Blízko: V Monaku sa preteky formuly 1 konajú pravidelne. Aj Peter Sagan (na snímke) si ich možno užije, pravda, ak nebude práve niekde vo svete súťažiť.

Peter Sagan bude mať slávnych susedov, sťahuje sa do Monaka

Najúspešnejší slovenský cyklista Peter Sagan sa rozhodol zmeniť trvalý pobyt. Byt už má.

Rok hľadania a vybavovania je minulosťou. Aj najlepší športovec Slovenska za uplynulý rok, cyklista Peter Sagan, sa rozhodol usadiť v Monaku.

„Už som bol unavený z bývania po hoteloch. Začínalo ma to vyčerpávať. Byt v Monaku bude moja základňa. Oplatí sa to. Kvôli počasiu, tréningu aj pokoju,“ vysvetľoval Peter na slávnostnom galavečere Zlatý pedál v bratislavskom hoteli Holiday Inn, kde ho štvrtý raz vyhlásili za najlepšieho cyklistu Slovenska.

Slávni susedia

V druhom najmenšom štáte sveta, hneď po Vatikáne, bude mať slávnych „susedov“. V tamojšom kniežatstve, ktoré má rozlohu len dva štvorcové kilometre, no žije tam vyše 35-tisíc obyvateľov, sa usadili také hviezdy ako jazdci formuly 1 Brazílčan Felipe Massa, Brit Jenson Button, Nemec Nico Rosberg, Škót David Coulthard, slovenská topmodelka Adriana Sklenaříková, tenisti Daniela Hantuchová, Dánka Caroline Wozniacka či Srb Novak Djokovič.

Ich konanie je pochopiteľné. Monako je daňový raj, kde cudzinci nemusia platiť dane zo mzdy. Aj Sagan vďaka tomu čosi ušetrí. Z platu od talianskeho zamestnávateľa Cannondale Pro Cycling, s ktorým má zmluvu do konca roka 2014.

Podľa talianskeho denníka Gazzetta dello Sport sa Saganov plat pohybuje niekde na úrovni 300-tisíc eur, podľa našich informácií to však vrátane prémií a bonusov od sponzorov môže byť aj dvojnásobok či viac. V každom prípade sa Petrovi zmena trvalého bydliska oplatí aj z finančného hľadiska.

Hľadal rok

„Peťovi trvalo zhruba rok, kým si našiel byt. Teraz si ešte vybavuje trvalý pobyt. Zatiaľ ho má stále na Slovensku,“ informoval nás jeho otec

Ľubomír Sagan, ktorý svojho syna zastupoval aj krátko pred Vianocami na slávnostnom vyhlasovaní športovca roka v Slovenskom národnom divadle. Syn pre sponzorské povinnosti chýbal, hoci anketu premiérovo vyhral. No stihol aspoň vyhlasovanie cyklistu roka. A silvestrovskú oslavu doma v Žiline.

„Aspoň chvíľu sme si ho tu doma užili. No už je preč. Odišiel do Monaka a odtiaľ takmer okamžite do Los Angeles, kde má ďalšie povinnosti,“ pokračoval Sagan starší. Ani úspora času nie je v Petrovom prípade pri zmene bydliska na zahodenie. „Z tréningového centra stajne neďaleko Milána je to do Monaka zhruba dve a pol hodiny jazdy autom. Oveľa bližšie ako na Slovensko,“ vysvetľuje Saganov mediálny manažér Jozef Korbel.

„Keď sa však vyskytne viac voľna, Peťo určite znovu a rád príde domov. Už sa neviem dočkať, kedy zase budeme spolu,“ teší sa na neho otec Ľubomír.

Do L. A. za reklamou

Sagan krátko po podpise profesionálnej zmluvy so stajňou Liquigas, ktorá sa neskôr po zmene hlavného sponzora premenovala na Cannondale, býval aj s bratom Jurajom v rodinnom dome neďaleko Benátok. Posledného dva a pol roka však už len po hoteloch, keďže bol neustále na cestách a držať si jedno miesto sa mu neoplatilo.

„A v zime, keď nebola sezóna, som aj tak trénoval v zahraničí. V Monaku budú výhodnejšie klimatické podmienky, vzdialenosti, preto som sa preň rozhodol,“ vysvetľoval Sagan novinárom svoje rozhodnutie.

Do Los Angeles, kde ho okrem iných sponzorských povinností čaká aj natáčanie reklamných spotov, mal Sagan odletieť v sobotu 4. januára, odtiaľ sa v polovičke januára presunie do Argentíny, kde ho čakajú prvé preteky sezóny. „Vo februári bude pretekať v Ománe a Dubaji,“ vraví Korbel.

Kočovný život cyklistu sa pre jedného z najlepších šprintérov sveta zďaleka nekončí. Najspackanejší šprint: Sagan si vlani pripísal dvadsaťdva víťazstiev v pretekoch po celom svete. Nikto nebol úspešnejší. Priamej odpovedi na otázku, či je možné vyhrať ešte viac, sa však diplomaticky vyhol. „Skôr mi ide o to, aby kvalita víťazstiev bola vyššia,“ vyhlásil.

Z veľkých jednoetapových klasických pretekov vyhral len Gent - Wevelgem. V nadchádzajúcej sezóne by rád uspel na takých slávnych klasikách ako Miláno - San Remo či Paríž - Roubaix. Po prvenstve v San Reme siahal už vlani, no v závere pretekov ho zozadu nečakane prešpurtoval o štyri roky starší Nemec Gerald Ciolek.

„Pykal som za školácku chybu. Aj preto to bol môj najspackanejší špurt uplynulej sezóny,“ sypal si čoskoro 24-ročný Žilinčan popol na hlavu. Ďalšiu šancu bude mať 28. marca, keď je na programe ďalší ročník pretekov.

Paríž - Roubaix príde na rad o dva týždne neskôr. Sagana vlani najväčšmi potešilo obhájenie zeleného dresu na Tour de France rovnako ako jedna etapa, ktorú na najslávnejších profesionálnych pretekoch sveta dokázal vyhrať. „Etapový triumf na Tour de France bol najcennejší.“

Pre najlepšieho slovenského cyklistu súčasnosti to už bude piata sezóna vo farbách talianskeho tímu. Po nej možno zmení dres a ešte viac zbohatne, keďže o jeho služby je čoraz väčší záujem. Uvažovali o ňom v BMC. S ponukou získať ho do svojich služieb sa vraj vytasil aj pilot formuly 1 Fernando Alonso, ktorý si chce v roku 2015 postaviť vlastný cyklistický tím.

Peter to zatiaľ nerieši, no s pribúdajúcim časom sa bude musieť rozhodnúť. Podľa správ servera cycling.news.com aj Cannondale hľadá spôsob, ako si svoju najväčšiu hviezdu udržať na ďalšie obdobie.

Že bude musieť prísť s oveľa lepšou zmluvou, je jasné už v tejto chvíli. Bez ohľadu na to, ako to slovenskému šprintérovi v novej sezóne pôjde.

Daňový raj

Monacké kniežatstvo zaviedlo takzvaný mäkký fiškálny režim v oblasti daní z príjmu fyzických osôb už v roku 1869. Nečudo, že je cieľom mnohých modeliek, ale najmä dobre zarábajúcich svetových športovcov, ako sú tenisti, jazdci formuly 1 a golfisti.

„Všetci sú tam, samozrejme, kvôli nízkym daniam, nie je to preto, že by sa im tam veľmi páčilo,“ zhrnul to, čo už vlastne všetci vieme, bývalý tenisový tréner Tomáš Petera pre server ihned.cz.

Pravdaže, na rozdiel od viacerých iných daňových rajov, aby ste mohli využívať monacký daňový systém, je nevyhnuté, aby ste v krajine aspoň šesť mesiacov v roku skutočne žili. A tak športovci, ktorí stále cestujú, musia občas vymýšľať triky, aby to vyzeralo, že svoj prenajatý byt v tom čase využívajú - napríklad nechajú pustenú vodu a elektrinu, aby účty mohli použiť ako dôkaz.

Mnohým sa toto plytvanie predraží - najmä, ak začne klesať výkonnosť a s ňou aj príjmy -, až usúdia, že je výhodnejšie vrátiť sa do rodnej krajiny. Nájomné i ceny za energie sú v Monaku totiž poriadne mastné.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní