitovej: Z ceny lístkov sa vám zatočí hlava!

Pred pár rokmi Marika Gombitová bojovala o život, teraz chystá obrovský koncert, ktorý sprevádzajú nezvyčajné tajnosti.

Nikdy netrochárila. Ak sa Marika Gombitová rozhodla utiahnuť pred svetom, zavrela sa za dverami svojho bytu na dlhých dvanásť rokov. Pred piatimi rokmi však vyšla z ulity a odvtedy sa pripravovala na veľký návrat na scénu. Začala pár vystúpeniami v televízii, kde spievala na plejbek, novou filmovou piesňou, pokračovať bude hosťovaním na koncertnej šnúre kamaráta Mekyho Žbirku.

No a v októbri to má rozbaliť naplno. Introvertná umelkyňa, ktorá bola ešte nedávno rada, keď nikoho nevidela, oslávi šesťdesiatku s fanúšikmi priamo na bratislavskom štadióne.

Okolo megakoncertu, na ktorý minulý týždeň zostalo už len šesť posledných lístkov, robia všetci zúčastnení obrovské tajnosti. Buď si teda všetko nechávajú na poslednú chvíľu, alebo nechcú ničím narušiť speváčkinu pohodu. Isté je, že Marika Gombitová, ktorá je už vyše tridsaťpäť rokov pripútaná na invalidný vozík, môže projektu štedro finančne pomôcť. Cenou lístkov sa vyrovnala zahraničným speváckym hviezdam, navyše manažment umelkyne príde s ďalšou novinkou - tisíckam ľudí na štadióne bude predávať najnovšiu knihu o speváčke.

Čo vytočilo fanúšikov

Okolo Mariky Gombitovej sa posledné roky pohybujú tri sivé eminencie. Finančne ju nakopol dlhoročný kamarát, biznismen a filantrop Július Hron, ktorý sa postaral o dôstojnejšie bývanie. Vrátila sa k nej niekdajšia manažérka Eva Kožejová, ktorú doplnila Andrea Pakesová.

Obe ženy dnes majú na speváčkine rozhodnutia obrovský vplyv. Zároveň ju chránia pred svetom, no podľa niektorých, ktorí prišli s touto neuveriteľnou manažérskou dvojicou do kontaktu, to niekedy so svojou švajčiarskou dôraznosťou preháňajú. Na druhej strane treba priznať, že sa im mimoriadne vyplatila. Dnes stoja za Marikiným obrovským návratom na scénu.

Sivé eminencie: Speváčke pomáha Eva Kožejová a Július Hron, vpravo.
Sivé eminencie: Speváčke pomáha Eva Kožejová a Július Hron, vpravo.
Foto: Emil Vaško

Sivé eminencie: Speváčke pomáha Eva Kožejová a Július Hron, vpravo.Foto: Emil Vaško

Na tento účel si ešte na jar prenajali hokejový štadión v Bratislave. V súvislosti s kampaňou podľa našich informácií najprv rokovali s Markízou, ktorá vraj chcela koncert vysielať naživo. Nakoniec sa však dohodli v JOJ-ke.

Generálku si Marika odbije u Mira Žbirku, ktorý ju pozval ako hosťa na svoje septembrové turné. Pôvodne chcela speváčka v tom istom termíne organizovať svoj comebackový koncert, ale kamarátovi sa prispôsobila a presunula ho na október. Najvernejší fanúšikovia však zostali spočiatku vytočení - cenou za vstupenky. Najlepšie VIP miesta za 119 eur si máloktorý z nich mohol dovoliť, našťastie boli k dispozícii aj cenovo prístupnejšie lístky.

Tvária sa, že nič nevedia?

Hoci Marika svojho času údajne nebola príliš nadšená, keď niekto iný spieval jej piesne, v prípade veľkých hviezd, ktoré jej prídu na štadión hudobne zablahoželať, to bude inak. Do Gombitovej osvedčeného repertoáru načrie Lucie Bílá, Helena Vondráčková, Jitka Zelenková, Janko Lehotský, Miro Žbirka, Igor Timko z No Name, Peter Nagy či Martin Chodúr. Všetci sa už verejne vyjadrili, že pozvaním na koncert sa cítia nesmierne poctení. Aj preto vraj niektorí vystúpia len za náklady.

„Ponúkla mi dve nádherné piesne, z ktorých som si jednu vybrala. Je emotívna, citlivá a Marika mala z výberu radosť. Text i hudbu si k nej totiž napísala sama. Pesnička sa volá Prosba,“ prezradila česká slávica Bílá, čo speváčke k jubileu zanôti. Igor Timko vraj už poctivo cvičí pesničku Adresa ja, adresa ty. Janko Lehotský odspieva hit Úsmev, ktorý pravdepodobne cvičiť nemusí. „Trénujem individuálne,“ vtipkoval s tým, že s koncertnou kapelou sa ešte nestretol. A na otázku, kto večer režíruje, poznamenal: „Nikto vám to zrejme nevie povedať, takže budeme musieť počkať.“

Interpretov na Marikin megakoncert oslovoval jej manažment, ktorý si detaily necháva pre seba. „Poviem vám rovno, naozaj nič neviem. Robia to dievčatá a myslím, že aj dobre,“ povedal nám Gombitovej dvorný textár a priateľ Kamil Peteraj.

So starými známymi?: Kedysi slávicu sprevádzala kapela Gravis. Či sa k nej pripojí opäť, uvidíme.
So starými známymi?: Kedysi slávicu sprevádzala kapela Gravis. Či sa k nej pripojí opäť, uvidíme.
Foto: Archív

So starými známymi?: Kedysi slávicu sprevádzala kapela Gravis. Či sa k nej pripojí opäť, uvidíme.Foto: Archív

V hudobnej brandži sa však čoraz častejšie skloňuje meno Gabo Dušík. Tento hudobník, skladateľ a textár, ktorý s našou slávicou spolupracoval v čase jej najväčšej slávy, má podľa kuloárnych rečí viesť jednu zo sprievodných kapiel. No keď sme ho oslovili, tváril sa pobavene. „Vôbec nie, teraz robím niečo iné a som mimo toho,“ uisťoval nás Dušík, ktorého speváčkin manažment podľa jeho slov na koncert ešte nepozval. „Keď budem mať pozvánku, pôjdem tam, ale bez nej nikam nechodím,“ dodal.

Neštandardné

Isté je teda len to, že deň pred narodeninovým koncertom vyjde nová kniha o umelkyni. Marika sa pre ňu spojila - na prvý pohľad - s čertom. Za spoluautora si totiž vybrala českého novinára Miroslava Graclíka, ktorý sa životom a dielom najznámejšej slovenskej speváčky zaoberá už roky a ovláda ho možno lepšie než ona sama.

V minulosti už jednu biografiu o Gombitovej písal a keďže slovenská speváčka v tom čase už niekoľko rokov žila v „bytovom exile“, možnosť ovplyvniť jej obsah nevyužila. K rozsiahlej publikácii sa dodnes neprihlásila ani na svojej oficiálnej webovej stránke. Napriek tomu alebo práve preto tento rok českého publicistu, ktorého ešte pred rokmi ignorovala, oslovila na spoluprácu.

Čo robila celý rok: Marika tajne pripravila knihu. Aj o tých, ktorí jej prídu zaspievať na koncert.
Čo robila celý rok: Marika tajne pripravila knihu. Aj o tých, ktorí jej prídu zaspievať na koncert.
Foto: Emil Vaško

Čo robí celý rok: Marika tajne pripravila knihu. Aj o tých, ktorí jej prídu zaspievať na koncert.Foto: Emil Vaško

„Bol som niekoľkokrát v Bratislave a veľa vecí i upresnení sa dalo vyriešiť po telefóne a mailom,“ prezradil nám Miroslav Graclík, akým spôsobom spoločná kniha s Marikou vznikala.

Nebola to vraj štandardná spolupráca. „Už len preto, že žijem v Prahe a ona v Bratislave. Takže nebolo možné k nej chodiť pravidelne niekoľko týždňov rozprávať sa, ako som to robil trebárs s Jiřinou Švorcovou, než som začal písať jej spomienkovú knižku. Kniha je písaná ako Marikino rozprávanie, a keď som sa občas nechal uniesť atmosférou a pridal viac emócií, nepáčilo sa jej to a text sa upravil. Mala v podstate jasnú predstavu, čo chce povedať, a nepripúšťala diskusiu, že by niečo bolo lepšie, keby to bolo inak. Čo je niekedy pre spoluprácu v tandeme celkom ťažké. Marika je, skrátka, sólistka, ale takí sú takmer všetci speváci, pretože sú zvyknutí ako sólisti rozhodovať nielen o svojej kariére sami a na názory druhých veľmi nedajú.“

Mal husiu kožu

Dielo nakoniec autorská dvojica nazvala podľa speváčkinej pesničky Úlomky spomienok. A pri rozprávaní o minulosti vraj zostal prekvapený aj Gombitovej životopisec. „Áno, mal som husiu kožu, keď som písal o poslednom koncerte s Modusom v Brne pred tou osudnou autonehodou. Ako bola Marika chorá a nechcela naň ísť, ale kapelník Lehotský rozhodol, že musí prísť a koncert odspievať. I o tom, čo sa dialo po nehode. Prekvapili ma i jej dve osudové lásky, zhodou okolností cudzinci, o ktorých verejnosť nič nevie.“

Až z Česka: Marikin životopisec Miroslav Graclík chodieval za ňou z Prahy. Pôjde už o jeho druhú knihu o slovenskej speváčke.
Až z Česka: Marikin životopisec Miroslav Graclík chodieval za ňou z Prahy. Pôjde už o jeho druhú knihu o slovenskej speváčke.
Foto: Archív

Až z Česka: Marikin životopisec Miroslav Graclík chodieval za ňou do Prahy. Pôjde už o jeho druhú knihu o slovenskej speváčke.Foto: Archív

K neautorizovaným publikáciám, ktoré o legende slovenskej popmusic vyšli v minulosti, sa už autorská dvojica nevracala. „My sme sa nebavili ani o mojej prvej knižke, ktorú som o Marike napísal v čase, keď nekomunikovala so svetom. Ako sa teraz ukazuje, tak vtedy v podstate bojovala o život. Jej neautorizovaný životopis vyšiel pred ôsmimi rokmi a už je dávno rozobratý. Na druhej strane si myslím, že je to dobrá knižka a keby proti nej mala Marika nejaké zásadné výhrady, asi by ma teraz neoslovila. Tentoraz však nepôjde o klasickú biografiu, ale o Marikin pohľad na jej život. Autorizovaná výpoveď o tom, ako videla ona sama niektoré veci, ktoré ju v živote stretli. Veľmi dôležitou súčasťou knihy sú fotografie, pretože speváčka vytiahla stovky fotiek zo svojho archívu. Väčšina z nich bude zverejnená prvýkrát.“


VIDEO Plus 7 Dní