Už toho majú dosť: Adam, vľavo, a Andreas Žampovci si sporov s našou lyžiarskou asociáciou užili neúrekom.

Potrebujú Rusi Žampu? O vlastné talenty sa nemusia báť

Slovenský zjazdár Adam Žampa chce reprezentovať Rusko. Čo všetko za jeho rozhodnutím stojí? A treba ho zaň zatratiť?

Slovenská lyžiarska asociácia čelí ďalšiemu škandálu. Kým Veronika Velez-Zuzulová sa pred tromi rokmi zmenou občianstva len vyhrážala, Adam Žampa dnes koná. Prostredníctvom otca a trénera Tomáša oznámil asociácii, že je rozhodnutý reprezentovať inú národnú federáciu. Najskôr ju nechcel špecifikovať, no po niekoľkých dňoch potvrdil, že ide o Rusko.

„Máme záruku, že táto iná národná organizácia mu vytvorí maximálne profesionálne podmienky, a to až do olympiády 2018. Poskytne mu trénera, asistenta trénera, servismana, kondičného trénera, fyzioterapeuta, lekára so psychológom a, čo je podstatné, bude celú jeho prípravu financovať."

"My rodičia už nie sme schopní po toľkých rokoch ďalej platiť Adamovu prípravu v celej výške. Ročne je to zhruba 400-tisíc eur,“ píše sa v stanovisku Žampovcov.

Žampa vs Mersich

Pravý dôvod, ako tvrdí Tomáš Žampa, nie je ani tak neochota kompetentných riešiť finančnú situáciu jeho synov ako zlá komunikácia zo strany Slovenskej lyžiarskej asociácie a neustále útoky zo strany šéfa úseku alpských disciplín, talianskeho podnikateľa Marina Mersicha.

Mersicha vlani v októbri funkcionári na mimoriadnej členskej schôdzi odvolali z postu šéfa úseku alpských disciplín. Na čelo zvolili právničku Moniku Maršálekovú.

Keďže schôdza údajne nebola zvolaná v súlade s vnútornými predpismi, Mersich sa dodnes vo funkcii drží a staré vedenie odmieta akceptovať to nové. A kauzu rieši súd. Na konferencii proti nemu hlasovalo 126 delegátov, iní členovia lyžiarskej asociácie sa však za neho postavili. Ďalší dôkaz o neschopnosti lyžiarskych funkcionárov zamiesť si pred vlastným prahom.

„Adamov odchod nie je namierený proti krajine, no vlastná federácia mu nielenže nepomáha, ale, naopak, ešte ho obviňuje, že chce ukradnúť všetky peniaze. Preto sme sa rozhodli slušne požiadať o zmenu domovskej asociácie,“ píše sa v stanovisku.

Čítajte viac:

Adam Žampa odkazuje funkcionárom: Mám vás plné zuby!

Ani euro

Dvadsaťpäťročný Žampa je zamestnanec banskobystrickej Dukly. Núdzu netrie. Berie plat a od vlaňajšieho septembra aj 1 500 dolárov mesačne z fondu Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru.

Vysoké náklady na sezónu však nie je schopný pokryť. Aj preto, že od našej lyžiarskej asociácie nedostal vlani z pridelenej štátnej dotácie na prípravu športovcov ani euro. Rovnako ani jeho mladší brat Andreas. Len im preplatila letenky na nedávny svetový šampionát v americkom Beaver Creeku.

Asociácia sa bráni, že Adamovi vlani pridelila jedenásťtisíc eur, no šesťtisíc eur nemohol vyčerpať, keďže s ňou nemá podpísanú zmluvu. Prečo? Žampovcom sa videla nevýhodná. Vyplývajú z nej vraj len povinnosti, žiadne výhody.

Rovnaký problém riešila Zuzulová pred tromi rokmi. Napokon zmluvu podpísala a Slovensko reprezentovala ďalej. Veronika, v tom čase štvrtá najlepšia slalomárka sveta, si aj poplakala, keď jej asociácia hádzala polená pod nohy a mala absurdné požiadavky. Vzdať sa napríklad desiatich percent z príjmov od sponzorov či odovzdať tridsať percent z udelenej dotácie v prospech talentovanej mládeže.

„Keď sa dostanete do takej situácie ako ja, napadá vám všeličo,“ tvrdila vtedy nešťastná Zuzulová. Dnes je vydatá za Francúza Romaina Veleza a funguje ako členka francúzskeho tímu. Aj preto nie je v takej situácii ako Žampa. Na výsledkoch pohodu razom poznať.

V posledných troje pretekoch Svetového pohára stála na stupni víťazov. „Miliónkrát som musela odpovedať na otázku, či sa chystám zmeniť krajinu. Nie, nechystám,“ zdôraznila na Facebooku šiesta najlepšia slalomárka práve skončenej sezóny, keď kauza Žampa prepukla.

U nás to nejde

Čo na to Adam Žampa? „Na Slovensku sa dá dostať na istú úroveň športu, ale, bohužiaľ, moji známi, rodinní priatelia a hlavne rodičia to nemôžu ťahať večne. Ja sa chcem posúvať v kariére vyššie. To, žiaľ, u nás nejde.“

Jeho krok vyvolal na Slovensku búrku reakcií. Vzhľadom na blížiace sa voľby do sporu sa vložil aj predseda vlády Robert Fico. „Úspešní športovci sú jednou z najlepších foriem dobrej reklamy pre Slovensko."

"Sme malá krajina a malo by nám záležať na tom, aby ani jeden špičkový športovec neuvažoval o inom reprezentačnom drese,“ napísal na svojom oficiálnom facebookovom profile. S tým, že ak to Žampa prijme, rád by sa s ním stretol a prebral jeho situáciu. Ktovie, prečo nebol taký akčný aj v prípade Zuzulovej.

Po systémovej reforme športu volajú naši najlepší športovci aj bývalé esá už dlhé roky, no stále bez efektu. Namiesto toho vláda lepí oči rozdávaním „drobných“ - ako v prípade odmien za výsledky dosiahnuté v uplynulom roku, keď napríklad Cibulkovej či Saganovi pririekla dodatočne odmenu tritisíc eur.

Čítajte viac:

Zmenil Žampa rétoriku? Za týchto podmienok s dvojkrížom na hrudi

Príde o olympiádu?

Reprezentovať inú krajinu nejde zo dňa na deň. Ak by sa Medzinárodný olympijský výbor striktne držal pravidiel Olympijskej charty a Adam Žampa kývol na ruskú ponuku hoci aj dnes, na najbližšej zimnej olympiáde v kórejskom Pjongčangu v roku 2018 by štartovať nemohol. Podľa charty musia uplynúť aspoň tri roky odvtedy, ako súťažiaci naposledy reprezentoval pôvodnú krajinu.

O tri roky už bude v Pjongčangu po pretekoch, olympiáda je naplánovaná na február 2018. Ak Adam prestúpi, bude Rusko musieť žiadať o výnimku. Vo Svetovom pohári by mohol štartovať za novú krajinu aj hneď.

Občianstvo a pas sa dnes dajú vybaviť veľmi rýchlo. Najmä v Rusku. Keď populárny francúzsky herec Gérard Depardieu začal mať plné zuby francúzskej daňovej politiky, dostal ruské občianstvo takmer okamžite. Priamo od Vladimira Putina.

Musí mať výnimku

S novým pasom by Žampovi stačilo len požiadať Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS) o zmenu registrácie lyžiarskej asociácie. FIS podmieňuje zmenu krajiny dohodou s predchádzajúcou asociáciou. V Adamovom prípade by to mohol byť problém. Keď sa strany nedohodnú, musí pretekár podľa platných stanov „za trest“ čakať dvanásť mesiacov.

„Ak sa prechod k inej asociácii koná len na základe ponúknutých lepších finančných podmienok, ide o takzvaný import, čo je zakázané,“ upozornil agentúry Marino Mersich. V minulosti však k zmenám dochádzalo. Dokázať v prípade Žampovcov, že problémom nie sú peniaze, by nemalo byť ťažké.

Potrebujú ho?

Adamovi, ktorý sa zaskvel piatym a šiestym miestom na olympiáde v Soči, sa však nemožno čudovať. Je maximalista a uvedomuje si, že bez peňazí a podpory nemá medzi najlepšími šancu. Otázne je, či ho Rusi skutočne potrebujú.

Zjazdové lyžovanie tam síce nemá veľkú tradíciu, no pred pár týždňami dokázal 30-ročný Alexander Chorošilov v slalome v rakúskom Schladmingu vyhrať ako prvý Rus preteky Svetového pohára. Po tridsiatich štyroch rokoch!

„Ako junior som mu dával aj sekundu na kolo, no taký rozpočet ako Rusi nemá nikto. Je to evidentne bezodná kasa,“ komentoval jeho nečakané víťazstvo pre skimagazin.cz český zjazdár Filip Trejbal. Mladý Pavel Trichičev bol zasa na nedávnych majstrovstvách Ruska na južnom Sachaline jediný, kto Žampu zdolal v slalome.

O talenty sa teda Rusi báť nemusia. Ulovia aj Adama? Alebo je to len zúfalý pokus Žampovcov, ako znovu upozorniť na nefunkčný systém v slovenskom športe?


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní