ODHALENIE Stala sa bývalá víťazka SuperStar kazateľkou sekty?

Stratená víťazka SuperStar už nie je Berkyová, ale Oláhová a hlása Božie slovo.

Aleluja, alelujááá… - takýmito hlasnými výkrikmi víta dnes ľudí na koncerte víťazka tretej série speváckej súťaže SuperStar Vierka Berkyová (25). Už nenôti hity amerických dív a nebeatboxuje. „Požehnané meno má Pán…“ rozbehla minulý týždeň utajený koncert v Bratislave.

Po úvodných piesňach, ktoré si pár desiatok usmiatych ľudí spieva s ňou, spúšťa emotívnu kázeň. „Určite si spomínate, čo Ježiš spravil. Vodu na víno zmenil. Všetci to viete, však?“ pýta sa speváčka prísne. „Aleluja. Sláva nášmu Pánu. On je dokonalý Pán. Naozaj. Wow. Robí také veci… Pre neho nič nie je nemožné. Amééén. Chcem počuť - amééén,“ vyzýva prítomných nová Vierka. Táto mladá žena totiž skloňuje v každej vete slovo Ježiš...

V utajení?

„S Vierkou sme sa zoznámili asi pred pol rokom, lebo sa začala na Facebooku vyjadrovať o svojej viere. Napísal som jej, či by neurobila pár koncertov, a ona súhlasila. Nie je členkou našej cirkvi. Býva v zahraničí a tam, pokiaľ viem, navštevuje cirkev podobného typu,“ vysvetlil nám pastor Daniel Šobr z Kresťanského spoločenstva Milosť (KS Milosť), ktoré sériu špeciálnych koncertov zorganizovalo.

Vierka Berkyová sa má predstaviť v siedmich mestách. Štartuje v Bratislave. Chvíľu trvalo, kým sme v bratislavskom R1 centre, ktoré tvoria zväčša firmy a obchody s nábytkom či obkladmi, našli miesto, kde sa mal konať koncert „na chválu Pána“. V tmavej uličke, pri neoznačených dverách postával chlapík, ktorý sa nás potichu pýta: „Idete na koncert? Odkiaľ ste sa o ňom dozvedeli? Z letáka?“ Pod rúškom tmy nás priateľsky berie dovnútra. Ďalší členovia KS Milosť vysvetľujú, kde je sála aj toalety. Ocitáme sa v miestnosti asi so stovkou stoličiek, v ktorej na Vierku Berkyovú čakajú desiatky ľudí.

Mladí, rodiny i staršie ročníky. Ale aj veľa prázdnych miest. Po polhodinovom meškaní pred nás predstúpi celkom iná speváčka, akú sme poznali zo SuperStar. Popové pesničky mení za gospel.

V utajení?: Náboženské spoločenstvo, pre ktoré Berkyová spieva, sa v Bratislave schádza na nenápadnom a neoznačenom mieste. Foto: Vlado Benko jr.

Emotívny, sprevádzaný hovoreným slovom či skôr vášnivou, expresívnou kázňou o Bohu, o tom, ako ho treba uctievať a odovzdať mu svoj život. Mnohých dojíma k slzám, nezasväteným však v hlave víria otázka: Čo sa s ňou porobilo? To myslí vážne?

Svetská sláva, poľná tráva

Po víťazstve v známej súťaži sa Vierka Berkyová pomerne rýchlo vytratila zo sveta šoubiznisu. Prečo sa rozhodla vymeniť rozbehnutú spevácku kariéru za rolu matky a manželky? Aj na to sa jej minulý týždeň pýtala mladá žena na bratislavskom gospelovom vystúpení. A Vierka, ktorá sa medzičasom z dievčatka zmenila na sebavedomú mladú ženu, sa úprimne vyspovedala.

„SuperStar bola veľmi dobrá skúsenosť. Zarábala som veľké peniaze za pár piesní. Takže som si to užívala. Aj to, ako ma mali ľudia radi, ako sa na mňa tešili,“ opisovala. „Bolo to také, že wow! Vyskúšala som si aj tú slávu sveta. Ľudia ma uctievali… Potom som mala natočiť album, ale nezvládla som to. Bola som veľmi mladá a boli na mňa veľké nátlaky médií. Ubližovali mi, lebo písali veci, ktoré neboli pravda,“ vysvetlila.

Najviac ju hnevali články očerňujúce jej otca. „Nie, on mi nezničil kariéru. Ja som bola tá, čo chcela, aby sme odišli zo Slovenska,“ priznala.

Milovali ju: Ako šestnásťročná sa stala víťazkou SuperStar a tešila sa z úspechu. Foto: Ján Zemiar

Zaľúbila sa a odišla s rodinou do Severného Írska, kde si podľa vlastných slov užívala pokoj. Nikto ju nesledoval v obchode, čo si kupuje a za koľko, a budovala vzťah so svojím budúcim manželom, u ktorého rodina bývala.

Onedlho sa z Berkyovej stala pani Oláhová a porodila zdravého chlapčeka. „Má štyri roky a je to beťár,“ šťastne sa usmieva mladá mamička na zhromaždení náboženského spoločenstva. Občas prichádzala na Slovensko zaspievať na nejaké podujatia. Pred troma mesiacmi sa s manželom presťahovali do Nemecka a nevylučuje, že možno raz opäť zakotví na rodnej hrude.

Cigarety a chľast

Mladá speváčka pokračovala vo svojej úprimnej, prekvapujúcej spovedi. „Mala som skoro 22 rokov, keď som porodila naše dieťatko. Všetko bolo fajn, super život,“ spustila.

Lenže keď mal jej syn asi pol roka, začala si viac užívať. V Severnom Írsku mala veľa príbuzných, s ktorými sa oddávala bezbrehej zábave. S malým jej ochotne pomáhala mama.

„Čoraz častejšie sa stávalo, že sme si vypili. Mali sme prenajatý taký väčší dom, neboli tam žiadni susedia a keď prišla naša rodina, taká mladá partia, pili sme niekedy aj do rána do siedmej. Pila som, fajčila som, cigarety boli moje jedlo. Ani som nejedla, len kokakola a cigarety. Schudla som na 42 kíl. Aj som sa modlila, aby ma Boh zbavil tých cigariet, lebo telo je chrám, telo Kristovo, Ježiš prebýva v ňom. Aj môj manžel strašne fajčil, ale oveľa menej ako ja,“ chrlila zo seba.

S rodinou: Minulý rok, keď ešte žili v Severnom Írsku. Foto: Archív

Takýto život sa jej páčil, aj keď to nebol život „v Pánovi“. V Boha vraj vždy verila, ale tak ako mnoho iných ľudí, spomenula si na neho, len keď niečo potrebovala. „Akoby som ho zneužívala, využívala: ,Prosím, pomôž mi, Pane, prosím teraz, ja viem, že som na teba zabudla.‘ Pán, samozrejme, pomohol, ale zase som na neho zabudla...“ spomína. „Tak sme žili, žili a Pán tým, čo sa stalo môjmu manželovi, nás strašne zmenil...“ dodá záhadne.

Živé svedectvo

Desiatky ľudí v sále netrpezlivo čakajú na zlatý klinec jej emotívnej spovede. Na moment, keď sa Vierka „premenila“, keď naozaj prijala Boha do svojho života. Víťazka SuperStar si však tento príbeh nechala na neskôr. Odspievala ešte niekoľko songov a až potom sa s nedočkavými veriacimi podelila o svoj príbeh.

„Manžel veľmi ochorel. Stalo sa to náhle, nikto by to nečakal. Zrazu príde taká choroba, nikto nevie pomôcť, ani lekári, lieky, nič. Odovzdala som sa Pánu, aj môj manžel. Hovorili sme si, že jedine on nám dokáže pomôcť. A Pán uzdravil môjho muža…“ hovorí.

Vierkin manžel mával niečo ako astmatické záchvaty, zamdlieval, odpadával. „Bolo to dosť zlé, veľmi som tým trpela, môj muž ani nevravím. Nemohli sme mať svojho synčeka nejaký čas pri sebe, asi dva-tri týždne,“ upresňuje.

A potom sa to stalo. „Pán ho uzdravil. To bolo to, čo nás tak veľmi nakoplo. Tak sme verili, že ho uzdravil, že mu pomohol, že zmenil náš život na radosť,“ rozplývala sa. „To je to, čo sme prežili a prečo tu stojím, vďaka Pánu. Neviem, ako vyjadriť vďaku Pánovi než týmto hlasom, ktorý mám od neho, a som rada, že som na to prišla, že ho treba využívať na správnu vec, pre slávu Pánovu, že preto sme tu my...“

Spieva i káže o Bohu: Vierka Berkyová sa predviedla na koncerte KS Milosť. Foto: Vlado Benko jr.

Slzy aj extáza

Osadenstvo strohej modlitebne je dojaté. Ľudia hltajú každé Vierkino slovo, ako aj jej manžel, usadený v prvom rade. Je to aj jeho príbeh… A keď začne velebiť krásy rodnej krajiny, ktorú pred rokmi s radosťou opúšťala, mnohým sa v očiach zaligocú slzy.

„V Írsku sú samé dažde. Začala som si viac vážiť Slovensko. Môj syn nikdy nevidel jabloň. Tu mu ukazujem, čo a ako. Myslel si, že jablká rastú v obchode. Ukazujem mu, odkiaľ sú orechy, rajčiny...“ sype zo seba.

Potom opäť na Vierkin podnet všetci povstanú. Tak ako niekoľkokrát za večer. „Aleluja. Prosím, pozdvihnite ruku k nášmu Pánovi. Pomodlime sa.“ Prednáša modlitbu, ľudia sú dojatí.

„Prosím vás, aby ste si otvorili srdcia. Ak ste sa rozhodli zmeniť život, tak dnes je ten správny čas. Pretože Boh zmenil náš život s manželom. Nepijeme alkohol, neodsudzujeme to, ale nevyhľadávame to. Pretože to nepotrebujeme. Jediné, čo potrebujeme, je Ježiš. To je to najlepšie, čo môže človek urobiť - dať Boha na prvé miesto,“ pripomína.

Veriaci fanúšikovia: Sála síce nebola plná, ale mnohí z tých, čo prišli, Vierkine piesne očividne poznali. Foto: Vlado Benko jr.

Emócie v sále sa stupňujú. Speváčka je čoraz expresívnejšia. Hovorí, že v Írsku bola na podobnom stretnutí a pastor ich vyzval, aby vzývali Pánovo meno. Všetci tam teda začali nahlas kričať: „Ježiš!“ „Vzývala som meno s nimi a kričala: ,Ježíííš, Ježíííš,‘ aby počul iba mňa. A viete, čo sa stalo? On sa ma mocne dotkol. Cítila som jeho prítomnosť, jeho lásku, ako ma miluje, veľmi som cítila, ako vošiel do môjho srdca. Takto som prijala Pána a chcem, aby ste okúsili tú lásku, ako som okúsila ja. Boh vás miluje všetkých do jedného,“ kričí do mikrofónu.

Spontánne vyznáva svoju lásku k Ježišovi a po jej výkrikoch: „On je víťaz! Všemohúci,“ zaznel potlesk.

Ľuďom tečú slzy, niektorí vydávajú zvláštne zvuky, miestami kvílivé. Na tvárach sa im zračí zvláštna blaženosť, akýsi druh extázy. Mladí i starší, rodiny, vyfintené dámy i mladíci s kerkami. Všetci sú dojatí.

Pri jednej z piesní vyzve dokonca do tanca, lebo aj to chce Boh. A tak členovia KS Milosť robia „hada“, tešia sa, tancujú a, zdá sa, že Vierka ich má úplne v moci. Zdá sa, že takúto kázeň s gospelom nerobila prvý raz.

Prítomní s ňou odspievali mnohé piesne, preciťovali každé jej slovo. Už nebola len speváčka, ale aj apoštolka, kazateľka. Zrejme jej to neprinesie svetskú slávu. Ale zadarmo to určite nebude...