Roman Luknár krátko po zadržaní o fotenie nestál.

Neprajem to nikomu, povedal Luknár o dňoch v policajnej cele. Kam šiel opitý?

Herec Roman Luknár strávil pre opitosť za volantom dva kruté dni za mrežami. „Som nahnevaný sám na seba, no hlavne, že sa nikomu nič nestalo,“ sype si popol na hlavu.

Je hviezdou jojkárskeho Paneláka, kde hrá obľúbeného Dudka, stvárňuje tiež bratranca Miňa Demoviča za pultom krčmy v obnovených Profesionáloch, kde nahradil Janka Kronera.

Chvíle slávy si užil aj v akčnom holywoodskom veľkofilme s Bruceom Willisom Smrtonosná pasca. V slovenskom ponímaní hviezda hviezd Roman Luknár, ktorá na hereckom nebi žiari od roku 1985, však zrejme nikdy nezabudne na dve noci z minulého týždňa. Akčné scény, ktoré s ľahkosťou zvláda pred kamerou, vystriedala tvrdá realita.

Alkohol za volantom

Bol štvrtok, dve hodiny ráno, keď Roman Luknár zazrel v spätnom zrkadle svojho terénneho auta policajné majáky. To policajti v bratislavskej Rači na Rustaveliho ulici vyštartovali za jeho čiernym terénnym autom.

Po výjazde zo zákruty totiž vyšlo do protismeru a vzápätí sa prudko vrátilo späť do svojho jazdného pruhu. Už pri prvom pohľade do známej tváre sa mužom zákona niečo nepozdávalo. „Počas kontroly javil vodič znaky požitia alkoholu, preto ho policajti podrobili dychovej skúške a namerali mu 0,83 miligramu na liter alkoholu v dychu,“ uviedol v oficiálnej správe policajný hovorca.

Keď to prepočítame na staré známe promile, vyjde nám 1,73 promile alkoholu. Z priestupku sa razom stal trestný čin a zadržanému hrozil až rok väzenia natvrdo. Luknára posadili do cely policajného zaistenia. Zobrali mu všetky osobné veci a bez možnosti telefonovať či inak komunikovať s okolím zostal za mrežami.

Herca totiž nemohli vypočúvať pod vplyvom alkoholu. Trvalo celých desať hodín, kým vytriezvel. Vo štvrtok o tretej popoludní priviezli previnilca na policajné oddelenie v Rači. Bolo na ňom vidieť, že je nešťastný zo situácie, do ktorej sa dostal vlastnou vinou. V obkľúčení policajtov si zúfalo skrýval tvár. Každý, kto ho v tej chvíli videl, pochopil, že pije svoj kalich horkosti až do dna.

Noci v cele

Herca vypočúvali vyše hodiny. O jeho alkoholovom excese spísali podrobný záznam, domov ho však nepustili. Zničeného Luknára odviedli späť do policajnej cely.

Ak sa totiž prípad rieši v superrýchlom konaní, zadržaný musí čakať za mrežami až do právoplatného rozhodnutia súdu. Filmovú a televíznu hviezdu čakala ďalšia noc medzi zlodejmi, lupičmi a výtržníkmi. Zožierala ho najmä neistota, či nepôjde za mreže na celý rok.

V piatok ráno priviezla Luknára, stále v tom istom oblečení, policajná eskorta pred sudcu. Bolo isté, že príde o vodičák, všetci čakali už len na to, či obíde s pokutou, alebo pôjde sedieť. Čakanie na verdikt trvalo viac ako hodinu.

„Okresný súd Bratislava III dňa 17. januára 2014 trestným rozkazom rozhodol tak, že uznal obvineného Romana Luknára za vinného z prečinu ohrozovania pod vplyvom omamnej látky a odsúdil ho na peňažný trest vo výške 500 eur, v prípade, ak by bol peňažný trest zmarený, vymeral náhradný trest odňatia slobody na dva mesiace. Zároveň mu zakázal viesť akékoľvek motorové vozidlo počas 14 mesiacov,“ tlmočil verdikt sudcu hovorca krajského súdu Pavol Adamčiak.

Nešťastný

Keď sme sa neskôr s Romanom Luknárom stretli, v očiach mu stále chýbala iskra, ktorú poznáme z televízie. Veľmi dobre si uvedomuje, čo spravil. Ako sám povedal, vrátiť to už nevie. Vraj ani netušil, ako sa do takej situácie dostal a zrazu lietal v problémoch.

„Zašiel som v podvečer za kamarátmi do podniku v blízkosti domu, kde bývam. Mal som za sebou pracovne veľmi náročné dni a pred sebou chvíľu voľna pre seba. Spadol zo mňa stres, dal som si vínny strek a takto to dopadlo,“ rozhovoril sa Luknár.

Úsmev na jeho tvári by ste hľadali len ťažko. Po dvoch dňoch strávených v policajnej cele bez kontaktu s rodinou či priateľmi bolo z neho ešte stále cítiť stres. „Neprial by som nikomu dostať sa tam. Je to naozaj nepríjemná skúsenosť. Zobrali mi telefón a nemohol som synovi ani blízkej rodine povedať, kde som."

"Bežali mi v hlave myšlienky, ako sa o mňa strachujú a nič o mne nevedia. Poprosil som príslušníkov polície o zhovievavosť, aby som mohol napísať aspoň jednu SMS synovi, žiaľ, povedali mi, že mi telefón dať nemôžu, lebo to zakazuje zákon,“ vykreslil chvíle za mrežami známy herec a sypal si popol na hlavu.

„Mrzí ma to a zároveň som nahnevaný sám na seba. Ublížil som mojim blízkym, no hlavne, že sa nikomu nič nestalo,“ krúti hlavou. Do celej šlamastiky sa seriálový bratranec Miňa Demoviča vraj dostal pre dobrý skutok.

„Vôbec som sa nezamyslel nad dôsledkami. Pri odchode z podniku som sa rozhodol, že zaveziem kamaráta z personálu domov. Nebolo to ďaleko, bolo to v Rači v rovnakej časti, ako bývam ja. Je mi to všetko naozaj ľúto,“ kajal sa Luknár.

Čítajte viac:

Luknár po alkoholovom prešľape: Verejné ospravedlnenie fanúšikom

Voľnomyšlienkar

Život nedávneho alkoholového previnilca rozhodne nešiel po vychodených koľajach. Štyri roky po tom, ako absolvoval herectvo na Vysokej škole múzických umení, si zbalil veci a odsťahoval sa za svojou láskou, herečkou Lolou do Španielska. Dvojica žila v Madride a vychovávala synov Lajka a Janka.

Roman Luknár za vyše pätnásť rokov natočil niekoľko španielskych filmov a účinkoval i v tamojších seriáloch a v divadle. Nakoniec ho zradilo zdravie a istý čas prekonával problémy so zrakom. Keď nemal dostatok práce, pomáhal pri montovaní štúdií a umýval okná. Nakoniec čoraz častejšie cestoval za prácou na Slovensko. S Lolou si boli čoraz vzdialenejší a pred pár rokmi sa rozviedli.

Dnes žije herec so synmi v Bratislave. S najlepším kamarátom Adym Hajdu pred časom rozbehli Divadlo v podpalubí na lodi ukotvenej na dunajskom nábreží. Okrem toho žne úspechy s rolou Dudka v Paneláku. Vyhýba sa však všetkým recepciám a večierkom.

Až na drobné výnimky už alkoholu neholduje ako kedysi a radšej si s partiou kamarátov dopraje obľúbenú ušúľanú cigaretku. Nekonvenčným životným štýlom prekvapil herec aj minulý rok, keď po balkóne svojho bytu pobehoval, ako ho pánboh stvoril.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní