U milionára: Pohodlné sedenie slúži na formálne i neformálnejšie debaty. Na stole nikdy nechýba dekorácia.

Navštívili sme luxusné sídlo milionára Ivana Jakaboviča

Finančník Ivan Jakabovič hovorí, že pod stromčekom ho vždy najviac poteší klasika - ponožky a nočný úbor.

Vianoce sú vraj jediný čas v roku, keď sa aj tí najvyťaženejší biznismeni zastavia a trávia ho s rodinou. Ako je to u jedného z najznámejších slovenských finančníkov Ivana Jakaboviča?

Kto má u nich doma na starosti výzdobu, aké darčeky dostáva a kde so svojou dlhoročnou partnerkou Riou Strculovou a dcérou Laryah vítajú Nový rok? Stretli sme sa ním v sídle jeho firmy na nábreží Dunaja.

Pochvaľuje si

Jakabovičova kancelária je na najvyššom poschodí, presklené steny tam vnášajú dostatok svetla aj v zimných mesiacoch. Na pracovnom stole leží hlavolam, ktorý raz dostal na Vianoce. Princíp je jednoduchý, treba nájsť správnu kombináciu, ako jednotlivé časti otočiť, a potom sa otvorí.

„Zobral som si ho do roboty, keby som mal čas. Zatiaľ som sa tomu venoval asi desať minút, takže sa mi to ešte nepodarilo rozlúsknuť,“ priznal podnikateľ, keď sa uvelebil vo svojom kresle. V kancelárii má knižnicu, v ktorej je aj zaujímavý kúsok - autobiografia amerického biznismena, filantropa a zakladateľa televíznej spoločnosti CNN Teda Turnera s jeho vlastnoručným podpisom.

Priestory Ivanovi Jakabovičovi zariaďovala známa česká architektka a dizajnérka Bára Škorpilová. „Neviem, či som jej skomplikoval prácu, ale intenzívne som sa snažil, aby splnila moje požiadavky. Najpodstatnejšie bolo, aby sa mi dobre pracovalo, a musím povedať, že sa jej to podarilo.“

Moderné priestory firmy sú pýchou ich majiteľov. „Presne vystihujú to, čo potrebuje finančná inštitúcia, ako sme my. Sú dostatočne reprezentatívne, bezpečné a hlavne sa páčia klientom aj zamestnancom. A, samozrejme, i mne,“ dodá s úsmevom a pochváli lokalitu v komplexe na nábreží Dunaja.

„Atmosféra je tu v lete alebo teraz v zime úžasná. Keďže tu trávim aj svoj voľný čas popri práci, v reštauráciách stretnem veľa obchodných partnerov a priateľov, ktorí sem tiež radi chodievajú.“

Bez nákupného ošiaľu

Svet financií nerozlišuje slabší alebo silnejší mesiac. Niečo ako „dni pracovného pokoja“ vraj nepozná ani Jakabovič.

„Každý deň je iný. Vstávam o siedmej. Prečítam si správy, pozriem maily a idem na stretnutia alebo porady. Niekedy stihnem pracovný obed, inokedy sa musím obísť bez neho. Veľa pracovných vecí a informácií prijímam a posielam cez internet, cez elektronickú poštu a SMS počas celého dňa, takže pracujem aj mimo kancelárie. Večer sa snažím zastihnúť aspoň na chvíľu dcérku, kým ešte nespí, aby ma videla,“ hovorí.

Koncom novembra si „odskočil“ s blízkymi do Thajska. „Hneď na začiatku dovolenky som si poranil nohu, takže som sa menej kúpal. Bolo to nepríjemné, ale obviazal som si to a fungoval ďalej.“

Počas vianočných sviatkov sa už do exotiky nevybral, trávi ich doma spolu s celou rodinou. „Sú to jedny z mála voľných dní, keď chcú mať všetci pokoj, tak konečne ani mobily nezvonia. Ak to naozaj nie je nutné, nepracujem.“

Krátko pred Vianocami nás zaujímalo, aké prekvapenie chystá pre svojich najbližších. „Každý rok si sľubujem, že ten budúci už nebudem naháňať darčeky na poslednú chvíľu, ale že si ich budem postupne zhromažďovať aspoň mesiac, dva predtým. Zatiaľ sa mi to však nikdy nepodarilo,“ priznal.

Oveľa väčšiu dilemu má každý rok jeho partnerka Ria - ako vybrať originálny darček mužovi, ktorý si môže kúpiť takmer všetko. Jakabovič však tvrdí, že ho vedia potešiť úplne jednoduché veci. „Dostávam aj ponožky a pyžamo. Bez toho by ani neboli Vianoce. Želám si ich aj tento rok. A dodá, že nemá žiadnu obľúbenú značku, farbu a nebráni sa teda žiadnym experimentom.

So štedrou večerou je o niečo konzervatívnejší a ostáva verný tradíciám. „Dodržiavame štandardné zvyky. Kapor, kapustnica a oblátky.“

Domáca pani Ria Strculová v luxusnej vile v Devíne pred sviatkami vo veľkom vypekala, lebo vraj nemá žiadnu paniu, ktorej by si dala sviatočné menu pripraviť. „Stromček máme živý. Najradšej ho ozdobuje naša dcérka. Ozdoby si tiež vyberá ona. Väčšinou sú to rôzne rozprávkové figúrky.“

V plameňoch

Finančník veľmi rád spomína, ako prežíval sviatky, keď bol ešte dieťa. „Vianoce som miloval. Vždy som si najradšej ľahol pod stromček. Raz som nechtiac prskavkou podpálil stromček a celý zhorel. Mal som asi desať rokov. Dokonca som utiekol z domu, lebo ma to mrzelo. Vrátil som sa niekedy okolo polnoci. Zhoreli aj všetky darčeky. Rodičia ma ani nemuseli trestať, sám som sa potrestal, lebo som bol vonku v mraze celý večer,“ spomína s úsmevom bratislavský rodák.

Ako dieťa túžil po korčuliach, ktoré mu nakoniec Ježiško priniesol. Nadšenie však netrvalo dlho. „Naši mali obmedzené možnosti, tak mi kúpili použité od susedov. Korčule by mali byť pevné a držať nohu, ale tieto už boli také vyšmatlané, že som na nich nevedel udržať rovnováhu."

"Tak som sa na to vykašľal a natruc som sa potom nekorčuľoval. Odvtedy sa tomuto športu vyhýbam. Dnes by som sa mu aj tak nevenoval, lebo som po operácii kolena. Bol to však môj detský sen,“ vyznal sa jeden z najbohatších mužov Slovenska, ktorý Nový rok víta vždy na lyžovačke s blízkymi a obchodným partnerom Patrikom Tkáčom. „Budeme pravdepodobne vo Vysokých Tatrách."

Čítajte viac:

Pokračujeme v rebríčku boháčov: Druhý tucet otvára Jakabovič

Udržiava sa

Štyridsaťjedenročný biznismen Jakabovič, ktorého priatelia familiárne prezývajú Čivo, nie je typ podnikateľa, ktorý by sedel iba za počítačom či nad papiermi. Ako zanietený športovec sa už dlhé roky zúčastňuje na rôznych pretekoch, ktoré milionári organizujú. Športuje takmer každý deň.

„Je to pre mňa priam droga. Keď si nestihnem aspoň zabehať, cítim sa, akoby som nesplnil nejakú dôležitú povinnosť. Rád behávam, plávam, bicyklujem, lyžujem, behám na bežkách. Mám výborného trénera, ktorý ma vždy vyprovokuje, aj keď sa mi vôbec nechce. Pravidelne športujem aj s priateľmi, s ktorými absolvujem pár pretekov v roku, čo nás núti byť stále pripravení a v dobrej forme.“

Prihovoria sa

Finančník sa vraj nezatvára v domácej posilňovni ako väčšina milionárov. Keď okolo seba vidí cvičiť ďalších ľudí, je to pre neho istý druh motivácie. Občas sa však stane, že jedného zo šéfov veľkej finančnej skupiny spoznajú a neváhajú ho osloviť. „Väčšinou si pýtajú radu, kam investovať, alebo čo si myslím o konkrétnych ekonomických veciach.“

Pokiaľ ide o virtuálnu menu bitcoin, ktorá sa vo finančnom svete v súčasnosti rozoberá najviac, dával by si pozor. „Je to určite zaujímavý fenomén prepojenia finančného a virtuálneho sveta, ale z pohľadu investícií do bitcoinu by som bol veľmi opatrný. Je to virtuálna mena hodnotou závislá iba od toho, či je o ňu záujem, alebo nie."

"Ľahko sa môže stať, že jedného dňa prestane byť zaujímavá alebo príde iná virtuálna mena, ktorá bude ponúkať niečo atraktívnejšie, a zrazu môže byť hodnota bitcoinu nula,“ radí odborník na peniaze.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní