Päť rokov rozdiel: Mirka a Nela sa doposiaľ alternovali, teraz sa to zlomilo.

Partlová zostarla, zahrá si Pociskovej matku

Mirka Partlová dostala životnú úlohu, v novom muzikáli bude matkou o päť rokov mladšej Nely Pociskovej.

Príbehy na divadelných doskách sú niekedy fantastické i nadprirodzené a často sa v nich dejú zázraky. O jednom takom by mohla porozprávať aj „paneláková“ Angie Mirka Partlová. V pripravovanom muzikáli Rómeo a Júlia už čoskoro stvárni postavu pre jej vek neobvyklú - Júliinu matku.

Padla sánka

Kým sa k peknej role dvadsaťsedemročná Mirka dostala, musela absolvovať konkurz, ktorý ďalším záujemcom vyvolal úsmev na tvári. Každý účastník ašpiroval na konkrétnu postavu, aj tak však prechádzal tvrdým sitom.

„Mirka sa na konkurze uchádzala o úlohu Júlie, no výzorovo ani vekom už na ňu nie je vhodná,“ povedal nám človek z jej okolia. Niekoľkočlenná komisia, v ktorej sedel aj režisér Ján Ďurovčík, nakoniec urobila kvôli Mirke výnimku. Aj keď herečka súťažila v inej kategórii, tvorcovia sa zhodli, že v muzikáli miesto dostane. Usúdili, že jej kvality diváci najlepšie ocenia v úlohe Júliinej matky. A to už všetkým padla sánka. „Ona je výborná speváčka, ale jej hlas je príliš jemný na rolu matky, takže uvidíme, ako sa s ňou po pasuje,“ smeje sa kolega muzikálovej hviezdy.

Mirka Partlová zvykla hrať nežné a naivné devy, konečne z nej bude zrelá žena. Foto: Ján Zemiar

Hádam nikdy v histórii sa nestalo, aby pani Capuletovú hralo také mladučké žieňa. Už v roku 1936 sa v americkej verzii slávneho príbehu veronských milencov ujala partu Júliinej mamy päťdesiatnička Violet Kemble Cooperová. V najslávnejšej filmovej verzii z roku 1968 ju stvárnila Natasha Parryová, ktorá mala v čase nakrúcania tridsaťosem rokov. V kinohite Romeo + Juliet s hviezdnym Leonardom DiCapriom získala rolu jeho potenciálnej svokry, vyžitej Glorie Capuletovej, ktorá mala podľa scenára psychicky a fyzicky bojovať so starnutím, štyridsaťštyriročná Diane Venorová.

Iné to nie je ani na divadelných doskách. Napríklad britská herečka Patricia Knealová ako Júliina matka mala v roku 1971 na doskách londýnskeho divadla štyridsaťšesť rokov. Aj pripravovaná nová adaptácia Shakespearovej drámy, ktorá uzrie svetlo sveta budúci rok, ráta so štyridsaťštyriročnou Nataschou McElhonovou.

1968: Najslávnejšia filmová verzia a tridsaťosemročná lady Capuletová Natashe Parryovej, vľavo. Foto: archív

Svetová rarita

Len na Slovensku bude hrať lady Capuletovú síce talentovaná, ale iba dvadsaťsedemročná blondínka. Kuriózne je, že Partlová na pódium vybehne ako mama iba o päť rokov mladšej Nely Pociskovej. Matku a dcéru tak budú hrať dievčatá, ktoré sa v minulosti alternovali v rovnakých úlohách.

Režisérovi Ďurovčíkovi to nepripadá čudné. „S Mirkou Partlovou rátam v najprednejšom možnom rade a nie je podstatné, na akú postavu išla,“ hovorí. Na scéne podľa neho nie je dôležitý ani vekový rozdiel. Ako príklad uvádza ďalšiu „matku“ - iba deväťnásťročnú Luciu Jagerčíkovú či Luciu Vráblicovú, ktorá hrala ako osemnásťročná matku Marošovi Kramárovi. „Lenka Salmanová bola v Ôsmom svetadieli matkou Mirky Partlovej, a pritom sú rovesníčky. Je to bežný jav,“ dodal.

Rodená Malačanka s účinkovaním v muzikáloch začala v pätnástich rokoch, skúseností má teda na rozdávanie. Tešiť ju môže aj to, že v novom diele sa predstaví aj jej priateľ. Peter Cmorik totiž po dlhšom čase opäť okúsi chuť muzikálového chlebíka. Pre zmenu speváka zamaskujú tak, že ho málokto spozná. Tvorcovia mu totiž zverili úlohu šesťdesiatročného kňaza.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní