Na neveru je muž predurčený prírodou a vzťahu môže len prospieť, tvrdí hudobný skladateľ.

Ondřej Soukup: Verní sú iba zbabelci, ale ja som už na neveru lenivý

Nikde nie je toľko predčasných mŕtvol ako v šoubiznise - varuje porotca SuperStar Ondřej Soukup nádejných spevákov pred vstupom do nablýskaného sveta celebrít.

Jeden z najvplyvnejších ľudí českého šoubiznisu a porotca speváckej súťaže SuperStar Ondřej Soukup otvorene priznáva, že v žiadnom inom odvetví nie je toľko psychicky narušených a egocentrických ľudí ako v hudobnej brandži. Neustále dokazovanie kvalít a vysoká konkurencia ženú muzikantov do užívania antidepresív, alkoholu či drog, takže často umierajú predčasne.

Súčasťou ich životného štýlu je tiež promiskuita. „Ale tá je vlastne všade. Chlap je od prírody lovec, takže si tiež musí veľa vecí dokazovať. Ja som však už verný, lebo som lenivý. Veď som v podstate pred smrťou,“ vysvetľuje ONDŘEJ SOUKUP (61) v rozhovore, ktorý poskytol ERIKOVI KOLLÁRIKOVI.

Nemáte pocit, že o šoubiznise, zvlášť o speváckom povolaní, majú ľudia skreslenú predstavu? Nie je priveľkým náporom na psychiku? V tejto brandži každý o sebe pochybuje alebo má príliš namasírované ego. Výsledkom sú psychické poruchy, ktorými umelci trpia. Tá ich muzikantská dušička je totiž neustále na pochybách a často sa to končí smrťou. Nikde inde nie je toľko predčasných mŕtvol ako tu. Veď ich len skúsme spočítať.

Jiří Schelinger, Karol Duchoň, Petr Muk, Karel Svoboda, Amy Winehousová, Jimmy Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplinová, Michael Hutchence, Kurt Cobain, Whitney Houstonová, Michael Jackson, je ich veľa. Dostať sa k sláve nie je až taký veľký problém. Oveľa náročnejšie je udržať si ju. Superstaristi sa „rýchlovýťahom“ dostanú na výslnie, ale čo ďalej? Je veľké šťastie, ak sa uchytia aspoň v muzikáloch.

Teraz sa kritici pustili do mladučkej porotkyne Ewy Farnej. Nepredpokladali ste, že bude vo fundovanosti za vami a Paľom Haberom, ostrieľanými odborníkmi, zaostávať? Ewička je zlatíčko. Je ešte veľmi mladá, ale hovorí to isté čo my. Začínala veľmi skoro, takže mentálne je o pätnásť rokov dopredu. Permanentne sa pohybuje medzi staršími ľuďmi, to ju formovalo a okrem toho je aj prirodzene inteligentná. Mnohí sa stavali proti tomu, keď sedel v porote Rytmus.

Nakoniec sa ukázalo, že mal dobrú intuíciu a veci hovoril úprimne, aj keď bolo vidieť, že je, chudák, z tej šou trošku vydesený. Ale čudoval som sa mu, že do toho išiel. Hergot, veď je raper, bojuje proti strednému prúdu a lezie do najstredoprúdovejšej relácie, aká tu je.

Čo je na dosiahnutie úspechu najdôležitejšie? Je charizma viac než kvalitný hlas a dobrý song?

V súčasnej sérii SuperStar je technicky najlepšia Veronika Stýblová, no to ešte neznamená, že po skončení bude najúspešnejšia. SuperStar naozaj nemusí byť majster sveta v speve. Dôležité je, aby to bol človek s kvalitnými piesňami, ktorý spieva osobitým štýlom a predovšetkým musí mať charizmu. Keď speváci nemajú piesne, s ktorými sa môžu identifikovať, vydržia chvíľku a potom zmiznú. Zoberte si Lady Carneval. Všetci hneď vedia, že to je Karel Gott. Bohužiaľ, kvalitné produkčné tímy tu už takmer nie sú.

Dotklo sa to aj Karla Gotta. Odvtedy, čo mu zomrel autor Karel Svoboda, spieva len prevzaté veci. Slávny producent Quincy Jones hovorí, že aj z najhoršieho speváka na svete urobí výborná pesnička hviezdu, a je to tak. Keď je zlá pesnička, nepomôže jej ani Barbra Streisandová. Kedysi bola skvelá speváčka Marcela Králová, ktorá dokonca vyhrala Bratislavskú lýru, ale dnes už o nej nikto nevie. Chýbala jej charizma aj dobré piesne.

Problém s autorským tímom má zjavne i Lucie Bílá. Produkovali ste jej album Missariel s hitom Láska je láska, ktorý z nej spravil megahviezdu. Prečo už nespolupracujete? Ja neviem. Napísal som jej vyše sedemdesiat piesní a možno spolu ešte niekedy niečo urobíme. Ale je možné, že keby sme sa teraz spolu do niečoho pustili, bolo by to zlé alebo neúspešné. Ona má inú prácu, ja mám inú prácu, navyše sa odvtedy veľa vecí zmenilo.

Matka národa: Lucie Bílá bola podľa Soukupa kedysi vlčica. Foto: profimedia.sk

Čo napríklad? Keď sme spolu začali robiť, všetci ma od nej odhovárali. Nespoľahlivá, slobodomyseľná, totálne excentrická ženská, ktorá si neodopierala vôbec nič. Dnes sa štylizuje do polohy matky národa a tvári sa, že to predtým nebolo. Pravda je však taká, že bolo. Bola to najväčšia vlčica v hudobnej brandži a to ma na nej veľmi priťahovalo. Mne sa však nikdy nestalo, že by niečo nedodržala alebo zlyhala.

Často sme pre ňu s Gabinou Osvaldovou tvorili absolútne excentrické veci, ktoré nemali so stredným prúdom nič spoločné. Ona bola nosič, cez ktorý sa dalo prepasírovať všetko. Missariel, Zahrada rajských potěšení, Requiem pro panenku, pre ňu som si mohol dovoliť napísať všetko. Mala nielen obrovský hlasový rozsah, ale aj skvelé výrazové možnosti, ktorými piesne povyšovala. Keď spievala nejaký text, vyzeralo to, že ho sama vymyslela. Pritom koľkokrát ani nevedela, o čom je.

V piesni Missariel jej Gabina napríklad napísala: „Po řadách, po rotách, beru chlápky. I v divizích. Zběsilá, hladová, těžko stíhám, než všem dám.“ Dva týždne po vydaní cédečka za ňou prišla a zhrozene sa jej pýtala, čo jej to, preboha, napísala. Vraj jej maminka takmer omdlela, keď to počula. Až vtedy si Lucia uvedomila, čo naspievala.

A čo Iveta Bartošová?Aj pre ňu ste skomponovali pár zásadných hitov jej kariéry. Dá sa jej ešte pomôcť? Obávam sa, že nie. Iveta je nešťastný prípad.

Je pravda, že ste ju kedysi dávno na kolenách prosili o sex?Áno, „vykecala“ to. Kľačal som, ale k ničomu nedošlo. Zarazilo ma to, pretože v knihe, v ktorej to Iveta spomína, píše, že mi nedala, pretože to ešte nikdy neurobila. Vyzeralo to, že som jediný. Tak som bol na to pyšný (smiech).

Muži vám iste závidia partnerky, pri ktorých sa môžete bez následkov priznať k nevere. Aj vy si myslíte, že nevera môže vzťah len utužiť? Nevera je výborná. Pozrite sa, vaša žena, to je kaviár. Ale môžete celý život žrať kaviár? Určite nie. Občas si musíte dať aj tvrdú kôrku, aby ste si uvedomili, že ten kaviár je predsa len najlepší. Okrem toho my muži sme geneticky vybavení tak, že sme lovci a nemôžeme za to. Ženy to majú od prírody nastavené inak, preto to často nechápu. Ale nás príroda nastavila takto, takže prečo sa máme tváriť inak?

Spoločnosť je v tomto smere pokrytecká. A môžu za to pozostatky kresťanstva. Katolíci nám implantovali do mozgov „nezosmilníš“, aby v nás šikovne vzbudzovali pocit viny a na základe toho nás šikovne mohli kasírovať. Aj tak je verných len malé percento mužov. To sú tí ustráchaní zbabelci, čo sa boja. Cirkev to v tomto smere vymyslela totiž naozaj fenomenálne. Je to najväčší biznis so vzduchom. A ten obrovský majetok, čo nadobudli za tých dvetisíc rokov… Ľudí zmiatli tým, že im dali víziu a nádej v niečo. A oni si za to radi zaplatia.

Vaša súčasná partnerka, slovenská speváčka a konzervatívna „východniarka“ Lucia Šoralová musí mať z vašich slov radosť. Keby ste len vedeli, ako strašne na mňa žiarli. Je o dvadsaťpäť rokov mladšia, takže by to malo byť naopak. A ja na ňu nežiarlim.

Má dôvod žiarliť na vás? Dnes som už verný, lebo som lenivý. Veď ja som už v podstate pred smrťou.

Otec po šesťdesiatke: Narodenie dcérky Rebeky ho neomladilo. Foto: profimedia.sk

Niektorí muži, ktorí sa stanú otcami v neskoršom veku, hovoria, že ich dieťa a život po boku mladej ženy omladili. Je to aj váš prípad? To vás neomladí, ale zostarí. S dieťaťom je predsa veľmi veľa práce. Občas sa Lucke snažím pomôcť, ale aj tak sa to nedá zvládnuť. Preto máme na upratovanie aj na starostlivosť o dieťa ľudí. Lucka stále spieva, ani ja nie som nikdy doma. Ona je môj miláčik. Milujem jej exkluzívnu „východniarsku“ polohu.

Akou rečou hovoríte s dcérkou?Ja po česky, ona po slovensky.

Je známe, že napriek spolužitiu s Luciou ste stále ženatý s textárkou Gabinou Osvaldovou. Rozvediete sa niekedy? Čo je vás do toho?

Aj vy vnímate manželský zväzok ako prežitok? Áno. Manželstvo je absolútny prežitok a debilita. Ja som mal šťastie na kvalitné partnerky, ale ekonomicky to môže byť totálne zničujúce. Veď sa len pozrite na hitparádu najviac ošklbaných manželov. McCartney, Collins, Ford, Cameron... Všetko sú to tragické príklady nešťastných chlapov.

Zoberte si, že Cameron dva roky žil s nejakou prežitou herečkou a medzitým natočil Titanic, takže jej po rozvode musel zaplatiť päťdesiat miliónov dolárov. Za tie prachy by s ním dva roky vydržal každý. Ja už chlapov, ktorí lezú do manželstva, nechápem. Príde láska, chémia mozgu, človek má pocit, že je to na celý život, lenže už o rok je to inak a o päť rokov úplne inak. Ten papier vzťah len zničí. Keď sú ľudia slobodní a žijú spolu s vedomím, že to môžu kedykoľvek ukončiť, je to oveľa lepšie. Papier na doživotie je ako stály pracovný úväzok. Keď ho máte, začnete byť lenivý.

Ale keď je v tom permanentná snaha udržať si jeden druhého, správajú sa ľudia k sebe oveľa príjemnejšie. Preto je manželstvo s papierom kontraproduktívne.

Ani Lucia vás neženie do svadby? Nie. My máme absolútne báječný vzťah. Lucka je človek aj do nepohody. Zažil som to s ňou niekoľkokrát a vždy sa zachovala úplne skvele.

Ako sa správate k bývalým ženám vášho života?Milujem všetky svoje ženy a správam sa k nim pekne. Rád ich obdarúvam, ale ony nič nechcú, lebo majú všetko. Hovorí sa, že menej lásky a viac obyčajnej slušnosti. Myslím, že to celkom platí.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní