Modely Jany Jurčenko, vpravo, obľubujú mnohé celebrity.

Návrhárka šokuje: Modelky mi šaty vracajú zničené a smradľavé!

Módnej návrhárke Jane Jurčenko zničili modelky prepychové róby. V návale emócií vyzradila, ako to vo „veľkom“ svete slovenskej módy chodí.

Prácu módnej dizajnérky miluje, najmä keď svoj finálny výrobok vidí na prehliadkovom móle. No Jana Jurčenko si už po hlave skákať nenechá.

Po jednej nevydarenej prehliadke to nevydržala a na slávne slovenské krásky zniesla ostrú kritiku, akú sme tu doteraz nemali. „Po pol hodine šaty smrdia, akoby ich mal oblečené robotník,“ vyhlásila šokujúco na plné ústa.

Niektoré dievčatá sa asi riadne začervenali, ale drobnej blondínke jednoducho došla trpezlivosť. Vyhlásila, že spolupracovať už bude iba s overenými modelkami s hygienickými návykmi, ktoré sa k jej šatám správajú s úctou. Nasrdená navyše poodhalila lesk či skôr biedu slovenskej módy.

Potrhané, smradľavé, zničené

„Veľa ľudí sa ma pýta, prečo stále spolupracujem s tými istými modelkami a ako si ich vyberám. Okrem toho, že medzi nami musí byť vzájomná sympatia, sú moje dievčatá maximálne zodpovedné,“ vysvetľuje známa návrhárka.

U krások, s ktorými zvyčajne pracuje, vraj neabsentuje najzákladnejšia vec, a tou je čistotnosť. „To znamená, že z dvadsatoro šiat mi sedemnásť kusov nebude smrdieť, akoby ich mal oblečené robotník, ktorý tvrdo odmakal v práci osem hodín a patrične sa aj upotil.“

Manekýnky vraj na róby nedávajú pozor už pri obliekaní. Návrhárke sa z móla vracajú dotrhané modely. „Dievčatá, ktoré som si vybrala, si vážia moju prácu a dávajú pozor na každý švík, na každý centimeter mojich šiat. Pri obliekaní sú dosť rozumné, aby mejkapom neznehodnotili celé šaty.“

Vyzýva umelcov na revolúciu

Krásky si vraj na módnych prehliadkach chcú urobiť len meno a na nič iné nehľadia. „Mám obavy, že mnohé akože profesionálne modelky v prvom rade predvádzajú samy seba. Zabúdajú na to, že topmodelka má prezentovať model daného návrhára. Som sklamaná ich prístupom. Roztrhané zipsy, šaty od rúžu či roztrhaná látka,“ neskrýva rozčarovanie z nedávnej prehliadky.

Rypla si preto aj do organizátorov: „Čistá dlážka by mala byť samozrejmosťou. Modely s vlečkami sa mi vracajú ušpinené.“

Módnu dizajnérku dostali do vývrtky aj darmožráči, ktorí sa chcú priživiť na jej úspechu. Nerozumie, prečo by mala zadarmo požičiavať šaty takzvaným celebritám, ktoré jej sľubujú, že ju ešte viac zviditeľnia.

„Čudujem sa, s akou dávkou drzosti od nás návrhárov mnohí ľudia očakávajú, že im s radosťou požičiame modely, na ktorých boli odvedené hodiny a hodiny práce. Za reklamu.

Áno, niektorým vyjdem v ústrety, ale vy ostatní, prepáčte. Ja nemôžem dôjsť do potravín, nakúpiť za celý košík a povedať, dajte mi to zadarmo. Veď ja vám urobím reklamu, že som nakúpila u vás,“ neudržala na uzde svoje emócie.

Takto to však v módnom biznise na Slovensku funguje už roky. Skutočnosť, že jedny šaty vidíme nespočetnekrát, a vždy na inej osobnosti, ju zrejme dráždi. Tak si povedala dosť! A na tento krok vyzýva aj kaderníkov, vizážistov a fotografov, ktorí často pracujú zadarmo. Len aby sa v slovenskom šoubiznise na nich nezabudlo.

Cestu k úspechu si pritom každý umelec dláždil tvrdou prácou, až časom si mohol začať diktovať podmienky. A to si zrejme povedala aj návrhárka, ktorá nemieni otročiť „za barter“.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní