Tom Jones

Nemanželský syn legendárneho speváka je bezdomovec. Priznal sa k nemu až po teste otcovstva

„Nechcem nič, len si s tebou podebatovať,
kým nebude neskoro,“ odkazuje Tomovi Jonesovi jeho nemanželský syn, bezdomovec.

Včasoch najväčšej slávy sa vraj legendárny waleský spevák Tom Jones (77) vyspal s dvestopäťdesiatimi ženami ročne. Ako tvrdil, miloval však iba jednu, svoju manželku Melindu Trenchardovú. A veru mal aj za čo, keď si uvedomíme, že mu po celé tie roky - manželmi boli od šestnástich! - tolerovala sexuálne výstrelky s početnými obdivovateľkami. A nielen tie. Aspoň v jednom prípade totiž románik nezostal bez následkov.i

Uznal ho až po súde

Jeho nemanželský syn Jonathan Berkery prišiel na svet koncom júna 1988 a bol výsledkom Jonesovho trojdňového divokého „pobytu“ v hoteli Ritz-Carlton na Manhattane. Berkeryho mama Katherine mala v tom čase 24 rokov a snívala o kariére modelky. So spevákom, starším o dvadsaťtri rokov, sa stretla v newyorskom nočnom klube.

Keď po troch mesiacoch Katherine Tomovi oznámila, že je tehotná, v telefóne jej povedal len: „To je šoubiznis, zlatko, rob, čo musíš.“ K synovi sa odmietol priznať aj po jeho narodení - a to až do roku 2008, keď ho k tomu prinútil súd, ktorý ho poslal na testy DNA. A po potvrdzujúcom výsledku vyrubil spevákovi alimenty 1 700 libier mesačne - až do dovŕšenia chlapcovej osemnástky.

Tieto peniaze však boli to jediné, čo Tom Jones svojmu ľavobočkovi poskytol. Nerád, napriek tomu, že jeho majetok sa odhaduje na 155 miliónov libier. „Bol to podraz,“ tvrdil od začiatku. Aj keď ho to v detstve trápilo, dnes to už vraj Jonathan (29) otcovi nezazlieva. Ani od neho nič nechce. Teda, nič materiálne. No vyzýva ho, aby sa konečne stretli a spoznali. „Otec má svoj vek,“vraví Jonathan v exkluzívnom rozhovore pre Daily Mail. „Rád by som sa s ním stretol, posedel si, podebatoval o obyčajných veciach. Ako ide život? Takto sa mám ja. Skrátka, tak, ako to zvyčajne robí otec so synom,“ dodáva.

Rodina: Tom Jones a Melinda „Linda“ Trenchardová sa zobrali, keď mali šestnásť. Mali jediné dieťa, syna Marka.
Rodina: Tom Jones a Melinda „Linda“ Trenchardová sa zobrali, keď mali šestnásť. Mali jediné dieťa, syna Marka.
Foto: profimedia.sk

Jeho proklamovaná nezištnosť má však jeden malý zádrh. Jonathan, ktorý po otcovi zdedil hudobné nadanie a pod umeleckým menom Jon Jones si zahral vo viacerých kapelách, v súčasnosti žije na ulici. Presnejšie, v azylovom útulku pre bezdomovcov.

Neplánovaný

Podrobnosti o mladom mužovi vyplávali na povrch len pár dní po tom, ako Tom Jones za 6,5 milióna libier predal svoje pompézne holly-woodske sídlo. „Po Lindinej smrti tam už nedokážem žiť,“ zdôvodnil svoj krok. Jeho manželka, ktorá zomrela v roku 2016 na rakovinu pľúc, celý dom zariadila a vyšperkovala.

Vráťme sa však k Jonathanovi. V rozhovore sa zveril s tým, že jeho život bol neľahký. Vyrastal bez otca, ba bez toho, že by vôbec tušil, kto ho splodil. Keď sa to ešte ako malý chalan dozvedel - mama mu ukázala časopisy s článkami o jej boji za uznanie otcovstva -, viackrát sa s Tomom Jonesom pokúšal skontaktovať. „Volal som mu do vydavateľstva aj som mu písal. Nikdy neprišla žiadna odpoveď,“ vraví Jonathan Berkery.

Ešte viac sa ho dotklo, keď v roku 2008, teda v roku, keď sa Tom
Jones stal oficiálne jeho otcom, spevák v médiách vyhlásil: „Nebolo to nič, čo by som plánoval. Keby som to plánoval, urobil by som niečo viac, než len finančne prispel. Ale nebolo to tak. Len som do toho spadol. Len som sa nechal zviesť a celé to považujem za zradu a pascu.“

Vtedy dvadsaťročný Jonathan toto tvrdé odmietnutie niesol veľmi zle. Začal rebelovať, prišli aj drogy, väzenie a odvykačka.

Jonathan Berkery: Narodil sa z románika Toma Jonesa s mladou modelkou. Známy spevák sa s ním však nestýka.
Jonathan Berkery: Narodil sa z románika Toma Jonesa s mladou modelkou. Známy spevák sa s ním však nestýka.
Foto: Daily Mail

Bezdomovec

Pred štyrmi mesiacmi sa Jonathan rozhodol osloviť svojho nevlastného brata. Mark, jediné dieťa Jonesovcov - Linda sa po chorobe stala neplodnou -, má dnes šesťdesiat a pracuje ako Tomov manažér. „Len som si myslel, že po tom, čo zomrela otcova manželka, mohol by ma chcieť vidieť,“ vraví Jonathan. „Starne a môže byť chorý. Chcem ho vidieť skôr, než bude neskoro. Roky som bol nahnevaný a nechcel som sa s ním stretnúť. No teraz viem, že život je príliš krátky. Potrebujem ho spoznať. Dúfam, že on cíti to isté.“

Pred štyrmi mesiacmi napísal otcovi mail. Médiám vtedy okrem iného prezradil, že žije v New Jersey a „tvrdo makám“. „A tiež nahrávam - pod menom Jon Jones a verím, že by sme si moju hudbu obaja užili.“ V tom čase pôsobil ako mladý muž, ktorý sa „upratal“ a vie, čo chce. Dnes je už všetko inak.

Medzičasom Jonathana vyhodili z práce - robil kuchára v reštaurácii, tvrdí, že ho vykopli, lebo požiadal o voľno - a v októbri prišiel aj o svoj byt. Spával na lavičkách v parku, až kým ho počasie nedonútilo „ubytovať sa“ v útulku pre bezdomovcov v Hobokene.

So svojím chatrným majetkom vrátane gitary teraz prespáva na podlahe v starom kostole spolu s ostatnými kamošmi v núdzi.

Svojho otca občas sleduje na YouTube. Tom Jones je totiž opäť porotcom v talentovej súťaži The Voice UK, obdobe našej SuperStar. A sníva o tom, ako sa objaví na konkurze. „Predstavujem si, ako sa otočí na stoličke, pozrie na mňa a ja mu ukážem prostredník,“ vraví Jon. „Dokonca som rozmýšľal, že sa vyberiem na jeho koncert a urobím tam škandál, no nemám to v povahe.“

Chce rodinu

Aká minulosť čaká tohto mladého muža? - pýta sa autor článku v Daily Mail. Napriek tomu, že má takmer tridsať, životom sa pretĺka sám, nikdy nemal žiadnu vážnu známosť. No stále verí, že jedného dňa bude sám otcom. „Nikdy som nebol zamilovaný, je mi lepšie samému. No určite by som raz chcel rodinu, ale nie takú, akú som zažil ja.“


  • maca
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní