Bez stresu: Pár hodín po otvorení obálok, ktorými sa kandidáti hlásili na post riaditela RTVS, si najväcší favorit takto posedával v istom bratislavskom podniku.

Pokojný Václav Mika si posedel s kamarátmi pri víne

Václav Mika pár hodín po otvorení obálok v konkurze na generálneho riaditela RTVS si posedel s kamarátmi pri víne.

Vhre o stolicku šéfa verejnoprávneho telerozhlasu síce fi guruje až jedenást mien, no najhorúcejším favoritom je Václav Mika. A, paradoxne, zrejme aj najpokojnejším. Pri víne: Bývalý riaditel televízie Markíza minulý týžden odovzdal prihlášku a v stredu po otvorení obálok usporiadal v jednom z podnikov v hlavnom meste drobnú párty. Najskôr vyše dvoch hodín diskutoval so známym textárom a bývalým riaditelom marketingu v Slovenskom rozhlase Lubošom Zemanom, neskôr pribudol okrem jeho manželky aj šéf Slovak Telekomu Miroslav Majoroš. Pri pohári vína spolocnost zotrvala v dobrej nálade do neskorej noci. Žeby predcasne oslavovali Mikovo vítazstvo?

Radili mu?

V každom prípade, Zeman aj Majoroš môžu svojimi skúsenostami pomôct nacerpat horúcemu kandidátovi na post šéfa verejnoprávnej televízie a rozhlasu nápady pred blížiacim sa vypocutím v parlamentnom mediálnom výbore. „Bolo to úplne kamarátske stretnutie, poznáme sa vyše tridsat rokov a stretávame sa pravidelne, takže by som to vôbec nespájal,“ hovorí Václav Mika, ktorý svojho casu v Slovenskej televízii pôsobil osem rokov a dodnes ju nazýva svojou alma mater.

Vo verejnosti sa však stal známejším tým, že viedol a postavil na nohy komercnú televíziu Markíza.

Paradoxne, vo verejnoprávnej inštitúcii by mohol získat väcšiu slobodu v rozhodovaní. „Nechcem to porovnávat, to sa ani nepatrí, ale myslím si, že priestor je tam väcší. V komercnej televízii sú pravidlá striktne a jasne dané z pohladu výkonnosti. V RTVS sa možno opriet o hodnotovejšie kategórie, kritériá nie sú postavené na pomere cena - výkon a divák za každú cenu. Je to aj o hodnotových veciach. A to je lákavé,“ povedal nám najhorúcejší favorit na budúceho riaditela RTVS. „Necítim sa tak sebaisto, ako pôsobím. Mám pred tým pokoru. Uvidí sa až vo fi nále,“ dodal. Na svojom spolocenskom živote Václav Mika zatial nemieni nic menit. Uvolnenú náladu si priniesol aj o dva dni neskôr, na párty medzinárodných pretekov v parkúrovom skákaní. „Asi viete, že som konickár. Dvanást rokov za sebou som nechýbal na Grand Prix. Ale hypoteticky, keby to aj s RTVS vyšlo, žiadne oslavy robit nebudem.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní