Hviezdy 70-tych rokov: Zľava Björn Ulvaeus, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Fältskog a Benny Andersson.

Návrat legendárnej ABBY brzdí jediné meno: Sexsymbol 70-tych rokov chce svätý pokoj!

Krásna blondína z kultovej švédskej hudobnej skupiny zažila z vrcholu strmý pád na dno. Svetlá reflektorov a davy obdivovateľov vymenila za život samotárky.

„Predal by som dom, len aby som ich videl znovu spievať!“ zbožne si vzdychol jeden z fanúšikov legendárnej švédskej skupiny ABBA, ktorej štyria členovia sa po päťdesiatich rokoch od osudového stretnutia dvoch textárov Bennyho Anderssona a Björna Ulvaeusa opäť stretli na jednom mieste.

Bez akejkoľvek publicity, dokonca takmer bez spevu – ak nerátame jednu pieseň a nôtenie mužskej časti štvorice, pri ktorej to fanúšikovia až tak neocenili – si hudobníci zaspomínali na zašlú slávu na súkromnom večierku v Štokholme.

A hoci Anni-Frid Lyngstad na konci spomienkového stretnutia vyhlásila, že sa cíti nostalgicky, otázka, ktorá fanúšikov ABBY trápi už viac ako tri desaťročia, bude mať stále rovnakú odpoveď. Nie. Švédska legenda sa už o návrat nikdy nepokúsi.

ABBA v roku 1974 po víťazstve v Eurovision Song Contest. Šťastné úsmevy sú minulosť. Rovnako ako kapela.
ABBA v roku 1974 po víťazstve v Eurovision Song Contest. Šťastné úsmevy sú minulosť. Rovnako ako kapela.
Getty Images

ABBA v roku 1974 po víťazstve v Eurovision Song Contest. Šťastné úsmevy sú minulosť. Rovnako ako kapela. Foto: Getty Images

Samotárka Agnetha

Dôvody sú prinajmenšom dva. Prvý je prozaický – nepotrebujú peniaze. Kým textársku dvojicu Bennyho a Björna si podľa portálu britského denníka Daily Mail hudobný priemysel cení na 210 a 159 miliónov libier (264 a 200 mil. eur), každá z dám má trhovú hodnotu 55 miliónov libier (70 mil. eur).

Hlavný dôvod, ktorý bráni comebacku, má však konkrétne meno. Agnetha Fältskog. Blondínka, ktorá sa stala jedným z najznámejších sexsymbolov populárnej hudby 70-tych rokov, sa jednoducho nechce vrátiť. Život na vrchole slávy vymenila krátko po rozpade kapely v roku 1982 za milosrdnú samotu uprostred rozľahlej farmy na vidieku.

Krásna blondínka má už popularity plné zuby. Foto: profimedia.sk

Vyhýba sa aj vlastnej rodine. Agnethina 43-ročná dcéra Linda býva s tromi deťmi a s partnerom v meste. Odkedy sa skončila speváčkina trojročná romanca s boháčom Bertilom Nordstromom, čoraz zriedkavejšie sa zdržiava aj v domčeku na pláži, ktorý si zaobstarala ako hniezdočko lásky.

Blondínke, ktorú milovali davy, teraz robia spoločnosť dvaja psi a božské ticho. Na hudbu ani nepomyslí. „Bez komentára,“ odbila otázku o prípadnom sólovom albume kancelária Fältskogovej manažéra.

Manželstvá, rozvody, krach

Agnethinej túžbe po absolútnom pokoji sa zrejme ani netreba príliš čudovať. Dravé vlny šoubiznisu ju pohltili už ako tínedžerku. Mala sedemnásť rokov a za sebou debutový sólový album, keď sa v televíznej šou stretla s Björnom Ulvaeusom.

V roku 1971 sa vzali, o rok na to vznikla ABBA. Názov skupiny tvorili začiatočné písmená jej štyroch členov – manželské duo Agnetha a Björn dopĺňala ďalšia dvojica Benny a Anni-Frid, ktorí sa zosobášili o osem rokov neskôr.

Rodinný život hudobníkov musel veľmi skoro čeliť turbulenciám globálneho úspechu. Keď skupina v roku 1974 vyhrala 19.ročník Eurovision Song Contest, zo švédskej štvorice sa razom stali svetové hviezdy. Agnetha s Björnom už mali ročnú dcérku Lindu, ktorej o tri roky neskôr pribudol brat Christian.

Waterloo: Skladba, s ktorou vyhrali prestížnu medzinárodnú súťaž.

Na vrchole popularity však prišli problémy. Keď pár v roku 1979 oznámil rozchod, fanúšikovia boli šokovaní. A hoci deklarovali, že rozvod sa ponesie „v priateľskom duchu“, blondínka neskôr priznala, že ju rozpad vzťahu úplne zdrvil.

ABBA pokračovala ešte ďalšie tri roky, škrípanie v manželstve druhej dvojice – Bennyho a Anni-Frid – však bolo predzvesťou blížiaceho sa konca. Rozišli sa v roku 1981 a keď sa členovia kapely po koncertnom turné v roku 1982 vrátili späť do nahrávacieho štúdia, zistili, že z nadšených hudobníkov, ktorých spájala chémia, ostali len zatrpknutí bývalí manželia.

Agnetha s manželom Björnom. Profesionálny a rodinný život napokon nedokázali skĺbiť.
Agnetha s manželom Björnom. Profesionálny a rodinný život napokon nedokázali skĺbiť.
Getty Images

Agnetha s manželom Björnom. Profesionálny a rodinný život napokon nedokázali skĺbiť. Foto: Getty Images

Fóbia z lietadla aj z fanúšikov

Životný zlom najtragickejšie prežívala Agnetha. Hlodal v nej pocit viny, že nespravila dosť pre svoje deti. Čoraz viac a viac ju premáhali úzkostlivé stavy. Jej panický strach z lietania narástol do ohromných rozmerov a zmenil sa na fóbiu zo všetkých druhov cestovania.

Krik fanúšikov sa obdivovanej blondínke javil ako „hysterický rev“, ktorý bol pre ňu viac znakom nenávisti než obdivu. Mala nočné mory, v ktorých ju priaznivci dokonca jedli zaživa!

Speváčky z ABBY nedali spávať mnohým fanúšikom.
Speváčky z ABBY nedali spávať mnohým fanúšikom.
profimedia.sk

Nielen o hlasoch dievčat z ABBY sa snívalo fanúšikom skupiny... Foto: profimedia.sk

Po rozchode s Björnom bola Agnetha dlho sama, potom však začala striedať milencov. Jedným z nich bol psychiater Hakan Lonnback, ktorý jej pomáhal v časoch manželskej krízy. V roku 1990 sa tajne vydala za chirurga Tomasa Sonnenfelda, s ktorým sa čoskoro rozviedla.

Popri nevydarených vzťahoch musela speváčka čeliť aj tragédii v rodine. Jej matka spáchala samovraždu skokom zo šiesteho poschodia a aby Agnetha ušetrila otca, príčinu smrti musela až do jeho smrti tajiť. Klamala mu, že mama zomrela pri autonehode.

Agnetha sa na verejnosti objavuje zriedka. Fotografia je z februára 2016.
Agnetha sa na verejnosti objavuje zriedka. Fotografia je z februára 2016.
profimedia.sk

Agnetha sa na verejnosti objavuje veľmi sporadicky. Foto: profimedia.sk

Zvláštnou kapitolou jej života bola aféra s fanúšikom Gertom van der Graafom, holandským obsluhovačom vysokozdvižného vozíka, ktorý speváčku najskôr dva roky sledoval a obťažoval. Hoci sa naňho sťažovala na polícii, v roku 1997 mu podľahla. „Venoval mi intenzívnu pozornosť a v istej chvíli som už nedokázala odolávať. Chcela som ho spoznať,“ priznala sa neskôr.

Strach z fanúšikov Agnethu zrejme už nikdy neopustil. Keď sa v roku 2006 objavila na švédskej premiére muzikálu Mamma Mia! a jeden z priaznivcov sa s ňou pokúšal odfotiť, iba s hrôzou rozhodila rukami.

„Nemám záujem objavovať sa v televízii alebo v tlači. Nikde. Veľa ľudí si myslí, že sa snažím okolo seba naschvál vytvoriť auru tajomna. No ja to naozaj nechcem. Už som tým všetkým predávkovaná. Chcem byť sama,“ povedala v roku 2013 a odvtedy na jej rozhodnutí nič nikdy nezmenilo. Zrejme ani nezmení. Na žiaľ všetkých fanúšikov kultovej švédskej štvorky.