Vodička zdemolovaného auta, do ktorého narazila Pallová (na snímke), je dodnes v nemocnici.

Pallovej vodičák sa objavil na polícii až po článku v PLUS 7 DNÍ!

V deň, keď týždenník PLUS 7 DNÍ poukázal na nezrovnalosti v kauze nehody Aleny Pallovej, vstúpili do prípadu kontrolóri z prezídia.

Netúžila po inom, ako prežiť pokojný Štedrý večer v kruhu rodiny. S červeným Fiatom Punto zastavila na semafore križovatky ulíc Žitná a Stolárska v bratislavskej Rači a čakala na zelenú. Keď jej to svetelná signalizácia dovolila, pohla sa z miesta. Nasledoval náraz športového BMW s dcérou pezinského milionára Alenou Pallovou za volantom.

Tridsaťdeväťročnú Martinu z Bratislavy vymrštilo z auta, utrpela vážne zranenia hlavy a v nemocnici bojovala o život. Doteraz má za sebou tri operácie mozgu a jej život sa obrátil naruby. Alenu Pallovú, dobre známu v policajných kruhoch pre dopravné prešľapy, až po vyše mesiaci od nehody obvinili z ublíženia na zdraví.

Vodička luxusného BMW, ktorá iba za minulý rok prekročila povolenú rýchlosť trikrát, však mohla jazdiť aj pár týždňov po tragickej udalosti. Najnovšie sa nám podarilo zistiť, že v súvislosti s vyšetrovaním nehody mohlo dôjsť k viacerým sporným okolnostiam, ktoré v súčasnosti preveruje odbor kontroly policajného prezídia.

Otázniky preveruje kontrola

Týždenník PLUS 7 DNÍ priniesol v minulom vydaní informácie nielen o tom, že Alena Pallová bola „vďaka“ štrnástim dopravným priestupkom známa firma pre políciu. Z dostupných zistení sa tiež pokúsil načrtnúť, čo sa mohlo odohrať na mieste nehody pár minút po príchode záchranárskych zložiek.

Objavili sa aj reči, že doktorka Pallová po nehode vyhlásila, že všetko sa vybaví, lebo má vraj známeho. Z iných zdrojov sme sa zas dozvedeli, že vysokopostavení policajní funkcionári vraj v deň nehody prijali zaujímavé telefonáty. Či sú tieto tvrdenia pravdivé, nám nikto oficiálne nepotvrdil.

Fakt je, že krátko po nehode dorazil na miesto Pallovej švagor Miroslav Mihal, ktorý je prokurátor Okresnej prokuratúry v Pezinku. Jeho biele auto stálo blízko Pallovej BMW, ktoré po náraze odhodilo do stĺpa pri ceste. V deň, keď vyšiel týždenník PLUS 7 DNÍ s týmito informáciami, vyštartovala do terénu policajná kontrola.

„Odbor kontroly Prezídia Policajného zboru začal kontrolu vo veci dokumentovania dopravnej nehody a vykonaných prvotných úkonov na mieste,“ uviedol Michal Slivka z policajného prezídia.

Rýchla reakcia ľudí, ktorí odhaľujú nekalé praktiky policajtov pri vyšetrovaní a preverujú ich nezvyklé postupy, naznačuje, že v kauze Pallová nemuselo byť všetko s kostolným poriadkom.

Čítajte viac:

Milionárska dcérenka Pallová môže šoférovať ďalej, o vodičák neprišla!

Nezrovnalosti

Policajnú kontrolu nenechala ľahostajnou ani správa o tom, že Alene Pallovej ani vyše mesiaca po nehode nezadržali vodičský preukaz. S otázkami týkajúcimi sa prípadného zadržania vodičského preukazu a obvinenia milionárskej dcéry sme sa obrátili na príslušný policajný útvar.

Riaditeľ Okresného riaditeľstva Bratislava III Rudolf Pisch odmietol na čokoľvek odpovedať. Ako dôvod uviedol objektívnosť vyšetrovania. Ako sa však ukázalo, deklarovaná objektívnosť mu dlho nevydržala. Tri dni po zaslaní otázok a v deň vyjdenia týždenníka PLUS 7 DNÍ vyrukoval okresný riaditeľ Pisch s premysleným vyhlásením.

„Od dňa 12. 1. 2015 polícia už disponuje vodičským preukazom 35-ročnej Aleny P. z okresu Pezinok, voči ktorej dňa 27. 1. 2015 vyšetrovateľ Policajného zboru na podklade dosiaľ vykonaných procesných úkonov vzniesol obvinenie z prečinu ublíženia na zdraví,“ prezradil bez obáv z narušenia objektivity Pisch.

Čítajte viac:

Pretekárka Pallová: Miluje rýchlu jazdu a selfies za volantom!

(Ne)zadržali

Nevedno, či chcel policajný funkcionár Pisch zachrániť situáciu, ale o premyslenom vyhlásení možno hovoriť preto, že sa vyhol slovnému spojeniu „zadržali sme vodičský preukaz“. Informácia o zadržaní dokumentu totiž chýbala v policajnom systéme.

Výsledkom bolo, že žiadny policajt na Slovensku, ktorý by prichytil doktorku Pallovú za volantom, by nemal odkiaľ vedieť, že jej vodičský preukaz má vyšetrovateľ už viac ako mesiac v zásuvke.

Dôvod? „K zaevidovaniu údajov do informačného systému Policajného zboru v tomto prípade nedošlo,“ dozvedeli sme sa po prevalení preverovania zvláštnych okolností vyšetrovania od riaditeľa Pischa. Ak by teda policajti chytili Alenu Pallovú za volantom, dostala by maximálne pokutu za to, že pri sebe nemá „papiere“.

Ak by však bolo zadržanie vodičského preukazu nahodené v karte vodiča, čelila by trestnému činu marenia výkonu spravodlivosti, za čo hrozí basa.

Prečo Alene Pallovej nezadržali vodičský preukaz v súlade so zaužívanými pravidlami, možno iba špekulovať. Aj na to sa však pozrú kontrolóri z policajného prezídia.

Zahmlievanie

Týždenník PLUS 7 DNÍ poukázal aj na prítomnosť Pallovej švagra Miroslava Mihala na mieste nehody. Keď sme sa pokúšali zistiť, či sa prokurátor stretol s vyšetrovateľom tragickej zrážky, väčšinou sme narazili na hradbu mlčania. Prokurátor Mihal ani vyšetrovateľ na otázku neodpovedali.

Policajný riaditeľ Pisch reagoval, že nami uvedenými informáciami nedisponuje. Prinajmenšom zvláštna odpoveď na otázku, či sa vyšetrovateľ stretol s prokurátorom Mihalom.

Namiesto toho stačilo povedať jediné - že prokurátor Miroslav Mihal bol na mieste nehody. Na otázky, čo tam robil a či k schôdzke s vyšetrovateľom Okresného riaditeľstva Bratislava III došlo, tak zrejme odpovie až vyšetrovanie kontrolórov z policajného prezídia.

Chronológia prípadu

24. 12. 2014 V bratislavskej časti Rača sa zrazilo luxusné BMW s Fiatom Punto.

10. 1. 2015 Denník Nový Čas informoval, že vodička BMW Alena Pallová má stále vodičský preukaz.

12. 1. 2015 Alena Pallová v zmysle § 89 Trestného poriadku v rámci úkonov trestného konania dobrovoľne vydala vodičský preukaz vyšetrovateľovi nehody. Pallovej vodičský preukaz založil do vyšetrovacieho spisu, no do policajného systému sa informácia nedostala.

16. 2. 2015 Riaditeľ Okresného riaditeľstva PZ Bratislava III Rudolf Pisch odmietol poskytnúť akékoľvek informácie o nehode Aleny Pallovej. Nevyjadril sa ani k tomu, či jej polícia zadržala vodičský preukaz a kedy sa tak stalo. Ako dôvod uviedol potrebu objektívnosti vyšetrovania.

19. 2. 2015 V týždenníku PLUS 7 DNÍ vyšiel článok o sporných okolnostiach v kauze Pallová. Odbor kontroly Prezídia Policajného zboru začal preverovať postup pri vyšetrovaní nehody Aleny Pallovaj. Riaditeľ Okresného riaditeľstva PZ Bratislava III Rudolf Pisch vydal pokyn na zverejnenie informácií, ktoré tri dni predtým odmietol poskytnúť, odvolajúc sa na potrebu zachovania objektívnosti vyšetrovania.

20. 2. 2015 Riaditeľ Okresného riaditeľstva PZ Bratislava III Rudolf Pisch oficiálne priznal, že k zaevidovaniu údajov do informačného systému Policajného zboru nedošlo. Na otázky, či sa vyšetrovateľ stretol s Pallovej švagrom prokurátorom Miroslavom Mihalom, reagoval: „Vami uvedenými informáciami nedisponujem.“

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].