V školskej klubovni: Na Evanjelickej bohosloveckej fakulte sa zaujíma o vývinovú psychológiu. „To preto, aby som dokonale poznal človeka, ktorému budem v budúcnosti pomáhať,“ hovorí.

Panic v SuperStar: Z vagabunda je študent teológie

Budúci farár sa snaží napraviť temnú minulosť, zo svojho slovníka vylúčil vulgarizmy a prihlásil sa do SuperStar.

Voči ľuďom sa správal arogantne a vulgárne, ponižoval ich a bil sa. Zlom nastal, až keď stretol superstaristu Denisa Lacha, ktorý mu do očí povedal, že je trápny. Dnes devätnásťročný Adam Grožák študuje na Evanjelickej bohosloveckej fakulte, je zástancom sexu až po svadbe a vďaka stávke s Denisom súťaží v SuperStar.

Panic

V školskej klubovni, ktorej dominuje obrovský kríž na stene, debatujeme na tému dievčatá a láska. Ako evanjelik by sa mohol aj v prípade, že by sa stal farárom, oženiť a užívať si sex rovnako ako bežný človek. V tomto smere je však zatiaľ zdržanlivý.

„Pre každú ženu je výzva uloviť farára, preto sú vo väčšom pokušení. Dokonca sa to píše aj v Biblii. V tomto som ja však ešte trochu trkvas. Mňa môže baliť nejaká baba a ani o tom neviem. Keď sa s nejakou rozprávam a poviem jej, čo študujem, hneď vyrukuje s otázkou, či som za sex až po svadbe. Hovorieval som, že môže byť aj pred svadbou, ale už som to prehodnotil. Nemyslím, že je to veľmi múdre. Styk je predsa len veľké puto. Mne sa zatiaľ darí odolávať a zostávam panic,“ priznáva Adam otvorene.

K dokonalosti sa snaží priblížiť aj tým, že zo svojho slovníka vylúčil nadávky. „Ešte mi občas pri športe ujde vulgárne slovo, ale snažím sa kontrolovať. Na základnej a strednej som veľa nadával a myslel som si, aký som cool. Ale tým som len dokazoval, že som primitív,“ sype si spätne popol na hlavu.

Sex až po svadbe: Ženám z presvedčenia zatiaľ odoláva. archív A.G.

S Lachom dvojičky

Vyrastal v kresťanskej rodine, no keď mal desať rokov, odišiel na rok študovať do Írska. „Tam som sa zlumpačil. Bola to chlapčenská škola asi pre štyristo žiakov, ktorá, čo sa správania týka, akoby nemala žiadne pravidlá. Keď som sa vrátil na Slovensko, chýbalo mi, že nemôžem vykrikovať cez prestávky a nudil som sa aj počas vyučovania, ktoré bolo oveľa strojenejšie než v Írsku. Zvlášť som sa nudil na hodinách angličtiny, pretože som už všetko vedel. Buď som vyrušoval a so mnou celá trieda, alebo som spal,“ priznáva bývalý bitkár.

„Cez prestávky som sa vyvršoval na spolužiakoch. Túžil som byť stredobodom pozornosti, tak som sa napríklad zatváral do skrine. To pomohlo, ale len na chvíľu,“ hovorí o detských peripetiách so školou.

Nepolepšil sa ani na strednej škole, na evanjelickom lýceu. „Urážal som a ponižoval spolužiakov. Ani si neviete predstaviť, ako sa za to teraz hanbím,“ hovorí so sklonenou hlavou. Zvrat v Adamovom správaní nastal, až keď sa zoznámil s Denisom Lachom. „V tom čase bol v SuperStar, takže do školy chodil len občas. Raz sme sa začali baviť o muzike a zistili sme, že v tomto smere sme dvojičky. Keď som raz v škole zase niečo vyvádzal, na rovinu mi povedal, že som už trápny a mám sa konečne upokojiť.“

S Denisom Lachom: Rozumejú si na javisku aj v súkromí. Foto: archív A.G.

Najlepší kamaráti

Svoje správanie Adam prehodnotil, dokonca s Denisom v rámci školských bohoslužieb vystupoval. „Hral som na gitare, on spieval, veľmi nám to spolu ladilo,“ hovorí. Keď Denis zistil, že jeho kamarát aj dobre spieva, navrhol mu, aby sa prihlásil do SuperStar. „Veľmi sa mi tam nechcelo, ale z recesie sme sa dohodli, že keď on postúpi do finále, prihlásim sa aj ja. Tak som teda skúsil šťastie.“ S bývalým superstaristom sú dodnes najlepší kamaráti, ktorí vedia spolu predebatovať celé noci.

Adam teraz študuje na Evanjelickej bohosloveckej fakulte v Bratislave a stal sa z neho úplne iný človek. „Nie je to len taká povrchná škola, kde sa učia otrepané frázy, že Boh je láska. Sú tu veľmi študovaní pedagógovia, ktorí kvôli presným interpretáciám z Biblie rozprávajú minimálne po hebrejsky, po grécky a po latinsky.“ Po skončení fakulty by z Adama mal byť evanjelický farár, no radšej by bol psychiatrom alebo neurológom. „Nezobrali ma na medicínu, tak som sa prihlásil sem. Je to lepšie, ako byť na úrade práce. Tento rok sa však chystám opäť skúsiť šťastie na medicíne,“ plánuje.

Ak ho nezoberú, za tragédiu to považovať nebude. „Tento študijný program má veľa užitočných predmetov, ktoré sa dajú využiť v mnohých povolaniach. Bavia ma aj všeobecné kresťanské dejiny, ale špecializujem sa na vývinovú psychológiu. Je o poznaní človeka od narodenia až po jeho smrť. Aby som dokonale poznal ľudí, ktorým budem pomáhať, keď mi medicína nevyjde a budem farárom.“

Diktátorov odmieta

V kostole Adama vidieť veľmi zriedka. „Nemám na to čas. Cez týždeň som veľmi vyťažený v škole a cez víkendy do noci brigádujem. Kresťanstvo však nie je o pravidelnom chodení do kostola. Stýkam sa s veriacimi ľuďmi a v škole mám v podstate stále v ruke Bibliu. Modliť sa môžem kdekoľvek a kedykoľvek,“ hlása.

Reč zvrtneme aj na pôsobenie súčasných farárov na svoje ovečky. „Mnohí sa stavajú do úlohy diktátorov. Na ich kázne určite chodiť nikdy nebudem. Ľudia nepotrebujú diktatúru, ale nenásilné vodcovstvo. Keď sa spojí s láskou, vzniká rešpekt a pekný vzťah. V tejto škole totiž zisťujem, že debil vie byť každý a jediné, čo môžem niekomu dať, je to, že k nemu budem milý a budem ho akceptovať ako človeka, nech už je akýkoľvek,“ hovorí presvedčivo.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní