Pellegriniho luxusné hniezdočko vykradli. Čo všetko mu zmizlo?

Šéf parlamentu Peter Pellegrini mal pred Vianocami vo vile pod Slavínom nečakanú návštevu. A tá neodišla naprázdno.

Išlo o skutočného zlodeja či o prípravu diskreditačnej kampane voči druhému najvyššie postavenému ústavnému činiteľovi v krajine? Otázky, ktoré sa tlačili na jazyk krátko po tom, ako na verejnosť prenikli informácie, že v byte predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho pár dní pred vianočnými sviatkami úradoval vlamač.

Dohady a špekulácie boli o to intenzívnejšie a konšpiratívnejšie, o čo urputnejšie sa kompetentní snažili všetko udržať v tajnosti. Neobmäkčili ich ani obavy vystrašených občanov, ktorí darmo vyčkávali na vysvetlenie, čo sa to ich fešnému miláčikovi s jamkami na lícach vlastne stalo.

Nuž, aj s odstupom času to vyzerá tak, že do bytu, ktorý si vo vychytenej bratislavskej lokalite šéf parlamentu prenajíma od súkromnej spoločnosti, sa naozaj vlámal drzý zlodej. Výsledkom jeho vyčíňania bola vraj zmiznutá hotovosť 2 500 eur a dvoje hodiniek.

Nespratník mal však smolu. Jedny hodinky boli pokazené. Navyše v byte zanechal vzorku, ktorá je aktuálne podrobovaná testom DNA. Možno aj vďaka nej sa polícii podarí odhaliť páchateľa z okruhu tých, ktorých má v súčasnosti vytypovaných.

Bojí sa

K udalosti, o ktorej informoval portál aktualne.sk, došlo ešte minulý rok 17. decembra vo večerných hodinách. Presnejšie, v čase, keď predseda parlamentu odovzdával cenu najlepšiemu atlétovi roka.

„Ešte predtým sa v byte zastavil, aby sa prezliekol. Vtedy bolo všetko v poriadku. Keď sa vrátil z oceňovania najlepších atlétov, už našiel byt úplne rozhádzaný,“ dozvedeli sme sa čosi o udalostiach toho dňa.

Predsedu Národnej rady vraj skutok poriadne vystrašil. Keď zistil, čo zmizlo, z prenajatého bytu odišiel a noc strávil v hoteli. Dokonca vraj úplne reálne uvažuje o tom, že sa z neho odsťahuje.

Čítajte viac:

Čo je on horší ako Fico? Pellegrini býva v luxusnom hniezdočku pod Slavínom

Či naozaj, ťažko povedať. Skontaktovať s ním sa nám nepodarilo a jeho hovorkyňa Monika Hucáková sa odmietla k tejto záležitosti vyjadriť. Ak by však Peter Pellegrini skutočne uvažoval o zmene bydliska, možno by si mal dať poradiť v Úrade na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ktorý sa okrem iného stará o bezpečnosť našich papalášov.

Mimochodom, práve tento špeciálny policajný úrad vraj Pellegrinimu krátko po tom, ako nastúpil na post šéfa zákonodarného zboru, radil a presviedčal ho, aby byt, ktorý si prenajal ešte ako štátny tajomník na ministerstve školstva, vymenil za bezpečnejší. Možno aj za ten, ktorý má k dispozícii v budove starej Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave.

Ktovie prečo sa mu však predsedovia zákonodarného zboru napriek dobrej polohe v centre mesta a 24-hodinovej policajnej ochrane tak urputne vyhýbajú.

Nehnuteľnosť v Pellegriniho prenájme je pre ústavného činiteľa predsa len trošku nevyhovujúca. Už sme spomínali, že byt patrí súkromnej firme, čím sú podmienky ochrany sťažené. Navyše sa nachádza na prízemí a jeho súčasťou je predzáhradka oddelená od cesty ľahko preskočiteľným plotom.

V predmetnom dome je to vraj jediný byt, ktorý sa dá vylúpiť. Súkromný obytný komplex nie je chránený ani kamerovým systémom. Petrovi Pellegrinimu, ktorý za prenájom platil niečo menej ako tisíc eur mesačne, však zrejme učaroval natoľko, že na odchod z neho sa prehovoriť nedal. Napokon, čo tam po bezpečnosti a dobrých radách odborníkov.

Čítajte viac:

Pellegrini nezaháľa: Hniezdočko pri rodisku a skupovanie pozemkov

Kritizovaný úrad

Lenže bol to práve Úrad na ochranu ústavných činiteľov, na ktorý sa po udalosti okolo prenajatého bytu šéfa parlamentu zniesla mohutná vlna kritiky. Niekoľkí bezpečnostní analytici povedali, ako zle si plní úlohy, keď nedokáže postrážiť ani bydlisko druhého najvyššie postaveného ústavného činiteľa v krajine.

Dokonca sa ozvali hlasy, aby minister vnútra okamžite odvolal riaditeľa ochranky Radovana Horvátha, lebo dopustiť čosi také je to isté, ako ohroziť bezpečnosť celého štátu.

Šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák však potrebu kohosi odvolávať zjavne nemá a odstúpiť neplánuje ani samotný Horváth. „Nie, zatiaľ takú možnosť nezvažujem,“ odbil nás v krátkosti šéf ochranky.

Nuž a stručne na naše zvedavé otázky týkajúce sa zabezpečenia bytu Petra Pellegriniho odpovedalo aj ministerstvo vnútra. „Predsedovi parlamentu sa podľa platnej legislatívy poskytuje osobná ochrana a ochrana bydliska vo vopred stanovenom a dohodnutom režime.

Pracovníci Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR postupovali podľa dohodnutých pravidiel a v súlade s platnou legislatívou. Urobili však vnútornú kontrolu a prijali opatrenia, aby k podobnej situácii už nedošlo,“ napísali nám.

Čo to v praxi znamená, ťažko povedať a bližšie nám to nevysvetlili ani kompetentní, pretože prijaté opatrenia sú podľa nich „predmetom takticko-bezpečnostných zabezpečení“.

Ten istý?

Otázka, či sa bude šéf parlamentu sťahovať, zostáva nateraz nezodpovedaná. Možno by však predsa len mal svoje bývanie vymeniť. Určite za bezpečnejšie. Lebo v tomto prípade druhý najvyššie postavený ústavný činiteľ mal hádam aj šťastie v nešťastí. Veď v prenajatom byte asi neuskladňuje toľko cenností ako vo vlastnom.

V opačnom prípade totiž mohol dopadnúť ako majitelia nehnuteľnosti na Strmých vŕškoch v bratislavskej Záhorskej Bystrici, do ktorej zlodej násilím vnikol o niekoľko dní. Z luxusnej vily odniesol peniaze, hodinky a šperky v celkovej hodnote 123 600 eur.

Aj v tomto prípade išiel páchateľ na istotu. Pri rabovačke ho však zachytila bezpečnostná kamera. Podľa polície z jej záberov vyplýva, že páchateľom je muž vysoký 170 až 180 centimetrov, strednej postavy.

Oblečenú mal čiernu bundu s kapucňou, čierne nohavice, na nohách čierne tenisky s bielym lemom na podrážke. Na rukách rukavice a na hlave kuklu olivovozelenej farby. Na chrbte niesol prevesený čierny ruksak. Bol to ten istý páchateľ ako v byte Petra Pellegriniho?


VIDEO Plus 7 Dní