Ľubomír Gális žil pre rodinu a hudbu.

Nechcel, aby ho našli: Huslista Drišľaku pred smrťou utekal pred policajtmi

Huslistu skupiny Drišľak našli obeseného len tristo metrov od domu. Hoci odišiel v spodnej bielizni a mikine, po smrti mal na sebe maskáče a kanady.

Náhla smrť muzikanta Ľubomíra Gálisa zo skupiny Drišľak zasiahla každého ako blesk a vyvolala mnoho otázok. Niektorí neveria, že zo sveta odišiel dobrovoľne. Štyridsaťštyriročný otec troch detí bol vraj celý život flegmatik a nič ho nedokázalo rozhádzať. Nikto z kamarátov ani členov kapely preto nepredpokladal, že by mohol prípadné problémy riešiť samovraždou.

Keď pred týždňom odišiel z domu a manželka ohlásila jeho nezvestnosť, všetci dúfali, že ho v okolí Vranova nad Topľou nájdu živého. Huslistu skupiny Drišľak objavili po troch dňoch policajti obeseného v lese. Kamaráta pomáhali hľadať aj členovia kapely, ktorých jeho odchod hlboko zasiahol. Vopred dohodnutý koncert v Terchovej napriek tomu odohrali. Vraj by sa Ľubo tomu potešil.

Drišľak v akcii: Onedlho po Ľubomírovej smrti vystúpila kapela v Terchovej. Foto: TASR

Boľavá duša

Prvé psychické problémy sa u navonok usmiateho hudobníka začali údajne prejavovať nenápadne, približne pred pol rokom. Spúšťačom mala byť náhla smrť jeho otca. Muzikantovi rodičia bývali na rovnakej ulici ako on a jeho rodina a často sa navštevovali.

„Ľubo bol jedináčik, miloval svoju rodinu a otcova smrť sa ho dotkla. Stále rozmýšľal, čo by sa stalo, keby mu bol vtedy nablízku. S jeho odchodom sa nevedel vyrovnať. Či to však bolo skutočným spúšťačom, vedel len on sám,“ prezrádza jeden z jeho dobrých kamarátov, ktorý si neželal byť menovaný.

Hudobníkove psychické problémy sa vystupňovali po Vianociach a začiatkom roka, vtedy už prestal vystupovať s Drišľakom. „Ľubo bol náš dlhoročný veľmi dobrý kamarát. V skupine sme spolu hrali štyri roky, zaskakoval už aj predtým,“ povzdychne si Viliam Kalman, ktorý má v kapele pozíciu „ozembucha“ - perkusionistu.

Aj preto si kapela našla za šikovného huslistu iba krátkodobý záskok. „Verili sme, že je to len dovtedy, kým sa dá Ľubo do poriadku. Vystúpenia máme väčšinou dohodnuté rok dopredu, preto sme ich nechceli rušiť,“ prezrádza spevák skupiny Ján Jakubčín.

Ľubomír Gális sa vraj stránil ľudí a podľa všetkého sa ich aj trošku bál. Všetci však verili, že smutné obdobie v jeho živote prejde. „Týždeň pred smrťou bol na oslave päťdesiatky bývalého člena Drišľaku, kde sa bavil a smial. Mysleli sme si, že už je všetko v poriadku a Ľubo má to najhoršie za sebou. Mýlili sme sa...“ povzdychne si náš nemenovaný zdroj.

Žil pre rodinu a hudbu: Ľubomír Gális v USA. Foto: drislak.sk

Utekal od ľudí

Informácia o tom, že muzikant odišiel z domu bez vysvetlenia a nik nevie, kde je, postavila na nohy celý Vranov nad Topľou. Manželka v strachu o Ľubomírov život totiž nahlásila nezvestnosť.

Hľadali ho všetci - jeho mama i školopovinný syn Matúš, členovia Drišľaku, kamaráti a, samozrejme, polícia. Mužom zákona pomáhali psy, neskôr i vojenský vrtuľník. Problém bol, že aj keď ľudia muzikanta zbadali, utekal od nich. Tak to bolo aj pri kontakte s policajtmi, ktorí ho videli niekoľko sto metrov pred sebou.

„Keď naňho začali kričať, evidentne sa začal vyhýbať. Utekal,“ povedal priamo v teréne riaditeľ okresného policajného riaditeľstva vo Vranove nad Topľou Juraj Sabol. To bolo v čase, keď ešte mali všetci istotu, že Ľubomír je živý.

Po vyhlásení policajného pátrania vyzvali kolegovia z Drišľaku každého, kto môže, aby prišiel pomôcť s hľadaním. Zraz mali vo štvrtok ráno o ôsmej pred Ľubomírovým domom. Dúfali, že keď ho zbadajú, budú ho vedieť presvedčiť, aby šiel s nimi.

„Večer sa dokonca objavila informácia, že Ľuba videli vo vlaku do Košíc. Všetkým nám odľahlo, že sme ho našli a bude v bezpečí. Boli sme unavení a dúfali, že je to on. Keď však dorazila fotka muža, ktorého videli vo vlaku, zistili sme, že to nebol on. Prišlo sklamanie, no v piatok sme pátrali ďalej,“ prezrádza náš zdroj.

Mnoho otáznikov?

Keď ho napokon v piatok našli policajti obeseného v lokalite Tri kríže, len tristo metrov od jeho domu, každý bol šokovaný. Taký koniec nik nečakal.

„Všetkým je to divné. Ľuba našli oblečeného v maskáčoch, mal i kanady. Čo viem, mal sa obesiť na jednej zo šnúrok a visel len pár centimetrov nad zemou. Prečo by sa taký dobrý človek, ktorý miloval svoju rodinu a kamarátov, takto obesil? Kedy a ako sa obliekol? Veď všetci po ňom pátrali. Ťažko sa verí, že si siahol na život sám. Ak bol v takom zlom psychickom stave, nepomohol mu niekto na druhý svet?“ uvažuje jeho dlhoročný priateľ, ktorý sa nedokáže zmieriť s teóriou samovraždy. Viliam Kalman cez slzy dodáva: „Je to obrovská strata, zomrel náš Paganini. Bol to chlap, ktorý žil muzikou.“

Ľubomír Gális okrem koncertovania s populárnou skupinou aj učil hudbu vranovské deti. Pôvodne vyštudoval za lesného inžiniera a príroda ho bavila, no láska k muzike bola silnejšia.

„Aj jeho syn Matúš začal hrať. Ľubo sa v ňom videl. On miloval celú svoju rodinu. Či už dcéru Zuzanu, ktorá v týždni, keď zomrel, maturovala, alebo tú najmladšiu Kristínku. Práve preto je jeho smrť taká nezmyselná a nevysvetliteľná,“ dodáva náš zdroj. Polícia prípad zatiaľ neuzavrela.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní