Nevie si vybrať?: Okolo Petra Sagana krúžia krásky neustále, no, ako hovorí, nemá na ne čas.

Nezadaný Sagan stíha len štípať: Na baby nemám čas

Hoci je neustále obklopený krásnymi ženami, Peter Sagan zatiaľ odoláva. Zaujíma ho len cyklistika.

Na lásku ani flirt vraj zatiaľ nemá čas. Hoci krásnymi ženami je aj vďaka pribúdajúcim umiestneniam na stupňoch víťazov takmer stále obklopený. „Už vlani ich okolo mňa bolo veľa, ale ani to poriadne nevnímam. Koncentrujem sa najmä na preteky. Ani priateľku zatiaľ nemám,“ priznáva momentálne druhý najlepší cyklista sveta Peter Sagan.

Zadok nad všetkým

Minulý týždeň sa, bez preháňania, klenot našej cyklistiky konečne na pár dní zjavil doma, aby si po vyčerpávajúcich troch mesiacoch trochu vydýchol. Od konca januára do polovičky apríla odjazdil vyše päťtisíc kilometrov. Z tridsaťjeden štartov premenil na víťazstvo osem. Dočkal sa aj triumfu na jarných klasikách, po ktorom tak túžil. V jednodňových pretekoch Gent - Wevelgem nedal súperom šancu a neskôr finišoval na prvom mieste aj na Brabantskom šípe. K tomu päťkrát skončil druhý.

„Najväčší boom som aj tak vyrobil tým, že som chytil hostesku za zadok. Pritom na svete sú oveľa vážnejšie problémy,“ dodal 23-ročný jazdec talianskej profesionálnej stajne Cannondale. Vlani s ňou predĺžil zmluvu o ďalšie tri roky.

Fotografia, kde po druhom mieste na Okolo Flámska drží za zadok hostesku Maju, obletela celý svet a vyvolala rozporuplné reakcie. „Na Slovensku sa tomu každý len smial. Všetkým muselo byť jasné, že šlo len o žart, no zo zahraničia sa mi nejaká negatívna kritika ušla. Pre mňa je to však už uzavretá kauza,“ tvrdí Sagan.

Najslávnejší záber: Táto fotka donútila Sagana ospravedlniť sa. Prostredníctvom videa a neskôr i kytice kvetov. Foto: Profimedia.sk

Maji sa prostredníctvom videa okamžite ospravedlnil. O pár dní sa od Peťa dočkala aj obrovskej kytice kvetov. Na revanš mu venovala sladký bozk. „Chvíľku to celé možno nevyzeralo dobre, ale také veci sa stávajú. Bolo dôležité vyjsť z toho bez úhony a to sa nám myslím, podarilo. Bol to naozaj len žart od vskutku dobrého človeka,“ poznamenal Saganov marketingový manažér Marco del Ceccholo.

V Taliansku zastupuje aj tamojšiu najväčšiu plaveckú hviezdu, olympijskú víťazku z Pekingu a majsterku sveta Federicu Pellegriniovú. Sagana berie del Ceccholo ako novú výzvu. „Inak sa nedá, jeho meno je momentálne jedinečná športová značka.“

Sagan má okolo seba aj iné zvučné mená. Športového manažéra mu robí olympijský víťaz z Barcelony 1992 Giovanni Lombardi, ktorý vie, ako chutí etapové prvenstvo na Giro d’Italia či španielskej Vuelte. „Takého človeka je radosť viesť. Milý a priateľský človek. Žiadne hviezdne maniere. Nie každá hviezda sa čímsi takým môže pochváliť. A to sa na neho sypú všelijaké požiadavky z celého sveta. Zladiť športovú stránku s jeho vedľajšími aktivitami nám dá trochu zabrať,“ priznáva Lombardi.

Už vlani mu zložil poklonu. Sagana prirovnal k Belgičanovi Eddymu Merckxovi, štvornásobnému víťazovi Tour de France.

Vyhrávať je čoraz ťažšie

Hoci má Sagan len 23 rokov, vo svete profesionálnej cyklistiky mu stačili štyri sezóny, aby ho pred každými pretekmi označovali za favorita. „Okruh adeptov na víťazstvo sa pred každými pretekmi mení. Len ja tam furt zostávam,“ povzdychol si. Súperi s ním potom často nechcú spolupracovať. Dobre vedia, že v prípadnom finiši by v meraní síl so slovenským rýchlikom veľa šancí nemali.

„Mohli ste to vidieť aj na Brabantskom šípe. Tam som to cítil poriadne a musel som ťahať sám. Vyhrávať preteky je aj preto čoraz ťažšie a ťažšie. Dobré na tom je aspoň to, že sa o mne hovorí. Keby som bol pre nich nikto, nebolo by to bohviečo.“

Vystúpenia na jednodňových klasikách však Petrovi vyšli nadmieru. V tých najslávnejších končil ako víťaz alebo druhý. „Nemám dôvod byť nespokojný. Najmä z prvenstva na Gent - Wevelgem mám veľkú radosť. Smutný som bol len po pretekoch Miláno - San Remo, kde som po vlastnej chybe zahodil víťazstvo. Podcenil som dojazd a taká chyba sa neodpúšťa. Na Okolo Flámska mi už chýbali sily, na Cancellaru som v ten deň nemal.“

Romantika len navonok: Aj kilometre počas pretekov Tirreno Adriatico boleli. Foto: TASR

Saganománia

S pribúdajúcimi víťazstvami naberá na obrátkach aj „Saganománia“, na čo si navonok obyčajný chalan pomaly zvyká. „Snažím sa. Možno si niekedy ľudia povedia, že som arogantný a namyslený, no nie je príliš príjemné, keď sa mám koncentrovať na preteky a fanúšikovia od vás stále niečo chcú. Je mi jasné, že ľudom občas nedochádza, že sa potrebujem sústrediť, a keď môžem, snažím sa im vyjsť v ústrety. Aj vďaka nim stúpam stále hore. No nie vždy je to možné,“ vysvetľuje naša cyklistická jednotka. „Nemám pocit, že by sa nejako menil. Podľa mňa sa správa stále rovnako,“ tvrdí Petrov starší brat Juraj, ktorý je rovnako členom tímu Cannondale.

Bez bicykla maximálne dva-tri dni

Petrov veľký súper v záverečných špurtoch Švajčiar Fabian Cancellara po aprílovom triumfe na pretekoch Paríž - Roubaix dlhých nekonečných 254 kilometrov vyšťavený vyhlásil, že pár dní nechce bicykel ani vidieť. Sagan si však napriek dvom týždňom voľna na Slovensku čosi také dovoliť nemôže.

„V októbri po sezóne sa dá nebicyklovať aj mesiac. Počas nej však môžem byť bez tréningov maximálne dva-tri dni. Ak by som ho odložil na týždeň, zahodil by som celú zimnú prípravu. Nebudem bicyklovať veľa, maximálne dve- -tri hodinky denne, ale jazdiť budem.“ Aj s fanúšikmi, ktorým sa Peter rozhodol uplynulú sobotu odvďačiť za podporu trinásťkilometrovým rekreačným jazdením. „Dúfam, že vyhrám,“ žartoval pred štartom.

Peklo a stres

Druhú časť sezóny odštartuje Sagan 12. mája na Okolo Kalifornie, kde vlani prekvapil piatimi etapovými víťazstvami. V júni ho čaká štart na Okolo Švajčiarska a potom sa už sústredí na druhý tohtoročný vrchol - jubilejný stý ročník Tour de France.

Vlani ako debutant vyhral tri etapy a domov si viezol zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára v bodovacej súťaži. Dres, po ktorom srdce žilinského cyklistu baží opäť. „Je jedno, či vyhrám tri, alebo päť etáp, ale zelený dres chcem opäť. Bude mi v tom pomáhať celý tím, no je mi jasné, že obhájiť ho bude ťažšie, ako získať ho prvý raz,“ zamyslel sa.

Porsche ako trofej

Keď si vlani udržal zelený dres až do parížskeho cieľa, vyhral stávku so šéfom tímu Paolom Zanim a obral ho o jeho vlastné Porsche. Práve ono bolo predmetom stávky. No na šéfovom fáre sa zatiaľ po Žiline príliš nepremával. „Beriem ho viac ako trofej než auto. Veď žiadny Slovák predo mnou zelený dres nezískal. Trofej pre mňa, pravdupovediac, znamenala viac než auto a vybojovať ju bola väčšia motivácia.“

Sagan sa na Tour teší, hoci už vie, aká drina ho v lete na francúzskych cestách čaká. „Je to peklo a dvadsaťjeden dní stresu, pričom ráno nikdy neviete, čo vás v ten deň čaká. Tour je a vždy bola nevyspytateľná.“

Očakávania po neutíchajúcich triumfoch Slováka budú určite veľké, no manažér Lombardi si nevie predstaviť, že by bol Sagan ešte úspešnejší. „Ťažko od neho môžeme chcieť viac, než predviedol vlani.“ Pritom od ideálneho veku cyklistu, ktorý sa pohybuje niekde okolo 29.-30. roku, má Peter stále ďaleko. „Ja som na vrchole teraz, ale ktovie, čo bude ďalej. Možno už pôjdem len dolu,“ triezvo uvažuje náš reprezentant.

Našli sa aj takí, čo Slovákovi navrhujú, aby sa už začal sústrediť na celkové prvenstvá, nie na šprinty a boj o zelený dres. Sagan nad tým ani neuvažuje. „Je lepšie zamerať sa na to, v čom som dobrý, ako sa snažiť preorientovať na niečo iné. Možno by mi to ani nesedelo. Radšej sa pokúsim na budúci rok ešte raz zajazdiť jarné klasiky. A skúsiť byť ešte lepší.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní