Vľavo žena, ktorá si hovorí Monika Földesová, vpravo speváčka Monika Agrebi.

Podvod v X Factore: Profesionálna speváčka sa vydáva za mníšku. Uverili jej aj porotcovia

O dvestotisícovú výhru v jojkárskej súťaži X Factor bojuje aj falošná mníška, ktorá je v skutočnosti speváčka. S požehnaním produkcie?

X Factor ešte nie je ani na obrazovkách, už sa črtá prvý škandál. Nakrúcanie kastingových kôl je v plnom prúde a podľa očitých svedkov sa na ňom dejú zvláštne veci. Okrem toho, že podľa porotcov a režiséra v súťaži o spevácke kvality až tak nejde, medzi súťažiacimi sa pohybuje aj profesionálna speváčka Monika Agrebi.

Háčik je v tom, že v X Factore sa vydáva za akúsi Moniku Földesovú, vystupuje v mníšskom habite a tvrdí, že žije v kláštore. Chcela vymysleným príbehom zapôsobiť na emócie ľudí a dostať sa tak k hlavnej výhre?

Inkognito

Na speváčku Moniku Agrebi v prestrojení za mníšku nás upozornili komparzisti v hľadisku aj ostatní súťažiaci. „Na kasting prišla v spoločnosti kamarátky, ktorá bola tiež oblečená za mníšku. Všetci sme k nej pristupovali s rešpektom a obdivovali jej odvahu postaviť sa pred kamery."

"Ale len dovtedy, kým nezačala spievať. Okamžite som ju podľa hlasu spoznala a vyrazilo mi to dych,“ prezradila nám jedna zo súťažiacich a ešte v ten istý deň nás na zvláštnu grotesku upozornili aj komparzisti, ktorí sedeli počas jej vystúpenia v hale.

„Keď prišla na javisko ako mníška, v hľadisku okamžite vzbudila pozornosť. Predstavila sa len ako Monika. Porotcovia sa jej spýtali, či je naozaj mníška, alebo je to len kostým. Povedala, že naozaj a rozprávala o živote v kláštore aj o tom, že na kastingu ju sprevádza ďalšia mníška, ktorá je nielen jej rehoľná sestra, ale aj ozajstná. Keď začala spievať, ľudia v hale burácali. Spievala naozaj pekne, aj porotcovia ju chválili. Keď odišla z pódia, obrátili sa k publiku a spýtali sa, čo na ňu hovoríme,“ dopĺňa detaily jeden z nich.

„Otovi Klempířovi a Ondřejovi Brzobohatému sme s kamarátkou povedali, že to bolo dobré, ale že je to profesionálna speváčka Monika Agrebi. Začudovane sa len spýtali, či naozaj, a viac to nekomentovali,“ prezradil nám akčný študent, ktorý si počas prenosu Monikino vystúpenie nahral.

Nahrávku Jednoho dne se vrátiš z repertoáru Věry Špinarovej sme dali posúdiť profesionálnemu hlasovému pedagógovi. „Takmer so stopercentnou istotou vám môžem potvrdiť, že je to Monika Agrebi. Charakteristická farba jej hlasu je neprehliadnuteľná, no prezradila ju najmä technika spievania. Zaspievala to dobre, ale na Gunčíkovú, ktorá túto pieseň predviedla v SuperStar, nemá,“ znel jeho verdikt.

Všetci okrem režiséra

Monika Agrebi nie je v televízii žiadny nováčik. Zaspievala si v českej verzii súťaže už v roku 2007, no ďaleko sa nedostala. O rok neskôr skúšala preraziť v šou Elán je Elán, kde postúpila až do finále. Televíznu súťaž vtedy režíroval Jeffo Minařík, ktorý dnes režíruje aj jojkársky X Factor.

Otázkou, prečo sa Monika Agrebi v „jeho“ šou prezliekla za mníšku, sme ho šokovali. „Aká Monika Agrebi? Ja o tom neviem. A odkiaľ beriete presvedčenie, že je to Monika Agrebi? To nechápem,“ zareagoval s tým, že sa k tomu nevie vyjadriť, pretože on ju nespoznal. „Volá sa úplne inak, tuším,“ tápal ďalej.

V papieroch, ktoré mala k dispozícii aj porota, pri jej fotografii naozaj svietilo iné meno. Monika Agrebi tu vystupovala pod menom Monika Földesová.

„Asi sa štvrtýkrát vydala,“ zauvažoval so smiechom hudobník Peter Sámel zo skupiny Metalinda, s ktorým pred pár rokmi koncertovala a v jeho štúdiu nahrávala cédečko. Ani on však nezapochyboval o jej identite. „Jasné, že je to ona,“ potvrdil nám pri pohľade na jej fotografiu v mníšskom habite. Napokon, Monika Agrebi v kostýme rehoľníčky spieva aj v jednom zo svojich videoklipov na pieseň Tichá noc.

Partizánka

„Aký X, prosím vás? To sa pletiete. Ja že tam súťažím? Čo by som tam, prosím vás, robila? Máte nejaké zlé informácie. A to je niekde na Slovensku? A to je slovenský X Factor alebo čo je to za X Factor? To vám asi nepomôžem, veď som pri zmysloch,“ zahovárala Monika Agrebi.

Možno aj preto, že okolnosti, za akých sa prihlásila do televíznej šou, vzbudili u konkurencie vlnu nevôle. „Prišla bez mejkapu, ale nechce sa mi veriť, že by ju ľudia zo štábu nespoznali. Neviem, čo je to za hru, ale chce sa mi vracať. O víťazke je zjavne rozhodnuté,“ napísal nám jeden zo súťažiacich počas nakrúcania.

Čítajte viac:

Porotkyňa X Factora Celeste Buckingham terčom posmeškov

Nemajú čo stratiť

Vyrovnať sa bude musieť aj s inými známymi tvárami v súťaži. Najväčším prekvapením je herec Jakub Lorencovič, ktorý sa v seriáli Búrlivé víno pokúšal zlomiť srdce Nele Pociskovej. Sľubnú hereckú kariéru a imidž nového slovenského sexidolu mu však prekazilo škandálne odhalenie, že v minulosti nakrúcal gay porno.

Zo seriálu ho preto vyhodili a teraz sa do šoubiznisu pokúša vrátiť ako spevák. Na rozdiel od Agrebi svoju účasť v súťaži nepoprel, no nechcel ju zrejme pre zmluvu ani komentovať.

„Bol taký tichý, držal sa v ústraní a s nikým veľmi nekomunikoval,“ dozvedeli sme sa zo zákulisia. Neznámy pre divákov nie je ani Ricco Sarkozi, ktorý sa niekoľkokrát objavil v relácii Modré z neba. Vilo Rozboril dokonca tomuto chalanovi na vozíčku pokrstil cédečko.

„Do súťaže som sa neprihlásil ako sólový spevák, ale ako duo s Klaudiou Farkašovou. Zatiaľ mám z hodnotenia poroty dobrý pocit. Ak Pán Boh dá, chcel by som dosiahnuť aspoň polovicu toho, čo pani Gombitová,“ hovorí mladý muž, ktorý si v minulosti zaspieval na rovnakom pódiu ako porotkyňa X Factoru Sisa Sklovska.

Po dlhom čase sa na televíznej obrazovke objaví aj Peter Bažík, niekdajší finalista druhej série Slovensko hľadá SuperStar a dnes otec osemmesačnej dcérky. Vystúpia aj ďalší superstaristi - Dáša Mamba Šarközyová, Adela Husárová či Peter Šrámek, známy aj ako finalista šou Môj najmilší hit.

Veľkým prekvapením je Katka Ščevlíková, hviezda bratislavskej klubovej scény, ktorá doteraz komerčnými súťažami pohŕdala a napriek tomu spievala v zábavnom programe RTVS Milujem Slovensko. Známych mien je teda v súťaži viac než dosť. Režisér Jeffo Minařík však tvrdí, že „odpadlíci“ z iných speváckych súťaží programu neublížia.

„Veď napríklad aj Pitbull chodil neúspešne desať rokov po vydavateľstvách a dlho nemohol preraziť. To neznamená, že keď vás niekto jeden rok odhodí, nemôžete zafungovať neskôr. To je aj prípad Celeste. SuperStar nevyhrala, napriek tomu je hviezda a darí sa jej. V tomto smere naozaj nemám predsudky,“ povedal režisér.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní