Vo filme Jedz, modli sa, miluj: Slávneho veštca hrá indonézsky herec Hadi Subiyanto, na snímke s Juliou Robertsovou.

Navštívili sme slávneho liečiteľa Ketuta, ktorý vo filme veštil Julii Roberts

Kniha Jedz, modli sa, miluj spisovateľky Elizabeth Gilbertovej sa pred pár rokmi stala celosvetovým betsellerom s miliónmi predaných výtlačkov. Ústrednou postavou knihy aj filmu je staručký balijský liečiteľ Ketut.

Do mesta Ubud prúdia davy turistov, ktorí chcú zázračného mužíčka stretnúť osobne. Každá žena chce byť ako Julia Robertsová vo filme Jedz, modli sa, miluj. Každá chce počuť, že jej život bude v poriadku a po všetkých peripetiách nájde lásku. Tak ako ju našla krásna Julia v náručí mužného Javiera Bardema. Za Ketutom Liyerom sme sa vybrali aj my.

Obrátil jej život naruby

Kniha Jedz, modli sa, miluj spisovateľky Elizabeth Gilbertovej sa pred pár rokmi stala celosvetovým betsellerom s miliónmi predaných výtlačkov. Titul spôsobil ošiaľ v životoch žien, ktoré bojovali s rozpadnutými vzťahmi. Autobiografický príbeh ženy, ktorá sa po rozvode vybrala hľadať balans do sveta, aby nakoniec zakončila svoju púť na indonézskom Bali, inšpiroval dámy na celom svete.

Hollywoodske spracovanie s hviezdnou Juliou Robertsovou v hlavnej úlohe na seba nenechalo dlho čakať. Ústrednou postavou knihy aj filmu je staručký balijský liečiteľ Ketut, za ktorým hlavná predstaviteľka každý deň jazdila na bicykli.

Ten pred rokmi zúfalej spisovateľke povedal, že bude mať dve manželstvá - jedno dlhšie a jedno kratšie. Že príde o všetky svoje peniaze, ale po čase ich získa naspäť. Nakoniec predpovedal, že sa vráti na Bali, kde ho bude učiť po anglicky. Všetko sa do bodky splnilo. Enormný komerčný úspech knihy aj filmu, ktoré Ketuta preslávili, cítiť na Bali dodnes.

Julia za zrkadlom

V okolí indonézskeho mesta Ubud dnes hádam nežije slávnejšia osobnosť. V jedno nedeľné popoludnie sme sa na presláveného veštca prišli pozrieť osobne. Jeho adresu sme našli poľahky, každý totiž vie, kde býva. Marketing však do dediny pri Ubude ešte nedorazil. Pri prašnej ceste zjavne už roky stojí tá istá nenápadná tabuľka, ktorá odkazuje na liečiteľa, astrológa a maliara v jednej osobe.

V ponuke je aj možnosť ubytovania. V čase našej návštevy už čaká na pohovke päť ľudí. Ketutov syn každému podá kartičku s číslom a po celý čas dozerá na priebeh veštenia. Dôveryhodné zdroje hovoria, že práve on je za celým biznisom a núti otca do práce, aj keď ten na to už zjavne nemá silu ani chuť.

Ketutova rodina žije v tradičnom usporiadaní, kde je zopár domov, zopár altánkov, úzke cestičky a pozemok. Známy film pripomína len jeden ošúchaný plagát a fotografia Julie Robertsovej, zastrčená za zrkadlom na stolíku. Na stenách sú inak rozvešané vlastnoručne namaľované magické liečivé obrazy.

Ketut začínal ako umelec a vyrezávač z dreva, no jeho starý otec ho zaúčal do liečiteľstva a zveril mu stáročné posvätné listiny. Napriek tomu proti povinnosti stať sa liečiteľom deviatej generácie rebeloval a na otcovo veľké sklamanie sa od mladosti venoval iba umeniu. Zvrat nastal, keď mal Ketut okolo tridsiatky.

Pri dramatickej nehode si popálil ruku, ktorou maľoval. Hrozila mu amputácia. Jednej noci sa mu však prisnil starý otec, ktorý mu povedal, aby si na ruku natrel určitú zmes byliniek. Poslúchol, ruku si tak zachránil, zostala mu úplne funkčná a odvtedy sa upísal výlučne liečiteľstvu.

Dlhý život pre každého

Z diaľky pozorujeme liečiteľa, ako práve prezerá ruky a kolená mladej dáme. Na sebe má jednoduché tričko s krátkymi rukávmi a tradičný balijský sarong. „Ordinuje“ v altánku s prekríženými nohami a každý, kto sa sústredí, môže počuť proroctvo. Jedno sedenie trvá presne desať minút a po piatom klientovi nám je jasné, že vzorec sa nemení.

Najskôr zopár úvodných fráz o dlhom a šťastnom živote, potom „veštenie“ podľa čŕt tváre, čítanie z dlane, obzretie chrbta, rúk, kolien. Záverečná reč o dlhom šťastnom živote a dovidenia. Za desať minút sa platí dvadsaťpäť dolárov. Každý deň príde za Ketutom dvadsaťpäť ľudí, sedemkrát do týždňa.

„Nepovedal mi toho veľa, ani nezachádzal do detailov, len dokola opakoval, že som veľmi šťastná a veľmi krásna,“ sklamane hlesne atraktívna Talianka a obidve jej kamarátky prikývnu. Každá si vypočula to isté, mágia sa nekoná. Pri tomto štýle biznisu nám jednoduchou matematikou vyjde, že Ketut zarobí mesačne okolo 19-tisíc dolárov.

A to je v krajine, kde mnohí bežne pracujú za stopäťdesiat dolárov mesačne, rozprávkové bohatstvo. Keď sa trochu vzdialime od vešteckého „brlohu“, na konci pozemku sa pred nami vynára trojposchodová rozľahlá budova. Na stavbe sa pracuje vo veľkom, robotníci totiž dokončujú novučičký budúci hotel. Zdroj ďalších príjmov.

Celkom mimo

Po chvíli sa ku Ketutovi dostávame aj my. So zámerom urobiť rozhovor. Vďaka znalosti indonézštiny nás jeho syn necháva s otcom osamote.

„Nemôžem lietať lietadlom. Viete prečo? Lebo nemám žiadne zuby,“ zabáva sa roztomilý mužíček. A vzápätí sa začína vynárať reálny portrét muža, ktorého by ste mohli okamžite znechutene odsúdiť za to, že ryžuje na naivných turistoch hľadajúcich zmysel života a duchovno.

Ketut je totiž, bohužiaľ, celkom mimo reálneho sveta a absolútne nereaguje na žiadnu otázku. Nereaguje vôbec na nič, ani na naše protesty, že nechceme veštenie ani čítanie z dlane. Namiesto toho začína pravdepodobne naučenú mantru o šťastí, zdraví a kráse.

„Máte krásne ušné laloky, to znamená dlhý život. A váš nos je krásny, to ma napĺňa šťastím. A vaša brada je krásna, to znamená dlhý život,“ hypnotizuje nás očami. Usmieva sa pritom svojím bezzubým úsmevom a je ako dieťa, ktoré sa baví. Stláča nám predlaktie, hladí dlane a prechádza po zápästiach, no nič nové sa už nedozvieme.

Tento pán je zatvorený vo svojom svete a je celkom možné, že trpí nejakou diagnózou spojenou s vysokým vekom. Sám celkom presne nevie, koľko má rokov, odhaduje sa, že je to niekde medzi osemdesiatkou až stovkou. Na otázky reaguje zmäteným výrazom a začína svoj „výklad“ opäť od začiatku.

Po pätnástich minútach trápenia prichádza jeho syn, ktorý na naše otázky odpovedá namiesto otca. Lebo ten už nevníma ani syna. „Chodia k nám ľudia zo všetkých krajín a otca sa pýtajú na zdravie, prácu a lásku. Prichádzajú kvôli knihe či filmu a otec im povie všetko, čo vidí v ich dlani, dobré aj zlé. Predtým zvykol maľovať liečivé obrázky, ale teraz vezme štetec do ruky len výnimočne.

Veštenie má rád, je to jeho hoby,“ vychrlí syn a snaží sa čo najrýchlejšie zmiznúť. Rozhovor mu je nepríjemný, o biznise sa baviť nechce, ani o majetku. S výhovorkou, že má toho veľa na práci, berie nohy na plecia a uniká z dosahu diktafónu. Zostávame ešte chvíľku osamote s Ketutom, ale starý pán na nás len zmätene hľadí a vyzerá ešte stratenejší než predtým. Možno mu niečo vyčítať? Možno mu vyčítať, že len trávi svoje dni tak, ako to robil desiatky rokov pred vyjdením knihy?

Predtým sedel v altánku so skríženými nohami a liečil miestnych za pár rupií. Dnes využíva príležitosť, ktorá mu padla do lona. Turisti k nemu chodia dobrovoľne, každý chce spoločnú fotografiu s mužom, ktorý veštil Julii Robertsovej.

Každý chce trochu ilúzie a ubezpečenie, že jeho život bude prechádzka ružovou záhradou. A Ketut im to všetko dá. Za dvadsaťpäť dolárov za desať minút.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní