Peťo Nagy: Svoj pražský byt prerábal pol roka. Do rekonštrukcie mu jeho nová priateľka Evička, ktorá žije v Bratislave, nehovorila.

Peter Nagy si prerobil byt: Netradične, originálne, bez luxusu

Peter Nagy si prerobil pražský byt v industriálno-romantickom štýle, zakomponoval doň pasce na myši, pierka aj záchodovú dosku.

Netradične a bez luxusu. Presne tak sa rozhodol Peter Nagy vytvoriť svoj pražský domov, ktorý nazýva ateliér. Každý kúsok v ňom má svoj príbeh a umelec prispel k dielu aj vlastnoručne - unikátnym spôsobom vymaľoval steny a tehličky na nich, ako aj historický nábytok.

Čerstvo zrekonštruovaný byt v hlavnom meste Česka, v ktorom býva šesť mesiacov v roku, ukázal legendárny hudobník exkluzívne pre PLUS 7 DNÍ.

Šatňa z VSŽ-ky

Ešte pred časom to bol moderný svet. Stačilo pol roka a zmena je radikálna. „Skôr než som začal robiť rekonštrukciu, všetko som si dobre premyslel. Chodil som po obchodoch, fotil som si materiály a rozmýšľal nad tým, ako to bude vyzerať.“

Inšpirovali ho najmä krčmy a dizajnové obchody v Amsterdame a neskôr Český Krumlov. „Volá sa to surový industriálny štýl a ja som to skombinoval s romantikou. Hovoril som - to musí vyzerať ako šatňa z VSŽ-ky. Skrátka som chcel, aby ten byt bol iný. Z nového som urobil staré.“ vysvetľuje.

Peter Nagy si na zhmotnenie svojich predstáv najal firmu. Celý byt sa nesie v dvoch základných farbách - hrdzavej a tehlovej - a jednej kontrastnej - tyrkysovej. Hlavným motívom sú mušle a pierka. Svoje miesto majú v každej miestnosti od obývačky až po toaletu. „Pierka ako voľnosť a mušle ako more - nekonečnosť,“ tvrdí.

Pretože chcel, aby dielo bolo dokonalé, naučil sa sám tvorivému majstrovaniu a sám do najmenších detailov vymaľoval celý byt - lebo žiaden architekt ani výtvarník nevedel pochopiť, čo od nich chce. Steny štruktúrovanou omietkou, tehličky zase dva týždne zdobil tak, aby vyzerali ako zatečené chlórom. Kvôli nábytku sa dokonca naučil techniku krakelovania a dekupáže a na drevených skriniach vytvoril vierohodnú patinu.

Spevákova pýcha: Noty kúpil Peťo v antikvariáte a potieral ich čiernym čajom, kým nechytili starý vzhľad. Foto: Alojz Rybárik

Vychytávky

Legenda slovenskej populárnej hudby rozhodne nezaprela invenčné sklony. Stolíky v obývačke na zákazku sú na kolieskach, stenu zdobí historická záchodová doska a vankúše dal spevák ušiť z desiatich párov vlastných džínsov.

Kuchynská linka je z betónu, osvetľujú ju lampičky, ktoré Peter vyrobil z medených pascí na myši. Inak veľa času za sporákom netrávi. „Nemám rád relácie o varení, varím si delenú stravu bez oleja a bez masla. Ľudia sa ma pýtajú: Ako to robíš, že si taký štíhly? Hovorím im - nepýtajte sa ma, aj tak to robiť nebudete.“ Svoju spálňu nazýva spálňou koloniálneho letca, keďže mu stenu nad posteľou zdobí veľká lietadlová vrtuľa. Zrkadlo oproti posteli je zase v štýle francúzskeho okna.

Nagyovou pýchou je však bezkonkurenčne kúpeľňa. Svetlá kedysi spĺňali funkciu čajníkov, no priestoru dominuje zbierka klobúkov z celého sveta a skrinka s notami, ktoré rodený Prešovčan natrel čiernym čajom, aby docielil efekt starožitnosti.

Gitary aj hojdačka

Vo svojom hniezdočku Peter Nagy nielen býva, ale aj skladá pesničky a fotí. Okrem gitár z limitovaných edícií Takamine za tisíce eur tam má i obľúbený kúsok, ktorý mu darovala jeho teta - gitaru z roku 1934. No na inšpiráciu mu slúži aj hojdačka s nosnosťou dvesto kilogramov.

Byt slovenského hitmakera možno nepochybne nazvať unikátom. „Nemám rád luxus, takže som ho robil, aby nepôsobil okázalo, keďže je to bývalá fabrika,“ hovorí a ihneď spomenie aj ďalšiu veľkú devízu: „Je to chlapský byt, čiže tu netreba stále niečo umývať a leštiť, preto som vybral materiály tak, aby to vyzeralo štýlom: čím špinavšie, tým lepšie.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní