OTO by bez nej nebol. Budete prekvapení, ako začínala šéfka najväčšej televíznej ankety

„Trapas na Oscaroch? Neviem si to vysvetliť,“ hovorí organizátorka prestížnej ankety OTO Jana Prágerová. Niečo také je pre ňu nočná mora

Pred galavečerom OTO stále otváram obálky s menami víťazov, kontrolujem ich a zatváram. V réžii mi každý rok hovoria, že to preháňam, - priznáva Jana Prágerová, akou tortúrou prejde aj tento týždeň.

>>ONLINE A je to tu, odovzdávanie cien OTO sa začalo: Oceneniam opäť kraľuje Adela!<<

^^Sledujte náš exkluzívny ONLINE z cien OTO 2017^^

Obálky s lístočkami s najpopulárnejšími televíznymi osobnosťami a programami, ktoré získajú prestížnu cenu, zalepia vo štvrtok. Čo je v nich napísané, vie len pár zasvätených. Všetci ostatní sa to dozvieme v sobotu 11. marca v priamom prenose na Jednotke. „Ešte keď sedím v sále, mám strach, či sa to nepopletie. Tím režiséra Petra Núňeza je však perfektný, tam neunikne ani nitka. Aj preto si neviem vysvetliť, ako mohli obálky popliesť na Oscaroch. Keby išlo o nejakú podkategóriu, ale pri filme roka? To sa asi nestalo v žiadnej väčšej ankete na svete. Neverím, že to bola náhoda,“ uvažuje nahlas organizátorka slovenských televíznych cien, ktorých vyhlasovateľom je týždenník PLUS 7 DNÍ.

Neuveriteľný moment: Produkcia tohtoročných filmových cien Oscar zamenila obálky v najhlavnejšej kategórii film roka.
Neuveriteľný moment: Produkcia tohtoročných filmových cien Oscar zamenila obálky v najhlavnejšej kategórii film roka.
Foto: Internet

Základ? Zázvorový čaj

Janu Prágerovú sme v nedeľu večer zastihli pred jej domom v dedine pri Bratislave. Práve sa vracala z muzikálu Mačky na Novej scéne, kam si neodskočila preto, že by mala pár dní pred galavečerom OTO veľa voľného času. Z predstavenia viezla dcéru Zaru, ktorej na tvári svietilo mačacie líčenie. Trinásťročné dievča spieva a s modernými tancami obieha majstrovstvá po celom svete, no teraz účinkuje aj v slávnom muzikáli v jednej z hlavných úloh.

Vychádzajúca hviezda: chvíľu. Trinásťročná Zara Prágerová hviezdi v muzikáli Mačky.
Vychádzajúca hviezda: chvíľu. Trinásťročná Zara Prágerová hviezdi v muzikáli Mačky.
Foto: Archív J.P.

Bežné povinnosti nepočkajú. Koľko teda Jana týždeň pred galavečerom naspí? „Málo. Syn Artur hrá futbal, mladšia dcéra Limka robí gymnastiku. A pretože všetky tri deti športujú až do večera, chcem vidieť, čo jedia. Ráno vždy navarím obed, z domu odchádzam autom s dresmi, vakmi, obedármi. Deti musia byť aj pred OTO-m v škole načas. Mám výhodu, že ich poobede odložím na tréningy, a viem, že sú v dobrých rukách. Potom mám čas na prácu,“ vysvetľuje mama na plný úväzok.

Na kuchynskej linke má položenú nádobu so zázvorovým čajom. „Aj mi to veľmi chutí, aj mi to dodáva energiu,“ odhaľuje jedno z tajomstiev svojej štíhlej línie. Hoci by sa zdalo, že nič neje, nie je to tak. „Keby som mal rovnaké spaľovanie, bol by som šťastný človek,“ povzdychne si Janin manžel Ladislav. „Vždy som mala normálnu váhu, ale po treťom dieťati som schudla. Doobeda tomu veľa nedám, jem hlavne večer. Ale je pravda, že všetci sa snažíme stravovať zdravo, napríklad chlieb takmer vôbec nejeme. Kedysi som každé ráno zabehla deväť kilometrov. Potom som si povedala, že radšej pôjdem do nejakej posilňovne, ale už ani to nestíham.“

Sedemnásty ročník ankety prebehne už o pár dní, no aj s osvedčeným tímom ľudí je stále čo riešiť. „Som ,head of‘ podujatia, takže kľúčové veci vždy vybavujem ja,“ doplní organizátorka, ktorá musí skĺbiť prácu s rodinou. Manažuje aj doma? „Janka je naozaj organizačný typ,“ usmieva sa Ladislav Práger a manželka ho doplní: „Môj muž je hudobník, vo výchove je možno benevolentnejší. Všetko je však vždy inak, záleží na tom, kto sa prvý dozvie, že treba niečo riešiť. Dopĺňame sa, hoci aj manžel je vodcovský typ. Ale je uvážlivejší, nechá veci vychladnúť.“

V náročnom režime: Všetky deti, syn Artur, dcéry Zara a Limka, športujú. Manžel Ladislav hrá v orchestri opery Slovenského národného divadla.
V náročnom režime: Všetky deti, syn Artur, dcéry Zara a Limka, športujú. Manžel Ladislav hrá v orchestri opery Slovenského národného divadla.
Foto: Michal Šebeňa

Od hoboja k televízii

Staršia dcéra Prágerovcov neinklinuje k umeniu náhodou. Obaja rodičia vyštudovali VŠMU, kde sa zoznámili. Ladislav hrá dodnes v orchestri opery Slovenského národného divadla na fagote. „Ja som vyštudovala hru na hoboji, ale hneď po absolventskom koncerte som ho predala. Hralo mi to, ale je to náročný sólový nástroj. Počas školy som bývala na Mlynoch, blízko bola Slovenská televízia, kde som hneď začala brigádovať ako produkčná. Vedela som, že keď skončím školu, budem mať prácu, a neriešila som konkurzy do orchestrov.“

Po desiatich rokoch produkčnej práce už Jana Prágerová riadila tímy ľudí. Jedného dňa ochorela redaktorka, za ktorú bolo treba zaskočiť. „Tak som začala moderovať,“ spomína.

Raz keď sa Jana vracala z udeľovania českých televíznych cien TýTý, cestou domov uvažovala, že niečo podobné zorganizuje na Slovensku. Začínala v malom. V nitrianskom divadle sa jej podarilo prvý raz spojiť televízie. Konkurenciu v zákulisí nebolo cítiť. „Každý bol zvedavý, ako to dopadne. Pamätám si, že bola hrozná kalamita, čakali sme na pána prezidenta Rudolfa Schustera, tak sme o pár minút posunuli aj priamy prenos. Hovorili sme si, že urobíme jeden ročník a uvidíme. Až po piatom ročníku bolo jasné, že dieťa je porodené, už chodí a má zázemie. Vtedy som uverila, že to pôjde ďalej,“ približuje Jana začiatok ankety, ktorej výsledky dnes s napätím reflektuje celá televízna brandža u nás.

Ako zostať na výslní?

Dá sa vôbec odhadnúť, ktoré osobnosti si nakoniec odnesú domov známu cenu? „Myslím si, že každý rok ceny kopírujú sledovanosť. Televízni diváci hlasujú za to, čo pozerajú. Chvalabohu, rokmi sa mení ich vkus, takže to nie je vždy o tom istom. Napríklad v kategóriách herec alebo herečka. Sú však aj stálice.“

VIDEO Prípravy na OTO sú v plnom prúde: Pozrite sa s nami do zákulisia!

Na to, aby sa televízna osobnosť udržala na výslní roky, treba okrem profesijných kvalít čosi iné. „Zaváži, keď si osobnosti uchopia diváka aj naživo. Speváci veľa koncertujú, humoristi vystupujú po celom Slovensku, niektorí pomáhajú ľuďom. Ľudia osobnosť najprv spoznajú cez televíznu obrazovku, ale osobný kontakt je tiež dôležitý,“ domnieva sa Jana Prágerová.

Pred televízor si sadá ako každý iný divák. „Oddýchnem si pri Inkognite, ale mám rada aj Milujem Slovensko alebo Dobre vedieť!“ vypočítava. Ako organizátorka však v ankete OTO hlasovať nemôže. „No ja som to dvakrát urobil, skúšal som, či to správne funguje,“ usmeje sa pán Práger.

Provokačný odkaz Vinczemu: Na Adelu zabudni, celú noc s ňou budem ja! Kto mu to vykričal?

Vždy sadnú: Aj keď Jane Prágerovej občas doručia róbu na poslednú chvíľu.
Vždy sadnú: Aj keď Jane Prágerovej občas doručia róbu na poslednú chvíľu.
Foto: Archív

Pracujú celé noci

Hlasy, ktoré prichádzajú klasickou poštou, sa sčítavajú vyše týždňa. No diváci hlasujú aj prostredníctvom internetu. „Programátori vyvinuli špeciálny program, ktorý odhaľuje podvodné hlasy. Výsledky sa včas dozvieme, no aj tak zostane potom asi len deväť dní na výrobu nominačných dokrútok. Je veľmi náročné dať všetky osobnosti dohromady. Po nakrútení zrazu zistíme, že dobré nápady nefungujú a musí sa to pretočiť. Režiséri, strihači, zvukári, kameramani robia na piatich pracoviskách nepretržite dni a noci. V časovej tiesni vždy nastane veľa komplikácií. Ale hádam to zvládneme - ako každý rok,“ verí Jana.

OTO by bez nej nebol. Budete prekvapení, ako začínala šéfka najväčšej televíznej ankety

Samotný galaprogram dovedna zaisťuje vyše stočlenný štáb. Zatiaľ čo kedysi sa mohli v divadle chystať tri a pol dňa, dnes im musí stačiť menej než dvadsaťštyri hodín. Scénu začínajú stavať v piatok o polnoci.

Kým iné dámy si na večer pripravujú róby aj niekoľko týždnov, Jane doviezli šaty do šatne už aj hodinu pred začiatkom galavečera. „Na módnu návrhárku Janku Pištejovú sa vždy môžem spoľahnúť, ona ma tak pozná, že si to môžeme dovoliť,“ pochvaľuje si.

Ani priamy prenos si Jana Prágerová neužije ako bežný divák. „Stále riešim detaily cez mobil, napätie je až do konca. Napríklad keď nominovaný herec ešte dohráva predstavenie v sále cez chodbu a musí stihnúť vyhlásenie svojej kategórie. Nevraživosť medzi konkurentmi však necítim, možno keď sa vyhlási prvá trojka, nastane u niektorých trochu sklamanie, ale potom si uvedomia, že aj tak sú medzi najlepšími vo svojom odbore.“

Vieme prví: V týchto šatách zahviezdi Adela Banášová na OTO!

Napätie panuje skôr na opačnej strane. „Na záver som možno aj ja unavená, neobjektívna, voči všetkému mám výhrady,“ uzatvára perfekcionistka Prágerová. „Veľmi si však vážim prácu všetkých ľudí, ktorí na OTO-vi pracujú. Bez nich by nikdy nebol taký, aký je. Snažíme sa to robiť s nasadením a dobrou energiou, aby si to osobnosti užili, lebo je to najmä ich úspech. A ak do toho odovzdáte kus seba, tak to cítia podľa mňa aj ostatní.“


VIDEO Plus 7 Dní