Eminem: Hit Lose Yourself je klenotom na raperovom hudobnom zozname. Jeho vydavateľstvo Eight Mile Style sa viackrát súdilo kvôli jeho neoprávnenému použitiu.

Politická strana musí zaplatiť známemu hudobníkovi tučné odškodné. Ukradla mu pieseň

Americký spevák Marshall Mathers, známy pod umeleckým menom Eminem, si môže oslavne zarapovať. Po troch rokoch vyniesol súd na Novom Zélande z jeho pohľadu mimoriadne štedrý verdikt.

Rozhodol, že miestna strana s prívlastkom národná porušila spevákove autorské práva, keď v predvolebnom spote v roku 2014 použila ako hudobný podmaz verziu oscarovej piesne Lose Yourself z jeho dielne. Konzervatívna Novozélandská národná strana musí podľa súdneho rozhodnutia vyplatiť Eminemovmu vydavateľstvu Eight Mile Style odškodné vo výške 600-tisíc novozélandských dolárov, čo je v prepočte asi 353-tisíc eur.

Eminemov hudobný klenot

V rozhodnutí súdu sa píše, že skladba s názvom Eminem Esque použitá vo volebnej kampani sa „nápadne podobá“ na Eminemovu pôvodnú pieseň a zasahuje tak do jeho autorských práv. „Eminem Esque v podstate kopírovala Lose Yourself,“ cituje zo súdneho rozhodnutia The Guardian. „Rozdiely medzi týmito dvomi dielami sú minimálne. Veľké podobnosti a nerozoznateľné rozdiely v rytme bubnov, „melodická línia“ a klavírne figúry robia pieseň Eminem Esque nápadne podobnou Lose Yourself. Eminem Esque v podstate reprodukuje podstatu Lose Yourself,“ vysvetľuje svoj verdikt súd.

Národná strana chcela pravdepodobne vyťažiť politické body z úspechu Lose Yourself. Nejde totiž o ledajakú skladbu. Pieseň pochádza zo soundtracku k filmu 8. míľa, kde si Eminem zahral hlavnú úlohu, a Americká filmová akadémia ju ocenila ako najlepšiu originálnu pieseň v roku 2003. Eminem za ňu získal aj hudobnú cenu Grammy v kategórii najlepšia rapová pieseň v roku 2004. Na YouTube má oficiálne video k celosvetovému hitu vyše 155 miliónov pozretí. Eminemov právny zástupca Garry Williams sa pred súdom vyjadril, že ide o spevákovu „kultovú hudobnú skladbu“, ktorá bola zriedka licenciovaná na reklamné účely. Práva na ňu sú totiž podľa Williamsa „mimoriadne drahé“.

Nevedno, nakoľko všeobecne známa melódia ovplyvnila výsledky volieb, ale Novozélandská národná strana získala v roku 2014 vyše 47 percent hlasov, čo predstavovalo 61 kresiel v 121-miestnom parlamente. Strana zložila vládu na čele so svojím vtedajším lídrom Johnom Keyom. Ktovie, koľkí z vtedajších voličov boli fanúšikmi Eminema. Podľa The Guardian sa v roku 2014 vysielala v televízii predvolebná reklama s Eminem Esque 186-krát v priebehu jedenástich dní. Mimochodom, v septembrových voľbách Novozélandská národná strana, tentoraz už bez pomoci „Eminemových tónov“, prišla o väčšinu v parlamente a novou premiérkou sa stala pôvabná labouristka Jacinda Ardernová.

John Key: V roku 2014 Novozélandská národná strana vyhrala voľby. Jej vtedajší líder John Key zasadol do premiérskeho kresla. V predvolebnej reklame použila strana ako hudobný podklad kópiu Lose Yourself.
John Key: V roku 2014 Novozélandská národná strana vyhrala voľby. Jej vtedajší líder John Key zasadol do premiérskeho kresla. V predvolebnej reklame použila strana ako hudobný podklad kópiu Lose Yourself.
Foto: TASR
Bez Eminema neuspeli: V roku 2014 Novozélandská národná strana s vtedajším lídrom Johnom Keyom vyhrala voľby. V septembri 2017 už nezískala toľko hlasov a premiérkou sa stala labouristka Jacinda Ardernová.
Bez Eminema neuspeli: V roku 2014 Novozélandská národná strana s vtedajším lídrom Johnom Keyom vyhrala voľby. V septembri 2017 už nezískala toľko hlasov a premiérkou sa stala labouristka Jacinda Ardernová.
Foto: profimedia.sk

Precedens

Adam Simpson, riaditeľ advokátskej kancelárie zastupujúcej Eminemovu hudobnú spoločnosť Eight Mile Style, vyhlásil, že rozhodnutie súdu v súvislosti s porušovaním autorských práv je mimoriadne dôležité pre celý hudobný priemysel. „Tento verdikt je varovaním pre hudobných producentov a ich klientov všade vo svete. Objasňuje a potvrdzuje práva umelcov a skladateľov. Predstavuje významný precedens na Novom Zélande a bude mať vplyv aj v Austrálii, Spojenom kráľovstve a inde.“

Na druhej strane, Novozélandská národná strana rezolútne odmietla obvinenia, že porušila raperove práva. Obhajovala sa tým, že podkladovú hudobnú stopu kúpila od istej austrálskej produkčnej spoločnosti, ktorá ju zas mala získať od amerického dodávateľa. Portál BBC vysvetľuje, že piesne, ktoré znejú podobne ako slávne skladby, ale zároveň sú dosť odlišné na to, aby sa vyhli porušovaniu autorských práv, sa bežne vyskytujú v komerčných hudobných knižniciach. Sudkyňu Helen Cullovú však obhajoba politickej strany nepresvedčila. „Eminem Esque znie ako kópia a je kópiou Lose Yourself.“

Veselo v súdnej sieni: Podľa agentúry AP bolo v súdnej sieni miestami poriadne veselo. Hlavne pri pohľade na ctihodných právnikov a sudcov v talároch, ako pozorne načúvajú rapu znejúcemu v súdnej sieni. Eminem si pritom vo svojich skladbách servítku pred ústa nedáva. V textoch bežne používa vulgarizmy. Eminemov spolupracovník Jeff Bass dokonca osobne priletel na súd na Novom Zélande, aby sudcom prehral úvodný riff skladby, ktorý zložil.

Jeff Bass: Hudobný producent odchádza spokojný z novozélandského súdu vo Wellingtone, kde bol osobne zahrať úvodný riff skladby Lose Yourself, ktorý zložil.
Jeff Bass: Hudobný producent odchádza spokojný z novozélandského súdu vo Wellingtone, kde bol osobne zahrať úvodný riff skladby Lose Yourself, ktorý zložil.
Foto: TASR

Už sa súdil

Pre hit Lose Yourself sa už Eminem, respektíve jeho vydavateľstvo Eight Mile Style súdilo. V roku 2004 zažalovalo spoločnosť Apple za to, že použila pieseň v jednej z televíznych reklám bez povolenia. Podľa portálu fortune.com sa obe strany dohodli mimosúdne.

Napriek tomu v roku 2007 prišli pred súd opäť. Spor sa tentoraz týkal licenčných poplatkov za 93 skladieb. Tie spoločnosť Apple predávala vo svojom hudobnom obchode iTunes na základe dohody s vydavateľstvom Aftermath Records, ktoré kontroluje zvukové nahrávky Eminema. Právnici raperovho vydavateľstva Eight Mile Style odhadli, že spoločnosť Apple prostredníctvom stiahnutí skladieb z iTunes neoprávnene zarobila 2,5 milióna dolárov, pritom len z Lose Yourself 466 915 dolárov, píše The Independent.

Prípadom sa zoberal súd v Detroite. Počas procesu právnik Applu Glenn Pomerantz odhalil, že Apple za každé stiahnutie zaplatilo Aftermath Records 70 centov, z ktorých šlo do vrecka Eight Mile Style len 9,1 centa. V roku 2009 portál fortune.com informoval, že došlo k mimosúdnemu vyrovnaniu, o ktorom nechcela ani jedna zo strán hovoriť. Raper oficiálne nebol účastníkom konania a nezúčastnil sa ani na súdnom pojednávaní.


  • Katarína Oravská

    Ako editorka/redaktorka portálu Plus7dni.sk zodpovedá za tvorbu obsahu pre webovú stránku týždenníka. Vyhľadáva a spracúva vlastné témy, pracuje s foto a video podkladmi, ako aj  s analytickými dátami. Spravuje sociálny profil Plus 7 dní.

VIDEO Plus 7 Dní