Premiér Robert Fico obdaroval zo špeciálnej rezervy speváčku Marcellu Molnárovú

Nová favoritka: Premiér Fico prispel speváčke zo špeciálnej rezervy. Na knihu o pubertiakoch

Špeciálna rezerva premiéra Fica, z ktorej rozdáva financie podľa vlastného uváženia, je zdrojom rôznych príbehov.

Filip sa mal dokonale. Bývali na kopci nad mestom, kde sú najlepšie adresy v meste. Bývali medzi elitou. Škola bola vyhľadávaná a málokto sa cez prijímačky a hlavne cez mesačné splátky dostal na štúdium na súkromné gymnázium. Filip áno.

Ilustrátorka: Kresby sú dielom speváčkinej trinásťročnej dcéry Sophie Laury.
Ilustrátorka: Kresby sú dielom speváčkinej trinásťročnej dcéry Sophie Laury.
Foto: archív

Týmito slovami sa začína jeden z príbehov, ktorý v novej publikácii Za tabuľou hovorí o problémoch súčasných pubertiakov na Slovensku. Knižku zostavila speváčka Marcella Molnárová (52), ktorá do povedomia verejnosti vošla „prerábkou“ šlágru Až bude pokosená tráva. Najnovšie sa stará o duševné zdravie tínedžerov. Aby mohla jej kniha s bolestivými príhodami vyjsť, prispel na ňu sám premiér Robert Fico zo svojej rezervy. „Stretli sme sa len raz, z diaľky som ho slušne pozdravila. Nepoznám sa s ním, o dotáciu som žiadala Úrad vlády,“ povedala nám.

Expertka na detskú dušu

Špeciálna rezerva premiéra Fica, z ktorej rozdáva financie podľa vlastného uváženia, je zdrojom rôznych príbehov. Okrem domov pre seniorov totiž predseda vlády pomáha jednotlivcom. Asi najviac zdvihol žlč voličom, keď poslal štedrú dotáciu 17-tisíc a 10-tisíc eur prsnatej fitneske Eve Martinkovej. Blondínka si mohla vďaka Robertovi okrem iného zaplatiť nechty a dobrého kaderníka.

Pochodila na Úrade vlády: Všestranný talent Marcelly Molnárovej si všimol už aj premiér Robert Fico.
Pochodila na Úrade vlády: Všestranný talent Marcelly Molnárovej si všimol už aj premiér Robert Fico.
Foto: Matej Jankovič

Speváčka a spisovateľka Marcella Molnárová, ktorá pred pár rokmi založila vlastné vydavateľstvo, však o štátnu podporu prosila viackrát. Ako priznala, v minulosti neuspela na ministerstve kultúry. „Napísala som už niekoľko projektov, prešla som kolobehom, ako ich zostaviť, čo v nich musí byť. Ide o veľmi komplikovaný proces, získať dotáciu je naozaj náročné,“ tvrdí umelkyňa, ktorá až vlani prvý raz neobišla i so svojimi spolupracovníkmi naprázdno.

Z Úradu vlády napokon dorazilo na účet jej občianskeho združenia Zdravé duše sedemtisíc eur určených na organizovanie workshopov pre adolescentov a vydanie spomínanej brožúry. Z Marcelly sa vďaka tomu mohla stať expertka na dušu tínedžera. „Tak by som to nenazvala, na to mám profesionálnych odborníkov. Jeden z riaditeľov školy, pre ktoré sme robili workshopy, mi pred Vianocami napísal, že náš projekt bol pre neho inšpiráciou,“ podotkla umelkyňa, ktorej výpočet aktivít nemá konca-kraja.

Brožúra: Svetlo sveta uzrela vlani.
Brožúra: Svetlo sveta uzrela vlani.
Foto: Michal Smrčok

Štetce aj knižka

Okrem spievania vydávala knihy pre malé deti, keď jedného dňa spolupracovala s detským psychiatrom Igorom Škodáčkom. „Hovorí mi, že píšem o stravovaní a dentálnej hygiene, tak mi navrhol, aby som nezabudla na detskú dušu. Začala som, ale bolo to náročnejšie, než som si to predstavovala. Myslela som, že sa radšej vrátim k menším deťom,“ rozpráva o počiatočných peripetiách.

Po čase sa rozhodla nájsť cestu k tínedžerským čitateľom znova. „Skúsila som to ešte raz a vznikol veľmi náročný projekt Za tabuľou, netušila som, že naberie také rozmery. Rozhodli sme sa, že podporíme aj zdravé deti a prevenciou im skúsime ukázať, ako sa vyznať v ich náročnom veku,“ hovorí o projekte, ktorý financoval z rezervy premiér.

Ilustrátorka: Kresby sú dielom speváčkinej trinásťročnej dcéry Sophie Laury.
Ilustrátorka: Kresby sú dielom speváčkinej trinásťročnej dcéry Sophie Laury.
Foto: Michal Smrčok

V prvom rade platil tri workshopy, na ktorých pubertiakom prednášali lekári, psychológovia a známi umelci sa delili o vlastné skúsenosti. Súčasťou zmluvy, ktorú s Úradom vlády podpísala Marcella ako štatutárny zástupca občianskeho združenia Zdravé duše, bol aj nákup štetcov, farbičiek, ceruziek na výtvarné aktivity adolescentov. No a v novembri uzrela svetlo sveta útla knižka, v ktorej závere sa píše, že vznikla vďaka podpore Roberta Fica. Podľa našich informácií vyšla v náklade dvetisíc kusov.

Rodinný podnik

Marcella Molnárová, ktorá má nepopierateľný dar reči, písala od nepamäti, sama si otextovala množstvo svojich skladieb. Doma v tichosti zbierala príbehy vlastného otca, ktoré chcela vydať ako svoju prvotinu. „Ale vykradli ma a zmizol aj počítač. Celé roky som sa k písaniu nevedela dostať,“ priznala. Potom sa speváčke narodila dcéra Sophie Laura a ona spontánne vytvorila knihu o zdravom stravovaní Hamko Mňamko. „Keď som zisťovala, ako to funguje vo vydavateľstvách, rozhodla som sa, že si knihy vydám sama. Aby som mala všetko pod kontrolou. Vždy idem cestou ťažšieho odporu. Za tie roky som našla tím ľudí, posádku, s ktorou stojíme pri sebe. Aj keď je to ťažšie, je to krajšie. Nestíham napísať každý rok novú knihu, lebo na všetko som sama s kolegami, od prvého náčrtu až po distribúciu,“rozpráva autorka, z ktorej pera vzišla neskôr kniha o dentálnej hygiene Zúbková víla i najnovší počin Za tabuľou.

S holým zadkom: Eva Martinková, ktorú kedysi podporoval Robert Fico, sa dnes viac než športovými úspechmi prezentuje stavom svojho zadku.
S holým zadkom: Eva Martinková, ktorú kedysi podporoval Robert Fico, sa dnes viac než športovými úspechmi prezentuje stavom svojho zadku.
Foto: Instagram

Čo je na novinke pozoruhodné, na prvý pohľad pôsobí ako rodinný podnik. Tinedžerské historky síce dopĺňa svojimi odbornými radami detský psychiater, ale zvyšok vznikol takpovediac v jednom dome. Kým texty sú dielom Marcelly, ilustrácie má na svedomí jej trinásťročná dcéra. „Aby to bolo autentické, hľadala som nového ilustrátora. Moja grafička sa ma vtedy spýtala: Prečo to neurobí Sophia? Pozri, ako úžasne kreslí. Bála som sa, aby to pre dcéru nebol príliš tvrdý oriešok. Lebo ilustrácia musí mať jednotný štýl a vypovedať o príbehoch, ktoré neboli veľmi jednoduché. Tak som si so Sophie sadla, prebrali sme to, skúsila urobiť pár návrhov. Všetci ma potom ubezpečili, že to je to pravé, čo sa k tomu bude hodiť. Pustili sme sa do roboty a po pol roku vyšla kniha,“ rekapituluje Marcella. Nakoniec ju podľa jej slov trinásťročná dcéra inšpirovala najviac. „Doma som mala cieľovú skupinu. Keď som počúvala, čím prechádzala, príbehy sa postupne nazbierali samy,“ uzavrela speváčka, ktorá neprestáva prekvapovať. V hlave sa jej vraj už rodí celkom nový projekt.


  • kd
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní