Miliarda eur, možno viac: Takú hodnotu má vraj majetok Jana Telenskeho. On sám nosí v súkromí peniaze v gumičke.

Podnikateľ Telensky vybavil Slovákom najluxusnejšiu adresu na olympiáde

Slovensko má v Londýne rozhodne silného spojenca. Keď nemohlo pre našu olympijskú výpravu zohnať sídlo, prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár požiadal o pomoc podnikateľa Jana Telenského.

A za dva týždne sídlil Slovenský dom v samom srdci olympiády v budove Institute of Directors. Len pár metrov od Picadilly, Trafalgar Square, Big Benu a päťsto metrov od Buckinghamského paláca. Vybavil tiež koncert Mekyho Žbirku s Johnom Andersonom z kapely Yes v jednom z najkrajších divadiel v meste.

„Za mnou chodia ľudia, keď sa niečo nepodarí. Keď to nie je možné, prídu za Telenským a ten to urobí možným. Používam heslo Alexandra Dubčeka - Čokoľvek robíš, vytýč si jasný cieľ, urob nemožné možným a nikdy sa nevyhováraj,“ hovorí Čech, ktorý žije v Anglicku štyridsaťdva rokov. Okrem svojich kontaktov dodá našej reprezentácii aj 40 ton potravín - najlepších vín a jedla. Otázka teda znie, prečo je pre tohto 64-ročného biznismena takou slabosťou práve Slovensko. „Mám ženu Slovenku. Milujem Tatry. Milujem Slovensko a Slovákov vôbec. Podnikám tu a mám tu z manželkinej strany rodinu,“ vysvetľuje.

Eurový miliardár

Telensky pred štyrmi desaťročiami opustil Česko, pretože jeho rodinu prenasledovali komunisti. Začínal od piky ako chudobný pomocník na cintoríne. Odvtedy nadobudol majetok v závratnej hodnote. „Miliardu eur, možno viac. Mám ľudí, ktorí to počítajú, ja nikdy.

Nikdy nemám peňaženku, peniaze nosím iba v gumičke. Pretože v gumičke môžeš mať veľa aj málo, ale v peňaženke každý vidí, či máš veľa, alebo málo,“ usmieva sa. V Anglicku vlastní tri banky, najväčšiu rekvalifikačnú školu, veľké realitné kancelárie a vedie prvý kurz na svete, ktorý učí obyčajných ľudí, ako tvoriť vlastné počítačové hry. Do jeho portfólia patrí aj akvapark v Poprade, farma v Spišskej Teplici a množstvo realít. Napriek tomu je jeho postoj k peniazom jasný: „Keď sa dieťa narodí, tak má zaťaté päste a hovorí - Celý svet mi patrí. A keď človek umiera, tak má otvorené dlane a hovorí - Nič si so sebou neberiem. Takže, keď si so sebou nič neberiem, načo by som to počítal.“

Chce nový zákon

Podnikateľ bez servítky opisuje nedávne renomé Slovenska na Západe. „Mali ste faux pas s olympiádou nepočujúcich, keď ste pozvali krajiny z celého sveta a potom ste ich poslali domov. A keď v Londýne pán Chmelár povedal Slovensko a olympiáda, všetci skákali z okien.“ Chyba tkvie podľa Jana Telenského v zákonoch. „Myslím, že by ste mali mať novú legislatívu na sponzoring. Pretože v Anglicku, nech sponzorujem čokoľvek, napríklad vašich študentov na univerzitách, dostávam za to daňové úľavy.

Na to je vo Veľkej Británii zákon, ktorý vy nemáte. Na Slovensku je to skôr pranie špinavých peňazí, čo je zlá vec. Šport by mal byť o ideáloch…“ vyhlasuje biznismen. Neveriacky krúti hlavou aj nad situáciou v skrachovanom popradskom HC Lev. „Tam nikto nevie, kam išli prachy. Keď som sponzoroval HC Lev, tak som podporoval priamo HK Poprad. Mali zmluvu, že HC Lev im musí zaplatiť 500-tisíc eur za štadión. No z Popradu vyšla Praha, takže to bolo dobré,“ tvrdí.

Doma v Anglicku: Žije so slovenskou manželkou Alenou, doma sa preto hovorí slovensky.Foto: Archív J.T

Nechce škaredé ženy

Krása slovenských dievčat očarila už raz ženatého Jana Telenského v roku 1997. Skôr než stretol svoju manželku Alenku, mladšiu o osemnásť rokov, spoznal jej rodinu. „Môj právnik v Prahe, doktor Jiříček, má za manželku jej sestru a jej bratia pracovali u mňa v Anglicku. Moja manželka Alenka bola posledná, s ktorou som sa z jej rodiny stretol,“ spomína a svoju polovičku si nevie vynachváliť: „Som veľmi spokojný. Moje životné motto je - Život je príliš krátky na to, aby som tancoval so škaredými ženami.“ Majú spolu syna, ktorého budúcnosť vidia rodičia práve v športe. Telensky junior je v Anglicku lokálny plavecký šampión v grófstve Hertfordshire. A už teraz je vraj jasné, ktorú krajinu by na olympiáde v budúcnosti reprezentoval. „Musel by reprezentovať krajinu svojej matky, lebo slovenčina je jeho materinský jazyk a u nás doma sa hovorí iba po slovensky.“

Husle, pingpong a Konfucius

Lode, jachty a lietadlá sú okázalé hračky, ktorými bohatí ľudia radi predvádzajú svoje postavenie. Telensky tvrdí, že on k nim nepatrí. Vlastní síce veľa domov a zopár luxusných áut, no lieta obyčajnou linkou. Potešenie hľadá radšej v muzike a športe. V komornom orchestri hrá na husliach a stal sa aj majstrom grófstva v stolnom tenise. Pred mesiacom si dokonca splnil svoj sen. „Zahral som si pingpong s trénerom čínskeho olympijského tímu a získal som tri body. Povedal, že na môj vek som bol najlepší hráč,“ žiari šťastím. S Čínou ho spája ešte omnoho viac. Napríklad na čínsku univerzitu chodí pravidelne prednášať ako expert na Konfucia.

Rómsky guru

V Anglicku sa zas Telensky stál tútorom pre dvadsaťtisícovú rómsku komunitu. Pomáha jej v biznise. „To jediné vás zachráni, pretože Slovensko rómsky problém nikdy nevyrieši. To je kasta a kasta musí žiť vo svojej kaste. Keď rovnako oblečiem desať Indov a desať Rómov, dám 10-tisíc eur tomu, kto ich rozlíši. To nespoznáte,“ hovorí. Úsilie Rómov v britských podmienkach považuje za ukážkové. „Sú veľmi chytrí. Poznám Rómov, ktorí na Slovensku nikdy nerobili a v Anglicku majú tri zamestnania. Tam nie sú v zahraničí, sú medzi svojimi. Hlavne sa nemôžu vyhovárať na rasizmus, pretože napríklad Pakistanec im dá po papuli. Nemôžu si sťažovať a povedať - Čierny ma zbil…“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní