Otec národa: Vladimír Mečiar oberá ľudí o pozemky, samozrejme, zákonnou cestou.

Pažravý Mečiar: Jeho chamtivosť nemá medze. Ľudí pripraví aj o cestu k ich vlastným domom!

Zatiaľ čo expremiér honobí na úkor obyčajných ľudí čoraz viac majetkov, tie, ktoré vlastní jeho rodina, zahanbujúco chátrajú.

Predsa ich to neminulo! Vladimír Mečiar žaluje na súde ďalších obyvateľov dediny Dolná Poruba za to, že odmietajú vzdať sa v jeho prospech svojich majetkov. Čierny Peter tentoraz padol na Milana Koteša a Milana Kováča. S bývalým premiérom bojujú už roky a hoci sa zdalo, že honba za pozemkami ho napokon prešla, opak je pravda. Aktuálne obidvoch ženie na súd, lebo sa nechcú vzdať toho, čo dedia už niekoľko generácií. Lenže otec národa má práve o ich majetok eminentný záujem. Ich pozemky sa totiž nachádzajú v tesnom susedstve jeho dolnoporubského impéria a on ich veľmi, ale naozaj veľmi potrebuje.

Príde o chalupu?

„Tak vidíte, nepomohli sme si. Na neho sú všetci krátki! A naši ľudia sa postupne vzdávajú. Ale my sa nechceme! Však to nie je normálne, aby vám v tomto štáte len tak zobrali, čo vám patrí! A vraj otec národa! A keď si jeho národ svoj majetok chráni, ženie ho na súd. Môže sa hanbiť! To tu ani Ústava SR, ktorá zaručuje právo na vlastníctvo, nič negarantuje?“ pýta sa so zlosťou v hlase Milan Koteš. Je jedným z mála obyvateľov, ktorí sa bývalému predsedovi vlády vzopreli. V blízkosti Mečiarlandu, ako domáci nazývajú časť dediny, ktorú expremiér postupne takmer celú obsadil, spoluvlastní pán Koteš ešte pomerne veľkú časť pozemkov, ale aj jeden z objektov. Je síce schátraný, ale môže si ho vari opraviť? Vie on, či nepríde aj o ten, keď si Vladimír Mečiar zmyslí?

Však už teraz ho chce odstaviť od prístupu k tejto nehnuteľnosti! Pretože práve pozemok, cez ktorý sa k objektu pána Koteša prichádza, by radi získali do výlučného vlastníctva manželia Mečiarovci. A to aj cez mŕtvoly!

Chcú celý pozemok

Ide o parcelu veľkú vyše 8 700 štvorcových metrov. Z nej 863 štvorcových metrov vlastní práve Milan Koteš a zhruba tisícku Milan Kováč. Zvyšok pozemku patrí Mečiarovcom. A práve o časť, ktorá im chýba, sa chcú aktuálne súdiť. Spomínaným pánom v uplynulých dňoch prišla výzva z Okresného súdu v Trenčíne, aby sa vyjadrili k žalobe. Mečiarovci v nej okrem iného uvádzajú, že napriek roky trvajúcim rozhovorom sa doteraz nepodarilo dôjsť k dohode.

Keďže Milan Koteš a Milan Kováč nevlastnia viac ako dvetisíc štvorcových metrov, čo je zákonom určená výmera na rozdelenie nehnuteľnosti, manželia Mečiarovci súd žiadajú, aby tento majetok prikázal do ich výlučného vlastníctva. Celý. A basta! Nuž a pani Margita spolu s manželom Vladimírom sú na druhej strane ochotní Milanovi Kotešovi za jeho podiel veľkoryso zaplatiť neuveriteľných 500 eur a Milanovi Kováčovi 732 eur. Takú cenu určil znalecký posudok, ktorý si dali vypracovať.

Má to však malý háčik. Ak by sa súd so žalobou manželov Mečiarovcov stotožnil, znamenalo by to, že Dolnoporubčania by prišli nielen o časť pozemku, ale podľa všetkého aj o slušnú sumu peňazí. A hádam aj o tú vysúdenú. Bývalý premiér totiž žiada, aby im súd nariadil úhradu súdnych poplatkov, znaleckých posudkov i trov právneho zastupovania. Nešťastníci z Dolnej Poruby by tak museli zaplatiť aj Mečiarovho advokáta, ktorým je jeho zať Ján Gálik.

Odborník vysvetľuje

Podľa právnika Viliama Karasa čosi také, ako sa deje v prípade ľudí z Dolnej Poruby, slovenské zákony skutočne umožňujú. A to už od čias socializmu. „V danom prípade ide o spoluvlastníctvo viacerých osôb ku konkrétnej nehnuteľnosti. Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyrovnaní, ak však nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyrovnanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Toto právo vyplýva zo zásady, že nikto nemôže byť spravodlivo nútený do toho, aby zotrval v spoluvlastníckom vzťahu, ak mu to z akýchkoľvek dôvodov nevyhovuje,“ vysvetľuje právnik. Dopĺňa, že súd vykonáva vyrovnanie spoluvlastníctva v zmysle ustanovenia Občianskeho zákonníka, a to tak, že pritom prihliadne na veľkosť podielov a na účelné využitie veci.

„Najprirodzenejším spôsobom likvidácie spoluvlastníckych vzťahov je rozdelenie veci medzi spoluvlastníkov podľa výšky ich podielov, avšak za predpokladu, že ide o deliteľnú vec - z technického hľadiska - a jej rozdelenie je aj funkčne opodstatnené. Ak nie je rozdelenie veci možné, súd použije ďalší spôsob zrušenia a vyrovnania spoluvlastníctva, ktorým je prikázanie veci jednému alebo viacerým spoluvlastníkom za primeranú náhradu,“ hovorí ďalej Viliam Karas. Na rozhodnutie o zrušení a vyrovnaní podielového spoluvlastníctva súdom sú podľa neho zakotvené tri kritériá, a to veľkosť spoluvlastníckych podielov, účelné využitie veci a prípadné násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Právnik si myslí, že v prípade Milana Koteša, ak súd odklepne pozemok do výlučného spoluvlastníctva manželov Mečiarovcov, čím stratí prístup k svojej nehnuteľnosti, súd by mal zriadiť vecné bremeno v podobe umožnenia prechodu.

Chátrajúce vily

Nuž, a zatiaľ čo obyvatelia Dolnej Poruby s napätím čakajú, kto ďalší príde Mečiarovcom do rany, v neďalekom mestečku Trenčianske Teplice pri mene expremiéra len rukami zalamujú a posielajú nás do tamojšieho kúpeľného parku. „Niekde si poriadky urobiť vie, ale choďte sa pozrieť, ako vyzerajú dve vily, ktoré boli kedysi našou pýchou! Mečiarovci ich vlastnia už aj desať rokov a dnes je to hanba Teplíc!“ hnevajú sa obyvatelia kúpeľného mestečka, ktorí sa nádejajú, že klan bývalého predsedu vlády chátrajúce objekty predá a nový vlastník rýchlo urobí nápravu. Reč je o bývalých liečebných domoch Lipa a Salvator, ktoré v roku 2002 kúpila spoločnosť Realitný fond. Od októbra 2007 je jej jediným spoločníkom ďalšia eseročka z portfólia Mečiarovcov s názvom MMM, spol. s r. o. Vlastní ju dcéra Vladimíra Mečiara Magda Gáliková a jeho syn Vladimír Mečiar mladší. Ten sa pred rokmi vyjadril, že liečebné domy po rekonštrukcii zmenia na 4-hviezdičkový hotel, ktorý bude mať viac ako sto izieb a wellness centrum zamerané na preventívnu zdravotnú starostlivosť.

Lexov bývalý advokát o únose Kováča ml.: Viem, ako to bolo!

Odvtedy pretieklo tamojšími liečebnými prameňmi veľa vody a veľa jej cez porozbíjané okná do schátraných objektov možno natieklo, dve vily však vyzerajú, že skôr spadnú, než sa zmenia na luxusný hotel. Aké plány majú s nimi aktuálni majitelia, sme nezistili, no azda sa nájde nejaký záchranca. Dúfajú v to najmä domáci, medzi ktorými sa šíri, že Lipa a Salvator by už onedlho mohli patriť niekomu, kto do nich investuje a vráti im zašlú slávu. Lacné to však rozhodne nebude.


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní