Kniha k rovnomennej hre Harry Potter a Prekliate dieťa zarobila za sedem dní viac ako desať miliónov eur. Nedočkaví fanúšikovia stáli v dlhých radoch a za jeden týždeň kúpili neuveriteľných 847 886 kusov diela.

Posledný diel Harryho Pottera trhá rekordy: Rowlingová úspešnejšia ako Shakespeare

Prvý diel čarodejníckej série o Harry Potterovi vyšiel v roku 1997 a zasiahol celú jednu éru malých čitateľov, ktorí spoločne s čarodejníkom rástli a netrpezlivo očakávali ďalší a ďalší diel. Na ten úplne posledný čakali fanúšikovia deväť rokov. Rowlingová s ním trhá rekordy. Prekonala dokonca aj Shakespeara.

Harry Potter a Prekliate dieťa (Harry Potter and the Cursed Child) je najpredávanejší rukopis. Každú minútu zarobí podľa Little, Brown Book Group v prepočte 1011 eur!

Ako informuje Daily Mail, kniha k rovnomennej hre Harry Potter a Prekliate dieťa zarobila za sedem dní viac ako desať miliónov eur. Nedočkaví fanúšikovia stáli v dlhých radoch a za jeden týždeň kúpili neuveriteľných 847 886 kusov diela. Ide o naj titul tohto roka, zároveň je kniha štvrtou najpredávanejšou všetkých čias.

Rowlingová prekonáva aj samú seba

Kráľovná detských kníh J.K. Rowlingová zosadila z trónu aj samotného Williama Shakespeara. Z jeho klasiky Rómeo Júlia sa v Penguin Classics edícii predalo 127 726 kópii od roku 1998.

Rowlingová zároveň porazila aj samú seba, pretože posledná potterovka je úspešnejšia ako predchádzajúce diely Z Darov smrti sa v júli 2007 predalo 1,84-milióna kópií, z Polovičného princa sa v júni 2003 predalo 1,47-milióna kópii a tretím najpredávanejším bol diel Fénixov rád. Z pultov kníhkupectiev zmizlo v júli 2005 867-tisíc jeho kópií.

Taktiež sa očakáva, že prvé vydanie Harry Potter a Kameň mudrcov, ktoré ide v novembri v Londýne do dražby sa vydraží za viac ako 23-tisíc eur. Nová kniha zároveň zvyšuje predajnosť aj predchádzajúcim dielam o čarodejníckom svete. Nadšenie zo série tak ani dnes neupadá.

Darí sa mu aj na divadelných doskách

Slávu žne aj samotné divadelné prestavenie vo West End's Palace. Fanúšikovia čakali na lístky vo fronte celú noc. Hra mala premiéru 30. júla a vypredané bolo v priebehu niekoľkých hodín. Predstavenie malo skvelé recenzie. The Independet uviedol: „Skutočne magické, hra plná zázrakov…“, „Režisér John Tiffany vytvoril napínavé predstavenie” (The Guardian), „Diváci závislí od Harryho Pottera budú predstavenie milovať” (The Daily Mail) či „Triumf, ktorý chytí za srdce, nadchne a poteší“ (The Telegraph).

Predstavenie Harry Potter and the Cursed Child trvá päť hodín a je rozdelené do dvoch častí. Jeho kľúčovou zápletkou je nepravdepodobné priateľstvo medzi Potterovým synom Albusom (hrá ho Sam Clemmett) a Scorpiusom (Anthony Boyle), synom jeho nepriateľa Draca Malfoya. V divadelnom a knižnom texte je, samozrejme, veľa vtipov pre zasvätených a odvolávok na pôvodných sedem kníh.

Celosvetový predaj knihy začal o polnoci zo soboty 30.7. na nedeľu. Ôsmy príbeh o známom čarodejníkovi, ktorý sa odohráva o 19 rokov neskôr po udalostiach z poslednej časti je v anglickom jazyku dostupný aj na Slovensku.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní