Osud filmového Kevina alias Macaulaya Culkina je dobre známy. O niečo menej príbeh mladíka vpravo, ktorý je už nebohý. Jonathan Brandis si zahral Bastiana v druhom pokračovaní Nekonečného príbehu.

Neustáli slávu: Z detských hviezd sú narkomani, trosky a nebožtíci

Detské hviezdy sa pokračovania kariéry, ale ani zrelého veku často nedožijú. Ako dopadli Kevin zo Sám doma, Anakin Skywalker z Hviezdnych vojen alebo Bastian z Nekonečného príbehu?

Sláva veľa dá a možno ešte viac zoberie. V prípade detských hereckých hviezd je to, zdá sa, takmer pravidlo. Po čase úspechu sa v médiách objavia skôr v súvislosti so škandálmi a s problémami než s úspešným napredovaním v hereckej kariére. Ukazuje sa, že talent nie je všetko a zdarný profesionálny ani súkromný život nie vždy zaručí.

Anakin vo väzení

Najnovší prípad zlyhania s riešením na polícii je 26-ročný Jake Lloyd. V legendárnom príbehu Hviezdne vojny, v časti Epizóda 1 - Skrytá hrozba, si zahral mladého Anakina Skywalkera, z ktorého sa mal neskôr stať Darth Vader. U fanúšikov však snímka, pred ôsmimi rokmi vyhlasovaná za najväčšiu udalosť sveta filmu tej doby, príliš nebodovala.

Neskôr nebolo o Jakovi Lloydovi nič počuť, akoby sa pod zem prepadol. V súčasnosti sa dostal do pozornosti pre škandál, za ktorý ho muži zákona poslali do väzenia.

Len pred pár rokmi Lloyd pre britské noviny The Telegraph vysvetlil, prečo zavesil herectvo na klinec. „Moje školské časy boli skutočným peklom na zemi. Za deň som musel poskytnúť okolo šesťdesiat rozhovorov,“ vysvetlil.

Pre rolu Anakina ho spolužiaci nielenže neuznávali, ale sa mu posmievali a vraj ho aj šikanovali. Teraz sa teda prihlásil o slovo znovu - nedobrovoľne.

Po divokej a nebezpečnej naháňačke v aute, keď ho prenasledovala polícia, ho zatvorili - okrem iného pre vedenie motorového vozidla bez vodičského preukazu. Takisto sa bude musieť pred sudcom zodpovedať za protest a kladenie odporu predstaviteľom zákona.

Hnal sa nedovolenou rýchlosťou, až napokon narazil do stromu. Vzápätí ho zadržali. Niektorí jeho detskí hereckí kolegovia však dopadli ešte horšie.

Bastian na druhom svete

Jonathan Brandis sa narodil v Kalifornii v roku 1976 a na druhý svet sa pobral v roku 2003. Kariéru detskej hviezdy odštartoval v reklame. Po viacerých drobných úlohách v televízii sa Brandisovi podarilo v roku 1990 preraziť rolou Bastiana Buxa vo filme Nekonečný príbeh II. Mal štrnásť rokov.

Všetci, vrátane neho, dúfali, že je to štart veľkolepej kariéry. Opak bol pravda. Jonathan sa po príbehu, ktorý je filmovou legendou, vrátil opäť k početným drobným úlohám v televízii, ako aj k televíznym vystúpeniam.

Dostal ešte jednu veľkú šancu. Za vrchol jeho kariéry sa považuje sci-fi seriál SeaQuest (1993 - 1996), produkovaný známym režisérom Stevenom Spielbergom.

Nasledoval jeden filmový prepadák za druhým. V roku 2003, keď mal Jonathan Brandis 27 rokov, ho v jeho byte v Los Angeles našiel bez známok života kamarát. Brandis sa obesil po tom, čo niekoľko rokov bojoval s depresiou a bol závislý od alkoholu.

Čítajte viac:

Z detskej hviezdy seriálu Baywatch je skrachovaný feťák a alkoholik

River a Brad sa predávkovali

Zo sveta predčasne odišiel aj River Phoenix, hollywoodska hviezda. Narodil sa v roku 1970 a už ako dvanásťročný dal o sebe vedieť v televíznych seriáloch.

Prerazil v roku 1986 v americkom filmovom hite Pri mne stoj! po boku Kiefera Sutherlanda (48). Neskôr bol River, starší brat herca Joaquina Phoenixa (40), oceňovaný za rolu v snímke Moje súkromné Idaho z roku 1991.

Počas nakrúcania filmu Dark Blood v roku 1993 River Phoenix umrel po predávkovaní heroínom a kokaínom pred nočným klubom Viper v Západnom Hollywoode. Podľa súdnej pitvy si dal osemnásobok smrteľnej dávky drogy.

Brad Renfro (1982 - 2008) bol ako sympatický hnedovlasý chlapček v šoubiznise úspešný už ako desaťročný. Po boku hercov Susan Sarandonovej a Tommyho Lee Jonesa si v roku 1994 zahral hlavnú úlohu vo filme Klient. Mal vtedy dvanásť rokov.

Očakávaný postup medzi velikánov fabriky na sny však neprišiel. Od konca deväťdesiatych rokov sa na titulné stránky novín a časopisov dostával len pre škandály spojené s drogami a krádeže. Zadržali ho za prechovávanie narkotík, pokúsil sa ukradnúť jachtu, šoféroval auto bez vodičského preukazu. Mal osemnásť rokov a už bol vážne závislý od drog.

Hoci ako dôsledok porušenia podmienečného trestu v roku 2002 absolvoval odvykacie liečenie, krátko po ňom sa k drogám vrátil. Od policajného agenta v utajení sa pokúsil kúpiť heroín, čím sa usvedčil a počas súdneho procesu sa priznal. Dostal trojročný podmienečný trest.

V roku 2006 sa ocitol na desať dní za mrežami za prechovávanie drog a riadenie vozidla pod ich vplyvom. V roku 2008 Brad Renfro vo veku 25 rokov umrel vo svojom apartmáne na predávkovanie heroínom. Ostal po ňom syn Yamato, ktorý prišiel na svet v roku 2003. Jeho matka sa oňho stará v Japonsku.

Kevina vyhlásili za mŕtveho

Osobitným prípadom ostáva 34-ročný Macaulay Culkin, preslávený kultovou komédiou Sám doma, kde si zahral roztomilého Kevina. Bodoval aj v romantickom filme Moja prvá láska. V skutočnom živote sa už niekoľko ráz objavila správa o jeho smrti. Našťastie, vždy sa ukázalo, že ide o omyl.

Dôvod na obavy o jeho život bol však od istého času namieste. Keď vyrástol, už sa mu vo svete filmu tak nedarilo. V súkromí to s ním tiež išlo dolu vodou. Mal iba štrnásť rokov, keď bol nútený vyrovnať sa s rozvodom rodičov a ich bojom o právo na jeho výchovu.

V tom čase pôsobil Culkin ako vyvedený z miery, bôľ a trápenie utápal v alkohole. V roku 2004 ho zatkli za prechovávanie drog. Dostal jednoročný podmienečný trest.

Na duševnej rovnováhe mu neskôr nepridal ani vlastný rozvod s herečkou Rachel Minerovou, s ktorou boli spolu od roku 1998 do roku 2002. Istý čas žil aj s herečkou Milou Kunisovou, súčasnou partnerkou herca Ashtona Kutchera. Culkinovo meno sa spomínalo aj v škandále nebohého speváka Michaela Jacksona, podozrivého z pedofílie.

Faktom ostáva, že Macaulay bol na jeho rozprávkovom ranči Neverland ako dieťa častý hosť. V čase slávy bol Culkin považovaný za najúspešnejšieho detského herca od čias Shirley Templovej.

Zachráni Lloyda liečba?

Po zverejnení správy, že Jake Lloyd, alias Anakin z Hviezdnych vojen, skončil vo väzení, prišla ďalšia, že herec trpí schizofréniou. Vlani v marci Lloyd vysadil lieky a stal sa mimoriadne agresívnym.

Podľa policajnej správy plánoval navštíviť svoju matku Lisu v jej dome, vynadať jej a urobiť ju zodpovednou za zničený život. V minulosti sa mu vraj podarilo zhodiť ju na zem, niekoľkokrát kopnúť, dôkazom mali byť podliatiny na pokožke a modriny na ramenách.

Keď sa tam vtedy objavili muži zákona, Lloyd už bol preč a matka podľa servera tmz. com odmietla dať na potomka trestné oznámenie. Teraz Lisa iba potvrdila, že u jej syna sa príznaky schizofrénie prvý raz objavili, keď mal devätnásť rokov.

Nebol však podľa nej vôbec agresívny. V tom čase dostal profesionálnu lekársku pomoc a podľa jej tvrdenia je rozhodnutý vyhľadať ju i po prepustení z väzenia. V čase našej redakčnej uzávierky v ňom Jake Lloyd ešte bol.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní