Mladý J.F. Kennedy počas svojej vojenskej misie v Pacifiku v roku 1943.

Nemusel byť prezident: Mladého J.F. Kennedyho zachránili domorodci

Počas vojny v Pacifiku zachránili budúceho amerického prezidenta J.F. Kennedyho dvaja osadníci zo Šalamúnových ostrovov. Jeden z nich, Erone Kumana, zomrel v sobotu ako 93-ročný. Na muža, ktorý sa stal šéfom Bieleho domu, nikdy nezabudol a považoval ho za svojho „čestného šéfa.“

„Nedá sa popísať slovami, aký to bol pozoruhodný človek,“ opísal historik a majiteľ školy potápania na Šalamúnových ostrovoch Danny Kennedy muža menom Erone Kumana. Ako 93-ročný bol stále plný energie a neustále v pohybe.

„Asi si nikdy neuvedomil, aký je statočný chlap,“ dodáva historik. Medzi miestnych sa zapísal ako muž, ktorý zachránil budúceho amerického prezidenta.

Osudná atramentová noc

Ráno 2. augusta 1943 sa pri pobeží Šalamúnových ostrovov nachádzalo niekoľko hliadkových torpédových člnov amerického námorníctva. Ich úlohou bolo zachytiť konvoj japonských lodí, ktoré pravidelne prepravovali vojakov na boj proti americkým silám v Pacifiku.

Vo jedení jedného z člnov bol aj 26-ročný dôstojník John. F. Kennedy z Massachusetts, ktorý v tom čase pracoval pre námorníctvo dva roky. Časti amerických plavidiel došla munícia, preto sa vrátili späť na základňu. Kennedyho loď PT-109 ostala.

Archív správ v knižnici JFK v Bostone tú noc popisuje ako atramentovo temnú, bez akéhokoľvek mesačného svitu, čo komplikovalo situáciu špionážnym lodiam.

O 2:30 hodine japonský torpédoborec v obrovskej rýchlosti narazil do Kennedyho lode, v ktorej zanechal dieru. Silný náraz vymrštil dôstojníka a väčšinu jeho mužov do morských vĺn, dvaja pritom zahynuli a jeden utrpel v dôsledku nárazu popáleniny.

Nebezpečná správa na kokose

Tí, čo prežili, strávili niekoľko hodín pri vraku lode, alebo plávali tri a pol kilometra k najbližšiemu ostrovu. Podľa záznamov mladý Kennedy vliekol za sebou jedného z kolegov za popruh záchrannej vesty, ktorý držal medzi zubami. Na malom neobývanom ostrove, kam doplávali, ostali muži dva dni. Živili sa iba kokosovými orechmi a ich vyhliadky na záchranu sa čoraz viac zmenšovali.

S cieľom zlepšiť šance na záchranu sa Kennedy vybrať hľadať pitnú vodu na väčší a vzdialenejší ostrov smerom na juh. Odvážne rozhodnutie napokon všetkým zachránilo život.

Keď sa dostali na väčší ostrov, 5. augusta sa Kennedy s kolegom Georgeom Rossom vybral hľadať ďalšiu potravu a vodu. Kráčajúc pozdĺž pobrežia zbadali dvoch mužov v kanoe. Boli to domorodci Erone Kumana a jeho priateľ Biuku Gasa.

„Keď ich (Američanov, pozn.) videli, mysleli si, že sú to Japonci. Začali pádlovať ďalej od nich. Na druhom ostrove však narazili na ďalších členov Kennedyho posádky, ktorí im povedali, že sú z Ameriky,“ približuje po rokoch situáciu Kumanov vnuk Rellysdom Malakana.

„Niektorí z nich vykríkli, ďalší prišli a podávali nám ruky. Keď nás videl Kennedy, pribehol a objal nás,“ opísal stretnutie s americkým prezidentom samotný Kumana v rozhovore pre National Geographic v roku 2002.

Kennedy potom poslal na základňu zašifrovanú správu, ktorú napísal na kúsok kokosu: „11 potrebuje malý čln. KENNEDY.“ Už ako americký prezident tento kokos používal ako ťažítko na dokumenty.

Kumana a jeho priateľ Gasa vzali kokos a plavili sa s ním na 55 kilometrov vzdialený ostrov, kde ho odovzdali austrálskej pobrežnej hliadke. Museli pritom prekonať vody strážené japonskými loďami. Bolo to obrovské riziko.

Japonci boli notoricky známi tým, že používali domorodé obyvateľstvo ako terče a ak by dvojicu poslov prichytili s Kennedyho správou, neunikli by smrti. Misia sa však vydarila a stratených námorníkov sa napokon podarilo zachrániť.

Prezidentom vďaka odvahe

Udalosti z augusta 1943 mali na Kennedy život veľký vplyv. Za jeho úsilie pri záchrane posádky ho oslavovali ako hrdinu, získal medailu od námorníctva a ocenenie Purpurové srdce. Jeho zásluhy vo vojne sú považované za zásadné pre úspech v prezidentských voľbách v roku 1960.

Kennedy však nezabudol ani na svojich záchrancov zo Šalamúnových ostrovov. Obaja muži dostali pozvanie na prezidentskú inauguráciu, ale napokon neprišli. „Dedo povedal, že to bolo preto, lebo nevedel po anglicky,“ povedal Kumanov vnuk Malakana.

Hoci sa traja muži už nikdy nestretli, zachovali sa listy, ktoré si medzi sebou vymieňali Gasa s Kennedym v prvom roku jeho prezidentovania – za tlmočníckej pomoci jedného z ministrov z Nového Zélandu.

Kumana rozhovore v roku 2002 hovoril aj o pocite po atentáte na JFK. „Môj smútok bol neuveriteľný. Vedel som, že ho už nikdy nestretnem.“ Obaja muži sa však v roku 2002 dočkali emotívneho stretnutia so synom Kennedyho brata Roberta, Maxom Kennedym, ktorého vzali na plavbu v kanoe.

Biuku Gasa zomrel v roku 2005 a minulú sobotu skončil životnú púť aj 93-ročný Erone Kumana. Dvaja jednoduchí muži, ktorí zachránili amerického prezidenta.

  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].