S manželkou Karolínou: Nechýbajú na žiadnej spoločenskej akcii.

Nečakane úprimný Kočner pre PLUS 7 DNÍ: „Som daňový podvodník!“

Je známy z mafiánskych zoznamov aj ako sused premiéra Fica. Marián Kočner si servítku pred ústa nedáva.

Skutok sa stal - no „nie je trestným činom“. Vyšetrovanie neoprávneného odpočtu DPH v prípade podnikateľa Mariána Kočnera (54) polícia zastavila. Polícia nevyšetruje, prokuratúra nekomentuje a Kočner má opäť dôvod na úsmev. Štát mu vyplatil osem miliónov eur na vratkách DPH za prevody budov Residence Hotel a Šport Hotel Donovaly.

Luxusné autá: Rád sa nimi pochváli.
Luxusné autá: Rád sa nimi pochváli.
Emil Vaško

FOTO Kontroverzný Kočner: Pózoval s politikmi aj s mafiánmi

Šéfka módnej televízie začala v tichosti pracovať pre Markízu, nie všetci moderátori sú tým vraj nadšení

Kontroverzný podnikateľ, ktorý obýva luxusnú vilu na Kolibe a ktorého meno sa spája s mnohými politickými špičkami či s prokuratúrou, už roky figuruje takmer v každej mediálnej kauze. Vlády sa menia, no Kočner zostáva. Bratislavského podnikateľa sme oslovili so žiadosťou o rozhovor. Keď zistil, že téma je on sám, najskôr odmietol. Vraj trénuje na kitesurfing a je mimo Slovenska. „Pozývam vás na raňajky, hotel Lav, Podstrana, Chorvátsko,“ reagoval neskôr. Humor ho napokon prešiel - v pondelok ráno nám oznámil, že leží so zraneným ramenom v nemocnici. Aby sme mu uverili, poslal dokonca selfie. Otázky mu vraj môžeme zaslať mailom.

Marián Kočner

Kto je boháč, ktorého meno sa roky spája s podnikateľom Pavlom Ruskom, Ladislavom Bašternákom, s Majskými, ale aj s vyššími štátnymi úradníkmi? Rád sa prezentuje ako človek, ktorý pozná všetkých dôležitých ľudí. Ochotne komunikuje s médiami a v luxusných bratislavských hoteloch dáva rozhovory pri kávičke.

Lasica kúpil manželke ďalšiu chalupu. Z obavy, aby sa k nej nedostali „hrubokrkí“ podnikatelia

Kontroverzný podnikateľ, minister aj herec. Pozrite sa, ako skvele sa zabávali na luxusnom golfovom ihrisku

Dom na Kolibe: Túto adresu si podľa Obchodného registra uvádza podnikateľ Marián Kočner.
Dom na Kolibe: Túto adresu si podľa Obchodného registra uvádza podnikateľ Marián Kočner.
JÚLIUS DUBRAVAY

S manželkou Karolínou nechýbajú na žiadnej spoločenskej akcii, ako jachtár a golfista nadväzuje známosti s politikmi. Médiá zabáva chudnutím aj arogantným parkovaním na miestach pre invalidov, obhajujúc sa, že „vždy zaplatí pokutu“.

EXKLUZÍVNE FOTO Flašíkovovej Beňovej z Dubaja: Takto si liečila zlomené srdce

Blízky priateľ Flašíkovcov prezradil detaily z ich manželstva: Kto rozchod nechcel?

Na dovolenke s ministrom

So Slotom ho podľa jeho slov spája chorvátske more, s Miklošom a Ficom si potykali na Donovaloch, s Počiatkom a Kaliňákom na dovolenke. Má však táto bizarná postavička prepojená na politické špičky aj skutočných priateľov? Hoci najskôr trval na mailovej komunikácii, pri tejto otázke nám okamžite telefonoval. Prečo nás to zaujíma? pýtal sa.

Vlado benko jr.

Beňová prehovorila o rozpade manželstva: Toto je dôvod, prečo sa rozvádzame!

Nuž, lebo je človek, ktorého vidieť v blízkosti najmocnejších Slovákov. Ale sú to ozajstní kamoši? „Medzi politikmi priateľov nemám,“ tvrdí. Hádam len Moniku Flašíkovú-Beňovú. Keď sme ju spomenuli, uznal, že patrí medzi jeho najbližších - roky ju pozná cez jej bývalého manžela Martina. Čo mu, pravdaže, nebránilo konkurovať jej v primátorských voľbách. Ak to aj nie sú rovno kamaráti, s viacerými politikmi si tyká a rád sa tým pochváli. „S pánom Kaliňákom a Počiatkom som sa zoznámil na dovolenke - nie spoločnej!!! - asi pred sedemnástimi rokmi a tam sme si potykali. Pána Gašpara (policajný prezident - pozn. red.) a Kováčika (špeciálny prokurátor - pozn. red.) som nikdy nestretol.“ Známy je aj jeho blízky vzťah s bývalým generálnym prokurátorom.

„S pánom Trnkom sa poznám od vysokej školy, teda asi tridsať rokov, a tridsať rokov si tykáme. Nie sme v žiadnom príbuzenskom vzťahu,“ odbil klebety a pokračoval vo výpočte politikov, s ktorými si potykali. „Droba, Sulík, Krajcer, Miškov, Kollár, Mikloš, Krištúfková, Mika…“ Mimochodom, Mika sa vraj stal riaditeľom Markízy na jeho odporučenie, dodá, a pochváli sa ešte tykaním s Lexom i so Slotom. Na premiéra Fica si síce nespomenul, no už dávnejšie nám v rozhovore prezradil, že „s pánom Ficom sme si potykali, keď po založení Smeru mali jeho členovia pracovné stretnutie v Šport Hoteli na Donovaloch, ktorého som spolumajiteľ“. Inak, práve Šport Hotel bol predmetom nedávneho vyšetrovania.

Nové zistenie vyšetrovateľa NAKA: Matovič použil matku, aby si znížil základ dane

Kollár sa bráni: Je to diskreditačná kampaň a hra Tomáša, Fica a Kočnera

Ficov sused

Kočner s Ficom sú dnes v luxusnom komplexe Bonaparte na bratislavskom hradnom vŕšku susedia. Podnikateľ vlani kúpil na firmu byt vedľa premiéra, ktorý si ten svoj prenajíma od podnikateľa podozrivého z daňových podvodov Ladislava Bašternáka. Verejnosť už dávnejšie trápi, prečo premiérovi - a tajnej službe - neprekáža, že ústavný činiteľ býva v byte človeka podozrivého z daňových podvodov.

Navyše, jeho priamy sused je tiež človek podozrivý z daňových podvodov a súčasne známy tým, že si rád nahráva politikov. Slovenská informačná služba na margo bezpečnostného rizika, ktoré premiér podstupuje, neodpovedala. Takže asi o žiadne riziko nejde. Napokon, premiér sa Kočnerovi dokonca ospravedlnil za kauzu Gamatex. „Áno, ospravedlnil sa mi osobne za to, že sa nechal zmanipulovať nepravdivými informáciami tak ako iks iných politikov v tom čase, a že pravda bola iná, ako vtedy prezentoval pán Rusko,“ pochválil sa. Odvďačiť sa mu však nechcel, ani keď sme sa ho pýtali, či susedovi premiérovi nepomôže, keď sa bude sťahovať od Bašternáka. „To je z blata do kaluže… Ja som nielen daňový podvodník - aspoň podľa kváziekonóma Rajtára -, ale aj mafián - podľa neexistujúceho zoznamu -, čo potvrdil Spišiak!!!“

Evitine nezaplatené faktúry: Má v tom prsty Fedor Flašík?

Sagan vysvetľuje únik do daňového raja. Prečo vymenil Slovensko za Monako?

Kamoši?

Priateľstvo s bývalým šéfom Markízy má inú príchuť. S Pavlom Ruskom začínali ako recitátori na Hviezdoslavovom Kubíne. Neskôr študovali na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, pracovali v STV a napokon sa dostali do sporu. Tesne pred voľbami v roku 1998 ako jeden zo zástupcov firmy Gamatex Kočner obsadil televíziu Markíza, ktorej vtedy šéfoval Pavol Rusko.

Z Truľa kamarát?: Kedysi si nevedeli prísť na meno.
Z Truľa kamarát?: Kedysi si nevedeli prísť na meno.
Archív

Neskôr bol Rusko ministrom hospodárstva a Kočner kúpil pozemky pri Žiline, na ktorých mala vyrásť automobilka Kia. Predal ich Slovenskému pozemkovému fondu a zarobil na tom. Na otázku, kde sa začala ich averzia, nám pred rokmi Kočner odpovedal: „Prečo hovoríme o averzii? Jednoducho, mám na život, na podnikanie, na podanie ruky a chlapské slovo iný názor ako Pavol Rusko.“ A dodal, že „jeho register trestov je čistý, nie je podozrivý z korupcie a nemusel odísť z kresla ministra ako Pavol Rusko“. Emócie pri podnikaní idú bokom, a tak neskôr od Pavla Ruska odkúpil jeho vilu na Strmých vŕškoch a luxus na ploche 524 štvorcových metrov vzápätí predal synovi podnikateľa Juraja Širokého. Časy sa menia. Dnes majú Rusko a Kočner k sebe blízko. Aspoň v podnikateľských aktivitách. „Pani redaktorka, ja mám vedieť posúdiť, či má niekto nejakých priateľov? Ja, ktorý som si myslel, že ich mám desiatky, ak nie stovky, a napokon sa z veľkej väčšiny z nich vykľul len spolok vypočítavých farizejov, klamárov, neraz zlodejov a bezcharakterných ľudí? Pomýlil som sa v toľkých prípadoch, že ‚mieru priateľstva a počet priateľov‘ si u nikoho posudzovať netrúfam. Na to som, žiaľ, asi ten najnekompetentnejší človek na svete,“ úprimne reagoval bývalý šéf Markízy, keď sme sa pýtali na Kočnerových ozajstných priateľov. On styky s Kočnerom nezaprel. Mená oboch aktuálne figurujú v kauze krízového centra Maják aj pri podozrivej zmenke na televíziu Markíza.

Stretnutie oľutoval

Nejeden politik na stretnutie s Kočnerom nespomína dobre. Líder SaS na stretnutie s Kočnerom doplatil. Začiatkom roku 2012, pred predčasnými parlamentnými voľbami, vyšla na povrch kontroverzná SMS komunikácia medzi Kočnerom a Sulíkom. Neskôr pribudol videozáznam ich stretnutia. Sulík s Kočnerom sa od SaSanky, čo je názov kauzy kupovania poslancov pri voľbe generálneho prokurátora, nestretol.

Archív

„Naposledy som Mariána Kočnera videl 4. decembra 2010, keď si ma nahral, a odvtedy som ho osobne nevidel. A táto téma je pre mňa vybavená,“ reagoval Sulík a dodal, že svoju „návštevu“ už ikskrát oľutoval. Podľa Sulíka však medzi Kočnerových priateľov rozhodne patrí Monika Beňová. Keď sme ju oslovili, reagovala, že nevie, kto je Kočnerov skutočný priateľ. „Už som ho naozaj dosť dávno nestretla.“ Možno ju poteší, že kontroverzný podnikateľ z politikov považuje za priateľov práve Moniku. Dnes Mariána Kočnera na každom kroku sprevádza bývalý novinár a šéf kontrarozviedky Peter Tóth. Poznajú sa od roku 1995, od únosu Michala Kováča mladšieho. Tóth priznal, že sa sem-tam stretnú.

Naposledy ich bolo vidno v hoteli Crown Plaza na káve s riaditeľkou reedukačného centra Čistý deň, v ktorom údajne došlo k sexuálnemu zneužívaniu detí. Tá chvíľu nato na tlačovej konferencii informovala o politikovi Borisovi Kollárovi, ktorý sa vraj kontaktoval s ich zverenkyňou. Náhoda?

Ako Bašternák

„Moje majetkové pomery zodpovedajú mojim príjmom,“ odpovedal podnikateľ, ktorý sa - podobne ako Bašternák - rád predvádza na luxusných autách, vlastní nehnuteľnosti na Donovaloch a užíva si svoju jachtu. A hoci ho pre kauzu daňových vratiek k nemu prirovnávajú, Kočner predsa len „straší“ na Slovensku omnoho dlhšie. Komu v skutočnosti slúži, nevedno. Počas esemeskovej komunikácie nám citoval istého siskára: „Riaditelia sa menia, my ostávame.“ Zrejme tým povedal viac, ako chcel.

Zastavili vyšetrovanie

Štát vyplatil osem miliónov eur na vratkách DPH za prevody budov Residence Hotel a Šport Hotel Donovaly.

Podnikateľa Mariána Kočnera polícia preverovala, dôvodom bolo podozrenie z neoprávneného uplatnenia nadmerných odpočtov DPH. Podnet na trestné stíhanie spracovali ešte vlani kriminalisti z útvaru NAKA v Banskej Bystrici. V rokoch 2010 až 2012 malo podľa nich dôjsť k zločinu neodvedenia dane a poistného účelovými prevodmi nehnuteľností cez firmy blízke Mariánovi Kočnerovi alebo ním ovládané. V kauze vystupuje aj jemu spriaznená osoba Jana Šlachtová, ktorá Kočnerovi asistovala aj v obchodoch v bytovke Glance House. Vďaka týmto „obchodom“ dostali spoločnosti od štátu vyplatené tri niekoľkomiliónové vratky DPH.

Archív

Počas celého obdobia sa pritom vlastníctvo nehnuteľností menilo len formálne, pretože Marián Kočner mal zabezpečenú kontrolu nad budovami cez záložné práva na listoch vlastníctva. Išlo o hotelový komplex Residence Hotel a Šport Hotel Donovaly. Trestné stíhanie začali vlani v auguste. Na podozrivé ukončenie vyšetrovania upozornil týždenník TREND. V policajnom uznesení, ktoré má TREND k dispozícii, vyšetrovateľ píše, že NAKA vraj podozrievala Mariána Kočnera. Vo februári tohto roka vec zastavili s odôvodnením, že „skutok nie je trestným činom“. Marián Kočner pre TREND reagoval, že nevie ani o tom, ani o podozreniach voči svojej osobe a na polícii vypovedal len ako svedok. Pre PLUS 7 DNÍ uviedol, že vyšetrovateľa Štefana Jombíka, ktorý vyšetruje aj iný prípad, kde je Kočner poškodený, stretáva len úradne.

Zmenky z Markízy?

Problémy momentálne spôsobuje Kočner aj televízii Markíza. Kočnerova spoločnosť Správa a inkaso zmeniek totiž podala na súd žaloby na vydanie platobných rozkazov spolu asi za 69 miliónov eur. Suma zodpovedá štyrom zmenkám, ktoré údajne v júni 2000 vydal Pavol Rusko. Garantované mali byť spoločnosťou Markíza, za ktorú zmenky podpísal tiež Rusko ako jej výkonný riaditeľ a akcionár. Dve zmenky nadobudli splatnosť už v júni 2015 a dve boli vydané ako bianko zmenky.

Doplnená do nich bola suma a splatnosť máj 2016. Správa a inkaso zmeniek ich získala od iných spoločností. Pôvodnými majiteľmi mali byť Marián Kočner a jeho bývalý spoločník Štefan Ágh ako fyzické osoby. Obaja kedysi vlastnili firmu Gamatex. Markíza tvrdí, že zmenky nie sú evidované v účtovných knihách a nezistil ich ani právny audit, keď televíziu kupovala CME. MARKIZA-SLOVAKIA, spol. s r. o., predložila súdu návrh na znalecké dokazovanie autentickosti zmeniek poprednými medzinárodnými forenznými odborníkmi v tejto oblasti. „Veríme, že tieto zmenky nie sú autentické. Vzhľadom na históriu strán, ktoré požadujú ich zaplatenie, a známe zneužitie zmeniek, ku ktorým došlo v minulosti, je dôležité, aby súd umožnil znalcom riadne preskúmať pôvod a pravosť zmeniek,“ hovorí Peter Papanek z agentúry Neuropea. Zaujímavé je aj to, že Kočner si zmenky uplatňuje po zmene zákona, ktorým došlo k zvýhodneniu odporcov.

Tí majú na popretie zmeniek podstatne viac času ako predtým. „Zmenky nemožno žalovať pred dátumom splatnosti,“ reaguje však Kočner. A dodáva, že k účelu vydania zmeniek sa nebude vyjadrovať, pretože je to predmetom súdneho konania. O zmenkách bude teraz rozhodovať súd v bratislavskej Petržalke.

Kočner mal podľa našich informácií zaplatiť súdne poplatky iba v troch zo štyroch prípadov. V troch bol prípad pridelený jednému sudcovi, vo štvrtom, kde nedošlo k zaplateniu poplatku zas sudkyni. Súdy sa pritom konaniam bez zaplateného poplatku venovať nebudú.