PLUS 7 DNÍ našiel stratenú Annu Belousovovú: Nikto ma nechce!

„Každému bolo jedno, čo je so mnou,“ hovorí bývalá líderka národniarov Anna Belousovová.

Už dlho nie je tým, čím bola. Výrazná žena, ktorá vedela pohnúť verejnou mienkou. Po Anne Belousovovej (56), niekdajšej líderke národniarov, akoby sa zľahla zem.

„Stiahla som sa z verejného života,“ priznáva. Zároveň však dodáva, že jej osobnosť sa nezmenila. „Politika ma stále veľmi zaujíma, najmä tá zahraničná.“

Chce sa vrátiť

Do hotela, kde sme mali dohodnuté stretnutie, prišla zahalená, s klobúkom stiahnutým do tváre. „Klobúky nosím veľmi rada, pristanú mi, rovnako ako nové, výraznejšie okuliare,“ pochvaľuje si zmenu imidžu.

Nás však prekvapil. V minulosti výrazná osobnosť dnes pôsobí inak. Povedali by sme, že utiahnuto, no bývalá politička to rázne odmieta. „Potrpím si na svoj zovňajšok a určite ani výzorom, ani správaním nepôsobím utiahnuto.“

Náznak, že by s tým mal niečo spoločné jej odchod z politiky, okamžite zavrhne. Neberie ho tragicky. „Voľby, ktoré boli pred štyrmi rokmi, ma poslali z politiky preč. Ale nič také hrozné sa nestalo, to sa stáva,“ vraví, no hneď aj dodáva, že posledné slovo ešte nepovedala.

„Ja sa nechystám nič zabaliť. Na Slovensku chýba skutočná radikálna národná strana. Tam vidím v budúcnosti svoje možné pole pôsobnosti. Hoci v týchto voľbách strana, ktorú vediem, nebude kandidovať, v politike nekončím,“ prezrádza predsedníčka zatiaľ neveľmi úspešnej strany Národ a Spravodlivosť.

Čítajte viac:

Slota zavesil veľkú politiku na klinec: Takto si ho pamätáme

Všetkých pozná

O svojom odchode zo Slovenskej národnej strany (SNS) nemá problém hovoriť. Necíti sa urazená ani ponížená, prekáža jej však klamstvo, ktorým bola personálna výmena sprevádzaná. „Za takým niečím, ako je vylúčenie zo strany, sú vždy mocenské hry a celý vývoj môjho vylúčenia ukazuje, že za tým boli snahy určitých ľudí a za nimi určitých podnikateľov, ktorí chceli získať značku SNS.“

Oficiálne bolo jej hlavným problémom poškodzovanie dobrého mena strany. To však Belousovová rázne odmieta. „Ja som bola vylúčená v roku 2010. V tom roku poškodzovali dobré meno tejto strany úplne iní ľudia s inými kauzami. Ja som kritizovala kauzy, ktoré boli spájané s nominantmi Jána Slotu. Ten spolu s Andrejom Dankom rozhodol, že moja kritika je dôvod na vylúčenie,“ rozhovorila sa Belousovová.

Je očividné, že jej bývalá strana je pre ňu stále silnou a emotívnou témou. „Na sneme v Ružomberku som kandidovala za predsedu strany proti Slotovi. Vtedy som povedala, že strana tým, že si vyberá predsedu, si vyberá aj to, či prijme politickú aj inú zodpovednosť za korupčné kauzy.“

Belousovová spomína najmä „nástenkový tender“ a predaj emisií, v ktorých bývalí ministri za SNS zvýhodňovali firmy blízke strane.

Čítajte viac:

Bentley som si kúpil v bazári za dva milióny korún

Všetkých pozná

Bývalá poslankyňa NR SR tvrdí, že rovnako, ako bola kedysi odstavená ona, teraz prišiel na rad Slota. „Mal veľa ľudí, ktorí mu boli vďační a ktorí sa mali pri ňom dobre. Tí sa ho však zbavili. A práve tých teraz nájdete aj na kandidátke SNS. Lenže majú smolu, že ja ich poznám.“

Súčasný predseda strany Andrej Danko často zdôrazňuje, že SNS prešla očistou a v strane už nie sú starí politici, ktorí stáli za kauzami. Belousovová si to však nemyslí. „Danko nemôže tvrdiť, že SNS je pod jeho velením očistená. Stranu prevzali verní a tvrdí mečiarovci a slotovci.“

O tom, čo robí bývalá politička dnes, veľmi hovoriť nechce. Podľa nej to čitateľov vôbec nezaujíma. No napokon predsa len prezradila, že sa z nej stala podnikateľka.

„Živím sa podnikaním, s politikou to nemá nič spoločné. Nikto sa o mňa nestaral, každému bolo jedno, čo je so mnou, preto sa musím väčšinu života spoľahnúť len na seba,“ tvrdí Belousovová. V súčasnosti figuruje v troch firmách, ktoré sa podľa jej slov zaoberajú obchodnou a sprostredkovateľskou činnosťou.

Čítajte viac:

Som chrapúň! Šéf SNS Danko sa počas rozhovoru urazil a odišiel

Nikto ju nechce

Jej podnikanie je orientované na ruský trh a v jednej z jej firiem figurujú aj dvaja Rusi. Ruský pôvod mal aj jej manžel Alexander Belousov, ktorý zomrel na následky mozgovej porážky v roku 2004. Bývalá politička zostala odvtedy sama.

„Partnera nemám, nikto ma nechce. Zrejme mi politika natoľko pokazila imidž. Často o mne hovorili, že som hysterická a hádam sa. Pritom ja si myslím, že som celkom milá,“ dodáva so smiechom.

Väčšinu času trávi so svojou 85-ročnou mamou, no stará sa aj o svoje zdravie a vzhľad. „Najmä mamu som v tých politických časoch dosť zanedbávala,“ kajá sa.

Aj keď svoju rodinu nerada rozoberá verejne, tvrdí, že vzťahy v rodine majú dobré. „Manžel mal tri deti, dvoch synov a dcéru. So všetkými dobre vychádzam, možno aj preto, lebo ja sa nehrám na ich mamu. Máme kamarátsky vzťah,“ opisuje.

Belousovová dnes žije s mamou v Čadci, odkiaľ pochádza, no nezanevrela ani na Bratislavu. Cestovanie však pre ňu nie je jednoduché, stále totiž nemá vodičský preukaz. A vyzerá to tak, že na šoférovanie sa ani nikdy neodhodlá.

„Žijem aj v Čadci, aj v Bratislave. Dopravná situácia na slovenských cestách je už aj tak zlá, nie ešte to, aby som ju ja zhoršovala,“ smeje sa a dodáva: „Tak som sa tohto plánu vzdala. Viac cestujem vlakom, aspoň som medzi ľuďmi.“


VIDEO Plus 7 Dní