Jana Vaľová (vľavo hore) si k svojmu poslaneckému platu každý mesiac pripisuje tisíce eur ako primátorka mesta Humenné. Svojim príjmom za rok 2015 predbehla dokonca premiéra Fica.

Nekrivdí sa mu? Poslankyňa Smeru Jana Vaľová zarába viac ako jej šéf Fico!

Slúžia štátu a občanom. Za to sú platení z našich daní. Politici zverejnili svoje majetkové priznania za rok 2015. Pozrite sa, koľko zarába prezident, premiér, či generálny prokurátor.

Poďme postupne od najvyššej funkcie. Prezident SR Andrej Kiska je známy svojou podnikateľskou činnosťou. Jeho verní voliči považovali majetky, ktorými sa nikdy netajil, za veľké plus.

Prezident Andrej Kiska patrí vďaka svojej reprezentatívnosti medzi najobľúbenejších politikov. Foto: Norbert Grosz

Evokovalo to v nich pocit, že nejde do politiky pre kráľovský plat, ale nezištne slúžiť ľuďom. Okrem nehnuteľností a pozemkov priznal prezident príjmy zo štátnej funkcie za rok 2015 vo výške 95 732 eur. K tomu si pripísal aj paušálne výdavky, ktoré boli preplatené, vo výške 15933 eur. Svoj plat prezident každý mesiac venuje sociálne slabším rodinám.

Prezident priznal aj celkové príjmy za rok 2015, ktoré vystúpili na viac ako dvestotridsaťtisíc eur!

Ide kupovať novú nehnuteľnosť?

Premiér Fico si drží platový štandard. Už niekoľko rokov, počas ktorých zastáva druhú najvyššiu funkciu v krajine, zarába okolo 45 000 eur. Za rok 2015 je to konkrétne 45 353 eur.

Premiér okrem iných majetkov priznal aj vlastníctvo rekreačnej chaty, či stavebného sporenia. Foto: Tony Štefunko

K tomu preplatené paušálne výdavky s hodnotou 12 914 eur. Vo svojom majetkovom priznaní zároveň spomína stavebné sporenie. To si ľudia zakladajú, ak plánujú v budúcnosti zakúpiť byt či dom.

Boháčka primátorka

Poslanec môže zastávať aj funkciu starostu obce, či primátora mesta. Mnohí politicky angažovaní ľudia tieto kombinácie využívajú. Jednou z nich je aj primátorka mesta Humenné Jana Vaľová, ktorá je vo svojej funkcii už niekoľko rokov.

Obklopuje sa luxusom. Poslankyňa za Smer Jana Vaľová si potrpí na drahé outfity. Foto: Martin Domok

Zaujímavosťou je, že ak Vaľová sčíta svoje príjmy z funkcií za rok 2015, celková suma, ktorú si oficiálne pripísala na účet sa vyšplhá na 56 058 eur, čo je viac ako 1,5 milióna korún. A je to zároveň viac, ako zarobil samotný premiér.

Kráľovské funkcie

V tieni článkov, ktoré sme vám v minulosti priniesli o funkciách v našom štáte, o ktorých takmer nikto nevie, ale mesačne si ľudia, ktorí ich zastávajú, pripisujú tisíce eur mesačne na účet, sme sa pozreli na plat predsedu správnej rady Ústavu pamäti národa Ondreja Krajňáka.

Vysoká funkcia, vysoký plat. Ondrej Krajňák zarobil minulý rok 31 132 tisíc eur, čo je takmer milión korún. Foto: Matej Kalina

Ten si minulý rok zastávajúc tento úrad prilepšil o 31 132 eur. O niečo viac zarobil generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Ten sa svojim príjmom z funkcie vo výške 42 440 výrazne približuje platu premiéra Roberta Fica.


VIDEO Plus 7 Dní