Poslanec za Smer sa obul do prezidenta: „On ide niečo vymáhať?“

Parlament sa bude onedlho zaoberať návrhom opozičného poslanca Jána Budaja (OĽaNO-NOVA) na zrušenie Mečiarových amnestií. Návrh podporil aj prezident, no nie všetkým poslancom sa to páči.

Treba ich zrušiť

Napríklad Ľuboš Blaha, ktorý v parlamente reprezentuje stranu Smer-SD, nesmierne pobúrila iniciatíva prezidenta Andreja Kisku, ktorý zrušenie amnestií podporuje. Konkrétne list, ktorý poslal prezident všetkým poslancom Národnej rady.

Slušne v ňom žiada o prehodnotenie zákona, ktorý platí od čias mečiarovcov a vzťahuje sa na zločiny, ktoré vďaka nim nie sú do dnešného dňa vyriešené a potrestané.

Zákon pochádza z dieľne mečiarovcov.
Zákon pochádza z dieľne mečiarovcov.
Foto: Archív

Zákon pochádza z dielne mečiarovcov. Foto: SITA

„Mečiarove amnestie spôsobili, že zostali nepotrestané také závažné zločiny, ako bolo zavlečenie syna prezidenta Kováča a vražda občana nášho štátu zosnovaná a vykonaná štátnym aparátom,“ vyjadril sa verejne Andrej Kiska.

Akože vtipný

Ktovie, či si Ľuboš Blaha nevšimol tému prezidentovho listu, alebo má problémy s porozumením textu. Ako inak si totiž vysvetliť skutočnosť, že sa na svojom profile na Facebooku rozčuľoval ani nie tak nad prezidentovým apelom na spravodlivosť, ako pre jeho podnikateľskú minulosť čoby šéfa nebankoviek - čo však prezident nikdy nepopieral.

Inkriminovaný status Ľuboša Blahu na sociálnej sieti. Foto: Screenshot FB

„Dostal som list od Andreja Kisku. Zalial ma pot. Požičal som si niekedy niečo od nejakej jeho nebankovky? A zabudol som, preboha, niečo splatiť? Ide niečo vymáhať? Penále? Exekúcie?! Uf! Rýchlo som začal čítať a nie, našťastie nič také. Kiska mi nepíše ako majiteľ nebankoviek. Píše mi ako prezident. Trápia ho amnestie z minulého tisícročia. No jo, ešteže Kiska vie, čo páli Slovákov... Kvôli tomuto by mi ale listy písať nemusel. Takto ma vystrašiť,“ ironizoval Blaha.

Anketa

Myslíte si, že by mali poslanci zrušiť Mečiarové amnestie, ktoré bránia potrestaniu vinníkov vo veci vážnych zločinov?

ÁNO 63% NIE 37%Celkový počet hlasujúcich: 1855

Zákon z dieľne mečiarovcov považujú mnohí politológovia za prežitok a hanbu slovenskej demokratickej krajiny. Podľa Blahu to netreba riešiť, keďže ide o zákon z minulého tisícročia. Takto nazýva poslanec NR SR obdobie, kedy sme hľadali svoju politickú identitu a zvykali si na demokraciu.

„Oslobodili“ aj Lexu

Takzvané Mečiarove amnestie sú ústavný zákon, teda na ich zrušenie je potrebných aspoň 90 poslancov. Aby návrh prešiel, musí ho podporiť koalícia aj opozícia.

„Nedávny odchod prezidenta SR Michala Kováča nám všetkým pripomenul politický a osobný zápas o budúcnosť Slovenska, ktorý viedol s vtedajšou vládnou mocou. Pripomenul nám obete tohto boja a nevyriešený dlh, ktorý ako krajina máme," píše prezident v liste všetkým poslancom.

Len pre pripomenutie - práve vďaka Mečiarovým amnestiám bolo pozastavené napríklad aj trestné stíhanie Ivana Lexu, ktorý bol v čase únosu Kováčovho syna šéfom Slovenskej informačnej služby. Mečiar ich vydal v marci 1998.


VIDEO Plus 7 Dní