Slávne Bentley: Rytmus ho vraj kúpil ojazdené.

Niektorí slovenskí raperi sú štýloví a šetrní, luxusné autá si kupujú ojazdené

Raper bez auta je vraj ako korytnačka bez panciera, bez luxusných statkov sa preto nezaobídu ani slovenskí raperi. Alebo sa aspoň snažia budiť taký dojem.

Aká je pravda o luxusnom životnom štýle slovenských raperov? Je to len zdanlivá pozlátka či holá skutočnosť? Aj keby sa zdalo, že Rytmus, Ego a Majk Spirit rozhadzujú zarobené státisíce eur na všetky strany, v skutočnosti šetria, kde sa dá. Jazdia na zánovných a požičaných luxusných autách, bývajú v obyčajných domoch a hrajú sa na hviezdy.

Zadné vrátka?

Dlhé roky sme z našej raperskej scény poznali iba piešťanského kráľa Patrika Rymusa Vrbovského. Zatiaľ čo iných raperov nechal v undergrounde, jemu v komerčných vodách rástlo sebavedomie i príjmy. Čím boli vyššie, tým viac sa všetkým naokolo vysmieval. Zmena nastala, keď mu začal dýchať na krk konkurent Majk Spirit. Ten si kariéru nevystaval na vulgarizmoch, ale na ospevovaní cesty pokoja a harmónie.

Filozofiu preto otočil aj Patrik. Blahobytom sa vraj vždy chválil iba preto, aby inšpiroval mladých ľudí. „Neber drogy, ale makaj na sebe ako ja,“ hovorí dnes tridsaťšesťročný motivátor Rytmus.

S vedomím, že pre násťročných sa stal vzorom, sa ich snaží vychovávať: „Je dobré, že im ukazujem, ako na sebe tvrdo pracujem. Zarábam, športujem, vyhýbam sa alkoholu aj drogám. Jediné, čo mi môže niekto vytknúť, je, že nadávam. Ale oproti drogám, rozbitým manželstvám či politickým finančným kauzám sú moje nadávky bezvýznamná záležitosť.“

Vrbovský vyšiel na rozdiel od slovenských hiphopových kolegov, ktorí sa na „stoku“ vždy len hrali, zo skutočne skromných pomerov. Hneď ako mu začal rap vynášať, postavil si v Piešťanoch nenápadný bungalov. A keď zbalil Daru Rolins a čoraz viac času trávil v Prahe, rozhodol sa ho zbaviť.

Hoci dom na skromnom pozemku vyše 500 štvorcových metrov navonok nevykazuje znaky okázalosti, pýtal zaň 270-tisíc eur. Postupne cenu znižoval. Márne. Nikto ho nechcel. Tak bungalov stiahol z ponuky realitnej kancelárie. Vraj aspoň bude mať kde na Slovensku hlavu zložiť.

V Prahe si medzitým Rytmus s Darou kúpili rozostavanú vilu, ktorú nie a nie dokončiť. Ani s tou však veľký cirkus vo štvrti boháčov, kde patrí k tým skromnejším, nenarobí. Na čo si Patrik Vrbovský naozaj potrpí, je vozový park. Svoju fanúšikovskú stránku neustále zahlcuje fotkami svojho tátoša - Bentley na ceste, Bentley pri ceste, Rytmus v Bentley či Rytmus pri Bentley.

Nedávno nastala drobná zmena, muzikant zavesil na internet snímku nového „sedmičkového bavoráka“ v predĺženej verzii, na akom sa vozia ministri či topmanažéri. A pripojil k nemu odkaz s hlbším zmyslom: „Toto auto ti otvára dvere. Na tomto aute, keď prídeš so šoférom na stretnutie kvôli biznisu, tak sa s tebou inak bavia. Hovorím vám to ako skúsený chlapec, čo jazdil kedysi na bicykli a býval u ‚manky‘ v detskej izbe.“

Podľa našich informácií však so závistlivcami troška vybabral. S výnimkou MiniCoopra, ktorý využíva na jazdenie po meste, si všetky ostatné autá podľa našich informácií obstaráva ojazdené.

Za „dobrú cenu“ získal aj zánovné Bentley, o ktorom sa písalo, že ho kúpil za 200-tisíc eur. Na dôvažok, v kuloároch sa raz za čas vedú polemiky o Rytmusových hodinkách a šperkoch. Či sú pravé alebo „fejky“, či si ich požičiava, alebo sú skutočne jeho.

Darí sa

Veľkým automobilovým fanúšikom je aj Rytmusov kamarát z formácie Kontrafakt JUDr. Michal Straka, alias Ego. Pred dvoma rokmi zavesil na internet video, ako sa na svojom Maserati za 120-tisíc eur v rýchlosti dvestotridsať kilometrov za hodinu rútil po rakúskej diaľnici.

Paradoxne, sám vyprodukoval s Tomim Popovičom pesničku, ktorá má slúžiť na prevýchovu nezodpovedných šoférov a podľa médií na ňu autori dostali z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja finančný príspevok vo výške 10-tisíc eur. Inak za svoju kariéru vystriedal raper niekoľko áut a v súčasnosti brázdi cesty v bielom luxusnom tereniaku Mercedes za vyše 60-tisíc eur.

Rovnako ako Rytmus aj on dáva prednosť zánovným modelom. Na rozdiel od neho však tridsaťročný ženáč Ego doteraz neopustil rodné Piešťany, kde s manželkou Petrou žijú v byte v centre mesta.

Peši nechodí

Svetom luxusu sa nakoniec dal zlákať aj oduševnený Majk Spirit. Ako muža zaťaženého na duchovno, ezoteriku, filozofiu a veci s tým súvisiace ho vedie jeho bodrý manažér, ktorý je známy zmyslom pre americký biznis. V súkromí jazdí raper na staršej osmičkovej audine, ktorú by dnes predal možno za 8-tisíc eur, ale na koncerty sa vozí v novom reklamnom kombíku Hyundai, oblepenom jeho menom.

Cena spiritmobilu sa začína na sume 21-tisíc eur. Ale keďže spoločnosť naverbovala rapera do svojej reklamy, nie je vylúčené, že ho využíva zadarmo, prípadne si vydupal priaznivú cenu.

Na rozdiel od piešťanského fenoména bratislavský Majk Spirit, vlastným menom Michal Dušička, nikdy biedou netrpel a nepochádza ani z rozvrátených pomerov. Jeho rodičia žijú v peknom rodinnom dome za Bratislavou s perfektne upraveným trávnikom a bazénom. Dvadsaťdeväťročný Spirit si tam pred časom vystrojil narodeninovú párty pre najbližších priateľov. Fanúšičky ho tam však budú naháňať zbytočne, v súčasnosti údajne býva v petržalskom byte, ktorý vlastní jeho otec.

Zabezpečený Spirit je na rozdiel od svojich dvoch konkurentov stále bez partnerky. V minulosti ho spájali s odfarbenou modelkou pánskych časopisov a pornostránok Zuzanou Plačkovou, ale oveľa pevnejší vzťah vraj prežil s hudobníčkou, ktorá vystupuje pod umeleckým menom Layla.

Spiritove fanúšičky sú napriek jeho hlbokým textom zrejme aj tak zaťažené viac na fyzickú stránku než duševno. Komplimenty, ktoré mu pod jeho fotky za volantom skladajú, nesú jednoznačne sexuálny odkaz.

Nad vecou

Do partičky našich najznámejších raperov nedávno pribudol Rakby. Dvadsaťštyriročný Nitran, civilným menom Ramón Beňo, vystrelil na vrchol aj vďaka pesničke Čau Paťo, v ktorej sa zabáva na účet Vrbovského. Na rozdiel od spomínaných pánov neberie sám seba tak vážne a zostáva pri zemi. Bez hviezdnych manierov nám priblížil, kedy sa začína bežný deň slovenského rapera.

„Okolo obeda. Cez víkendy, keď som celé noci hore, to platí dvojnásobne. Náš život je obrátený. Spím do dvanástej a pracovať začínam okolo polnoci. Niekedy sa to posunie, takže do postele sa dostanem najskôr o nejakej piatej. Teraz mi to nevadí, lebo mladí ľudia ľúbia nočný život. Ani nemám kvôli čomu ráno vstávať, lebo väčšina raperov nechodí do práce.“

Rapu sa Rakby venuje aktívne už päť rokov, z toho takmer dva roky na ňom aj zarába. Na začiatku koncertoval zadarmo, teraz sa vozí na šestkovej audine, ktorej cena sa začína na sume štyridsaťtisíc eur. Na oblečenie, lebo vraj pre neho nie je až také dôležité, veľa neutráca.

„Tento rok som bol v Miami, na Korfu, v Paríži, v Chorvátsku a Turecku. Takže najviac peňazí ma stojí cestovanie. Oblečenie si kupujem za dostupné ceny. Najviac investujem do tenisiek a okuliarov. Približne od sto do dvesto eur. Nekupujem si ani značky Gucci, ani Louis Vuitton, ani Prada."

"Dať dvetisíc eur za nejaký kus handry, ktorá o pol roka nebude v móde, sa mi zdá scestné. Nezarábam toľko, aby som si mohol tento rozmar dovoliť, ale, našťastie, ma to ani nikdy nelákalo. Moje hodinky boli zlacnené a som s nimi spokojný. Majú diamanty, ale nebola to priorita,“ smeje sa s vedomím, že jeho úspech je rýchlo pominuteľný.

Preto myslí aj na zadné dvierka a sporí. Užívať si môže aj záujem dievčat. Napriek tomu, že je zadaný, keď padne v nočných podnikoch tma, fanúšičky šalejú a hádžu sa mu okolo krku.

„Neviem byť hnusný na dievča. Keď je niektoré viac neodbytné, porozprávam sa s ním, odfotím, ale keď je to už za hranicou, poviem mu, aby prestalo. Už bola medzi babami aj bitka. Je to šialené, lebo sú mladé, vidia svoj idol, je to spojené s alkoholom a potom robia veci bezhlavo. Dnes to už nie je tak, že by mi niektorá len hanblivo dala číslo a odišla. Rovno sa hodí na kolená,“ opisuje svoje zážitky, a preto odmieta prezradiť, kde býva.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní